שתף קטע נבחר

זירת הקניות

השבוע: המפעל המזהם בעתלית יפסיק לזהם

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, יופעל ביום ג' צו האוסר על מפעל "כרמל כימיקלים" להמשיך ולהשתמש בחומר המסרטן פורמלדהיד, והוא ייאלץ כנראה להפסיק לתפקד. למפעל ניתנה ארכה לעמוד בדרישות המשרד להגנת הסביבה אך בדיקות שסיכומן הגיע לידי ynet מגלות: הוא רחוק מעמידה בתנאים

לאחר שורה ארוכה של אזהרות ושימועים, הליכים משפטיים ודגימות אוויר - נגמר "החבל" למפעל "כרמל כימיקלים" בעתלית: ביום שלישי צפוי המשרד להגנת הסביבה להפעיל כנגדו צו לפינוי רעלים, לאחר ששוב לא עמד בהתחייבות להפסיק לזהם את האוויר שנושמים התושבים הגרים סביבו. המשמעות בפועל היא שהמפעל לא יוכל להשתמש יותר בחומר המסרטן פורמלדהיד - ולמעשה לא יוכל להמשיך לתפקד.

  

מדובר בתפנית משמעותית בפרשה שמתפרשת על פני כמעט עשור שנים, במהלכן מנסים במשרד להגנת הסביבה לאלץ את המפעל לצמצם את הזיהום שהוא פולט לאוויר. המהלך מתאפשר כעת לאחר שתמה ארכה שניתנה למפעל על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה למפעל, לתיקון שורה של ליקויים ולעמידה בשורה של תנאים שהציב המשרד - תנאים שבהם לא עמד.

 

עוד על הזיהום מ"כרמל כימיקלים":

 

עד כמה רחוק המפעל מעמידה בתנאים? מסיכום בדיקה שביצעו אנשי המשרד להגנת הסביבה במפעל לפני כשבוע, והגיע לידי ynet, עולה כי ריכוז הפורמאלדהיד שנמדד באוויר באזורים מסויימים חרג בהרבה מן הערכים המותרים - לעיתים עד פי 130 מהתקן. יתרה מזאת: באזורים אחדים הייתה רמת ריכוז החומר כה גבוהה עד שלא ניתן היה להשלים את כל הבדיקות. בדו"ח הבדיקה כתבו אנשי המשרד: "לא התאפשרה מדידה בשל האווירה הקשה של פורמלין שלא אפשרה שהות במקום לצורך מדידה".

 

הפליטות של החומר המסרטן מהמפעל נקראות בעגה המקצועית פליטות לא מוקדיות - כלומר, פליטות של זיהום אוויר שאינן עוברות דרך אמצעי מבוקר כמו ארובות למשל. החומר המסוכן נפלט מהמפעל מצינורות דולפים, משאבות, מסננים, מערכות הולכה ושינוע, מכליות ומכלי איחסון ועוד. הפליטות מסכנות את עובדי המפעל וגם את התושבים, שמתגוררים סביבו.

 

הבריכה פונתה - אך הרעלים נפלטו לאוויר

לאחר שהמשרד התריע בפני המפעל על חריגות וליקויים, ואיים לשלול את היתר הרעלים שלו, הגיעו שני הצדדים להסדר פשרה בחסות בית המשפט. המפעל התחייב לטפל בכל נקודות הפליטה של החומר הרעיל וגם לפנות את בריכת האידוי שלו, שגם ממנה נפלט החומר לאוויר עד סוף חודש אוגוסט. הבדיקות שבוצעו במפעל הוכיחו מעל לכל ספק שהמפעל לא מילא את התחייבותו, ולא עמד בתנאים ובלוח הזמנים.

 

אחד ממוקדי המחלוקת בין הצדדים הוא בריכת האידוי של המפעל - שכשלעצמה עמדה במרכז של בדיקות, התראות, ושימועים. לא אחת התחייב המפעל לרוקן את הבריכה - אך לא עשה זאת. לאחרונה היא אמנם רוקנה, אך לדברי המשרד פינוי הבריכה נעשה באופן שגרם למפגעים סביבתיים. בזמן הפינוי התקבלו תלונות רבות של תושבים על צריבות בעיניים וכאבי ראש שנגרמו כנראה מגזים שהשתחררו במהלך העבודות.

 

"ממעקב שערכנו אחר ביצוע החלטת בית המשפט עולה כי הדרישות לא בוצעו להנחת דעתנו, וכי המפעל ממשיך להיות מקור לפליטה של פורמאלדהיד לאוויר באופן המסכן את הסביבה ואת התושבים המתגוררים בסמוך", כתב בסיכום הבדיקות מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ.

 

ליאורה אמיתי (אהרון), מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, עוקבת מזה זמן רב אחר התנהלות המפעל, ומאבק תושבי עתלית בזיהום האוויר. "ההתנהלות של 'כרמל כימיקלים' בעתלית מזכירה את ההתנהלות של מפעל "תעשיות אלקטרו-כימיות" שפעל משנות ה-50 בעכו, ונסגר בשל שורה ארוכה של מחדלים. ביטול היתר הרעלים למפעל מחייב את סגירתו בפיקוח הדוק של המשרד להגנת הסביבה. לצד זה יש לדרוש פינוי לאלתר של הרעלים שבמפעל, עד אשר יושלמו בו כל דרישות המשרד".

 

מ"כרמל כימיקלים" נמסר בתגובה: "החברה דוחה מכל וכול את הטענה כי התגלו חריגות בפליטת פורמלדהיר. בניגוד לנטען, המפעל מילא את התחייבותו, ועמד בתנאים ובלוח הזמנים עליו התחייב.כזכור, לוח הזמנים המוסכם פרוש עד אוקטובר 2009 והחברה תעמוד בו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פונתה - אבל לא על פי התנאים. בריכת האידוי במפעל
באדיבות "כחול וירוק", ועד פעולה למען עתלית
תעלה במפעל. ארכיון
באדיבות "כחול וירוק", ועד פעולה למען עתלית
מומלצים