שתף קטע נבחר

אושר לקריאה ראשונה: גם נשים יכולות לאנוס

ועדת החוקה אישרה את הצעת החוק, לפיה אשה תורשע באונס אם גרמה לאדם להכניס איבר או חפץ לאיבר מינה. אם מדובר בקטין או מטופל, די בכך ש"תאפשר" את המעשה כדי להרשיעה

האם בקרוב גם נשים יוכלו להיות מורשעות באונס? הליכי החקיקה הולכים ומתקדמים. ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה הבוקר (יום ד') לקריאה ראשונה הצעת חוק שנועדה לאפשר להאשים אישה באונס. הצעת התיקון לחוק האונס אושרה כבר בקריאה טרומית בכנסת הקודמת,

 אולם הליכי החקיקה נקטעו. לפני חודש היא עברה אישור מחודש בקריאה טרומית, והועברה לוועדה - שכעת סיימה להכינה להצבעה במליאה.

 

על פי הצעת החוק, אונס על ידי אשה יוגדר כאשר אשה גורמת לאדם להחדיר איבר מגופו או חפץ לאיבר מינה. "מטרת הצעת החוק היא לאסור באופן מפורש בחוק עבירת אונס על ידי אישה - דבר שלא קיים כיום בספר החוקים הישראלי", מסביר יו"ר ועדת החוקה ח"כ דוד רותם.

 

ח"כ רותם מוסיף כי "בנסיבות מיוחדת" - למשל ביחסי מין בין אשה בוגרת לקטין או בין מטפלת למטופל - קובעת הצעת החוק רף נמוך יותר:

 "אשה תחשב לאונסת במקרה והיא 'מאפשרת' בלבד החדרת איבר מין או חפץ לאיבר מינה, ולא רק 'גורמת'".

  

את הצעת החוק יזמו הח"כים זבולון אורלב (הבית היהודי) ורונית תירוש (קדימה). "עיקרו של החוק הוא להרחיב את עבירת האינוס שחלה כיום רק על גבר", הסביר אורלב. "לא ייתכן שבמדינה מתוקנת לא תחול ענישה במקרים אלו. זו שערורייה של ממש, במיוחד בכל הנוגע לאינוס קטינים. החוק בא לתקן מצב מעוות ולהשיב את הצדק על כנו".

 

"נדרשנו לבעיה הזו לאחר שהמועצה לשלום הילד הביאה מקרים כאלו לתשומת לבנו", הוא הוסיף. "החברה האנושית עוברת כנראה תהליכים לא טובים, כך שיש צורך להכניס חוק זה, שהוא לכאורה מובן מאליו, לספר החוקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
המורה שהורשעה במעשה מגונה בקטין. האם החוק ישונה?
צילום: אבי מועלם
ח"כ אורלב. "החברה האנושית עוברת תהליכים לא טובים"
צילום: דודי ועקנין
ח"כ רותם. "לא קיים כיום בספר החוקים"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים