שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בדקו את הרופא בשיניו

  רופאי השיניים חוששים מכניסת קופות החולים לתחום שעד כה שלטו בו חוקי הג'ונגל, והם יצאו הנשכרים מכך. על הקופות לקחת את הרעיון צעד אחד קדימה

  הסתדרות רופאי השיניים עתרה לאחרונה לבג"ץ, נגד החלטת משרד הבריאות לאפשר לקופות החולים להעניק ביטוח שיניים מקיף במסגרת הביטוחים המשלימים שהם מציעים לקהל לקוחותיהם. רופאי השיניים מצביעים על הסכנה שבכניסת קופות החולים לשוק רפואת השיניים, באמצעות ביטוחים שיאפשרו טיפולים במסגרת הביטוח.

   

  כיום לא מכסות הקופות טיפולי שיניים במסגרת הביטוח הבסיסי. מי שמבוטח בביטוח המשלים, מקבל הנחות על טיפולי שיניים וכן טיפולי שיננית. אך בכוונת הקופות להרחיב את הביטוח, ולכלול בו טיפולים מקיפים יותר.

   

  רפואת השיניים הפרטית בישראל הוכיחה עד היום, כי בתנאי השוק החופשי לא מתקיימת תחרות אמיתית. מחיריה הגבוהים לא מאפשרים לרבים מבעלי ההכנסות הנמוכות להיעזר בשירותיה. התשלום עבור טיפולי השיניים תופס חלק ניכר מהמימון הפרטי עבור שירותי בריאות.

   

  במקביל, בשל ירידה במימון הציבורי של הוצאות הבריאות, ההוצאה הפרטית של האזרחים עבור טיפולים שאינם מכוסים בביטוח הבריאות הממלכתי - הולכת וגדלה. כתוצאה מכך יותר ישראלים בוחרים להימנע מטיפולים שאינם טיפולי חירום, ונמנעים מרכישת טיפולים מונעים וטיפולי שימור שעשויים למנוע הידרדרות במצב הרפואי הכללי ובבריאות השן.

   

  בצדק חוששים רופאי השיניים הפרטיים שהכנסתם תיפגע אם ייכנסו קופות החולים במלוא עוצמתם לשוק, ויעניקו למבוטחים אפשרות לרכוש ביטוח שיניים כחלק מהביטוח המשלים.

   

  פרנסתו של הרופא הפרטי עלולה להיפגע עקב כך באופן מידתי. כיום, עלויותיהם של טיפולי השיניים שהופקרו לחוקי הג'ונגל של השוק הפרטי, לא ריאליות ולא פרופורציונליות. נראה כי רופאי השיניים הפרטיים גובים עבור הטיפול שהם מעניקים מחירים שניתן להורידם בהצלחה באמצעות ביטוח, ולמעשה במשך שנים דאגו רופאי השיניים למכסם את הרווח בחסות היעדר גורם ממלכתי שיציע אלטרנטיבה.

   

  רופאי השיניים פנו לבג"ץ כדי להגן על עצמם מפני קופות החולים. אלא שהקופות בסך הכל מבקשות לתת שירות רפואי נוסף למבוטחיהן. הבעיה האמיתית נובעת מכך שמשרד הבריאות אינו פועל להכללת טיפולי השיניים בחבילת הביטוח הרפואי הבסיסי, אלא במסגרת הביטוחים המשלימים בלבד.

   

  תיקון כזה, יאפשר לאוכלוסייה גדולה יותר להיות נגישה לטיפולי שיניים. אולם הוא עדיין לא יפתור את בעיית נגישותן של השכבות החלשות לקבלת טיפולים בזכות ולא בחסד.

   

  קופות החולים, כמו רופאי השיניים, לא מסתכלות על צרכי האוכלוסייה, אלא על האינטרס הצר: עשיית כסף ממכירת ביטוחים משלימים. כך לא משרתים את אוכלוסיית המבוטחים כולה, וגם לא את האינטרס הציבורי.

   

  בזמן שהותי בגרמניה עברתי טיפולי שיניים מקיפים שנכללים שם בביטוח הבריאות הבסיסי. לאחר שנתיים, כששבתי ללימודים בארץ, והתפרנסתי מעבודות שמירה, כבר לא יכולתי להרשות לעצמי ללכת לרופא שיניים. בגרמניה יכולתי להרשות לעצמי טיפולי שיניים ולשלם רק השתתפות עצמית עבור ביקור רופא, בסך 10 יורו ברבעון. שם, קופות החולים אינן מחזיקות מרפאות שיניים אלא מאפשרות למבוטח באמצעותן לקבל טיפול אצל רופאים פרטיים שלהם הסדר עם הקופה. בצורה זו לא נפגעת פרנסתם של הרופאים הפרטיים, ולציבור כולו יש נגישות לטיפולי שיניים במסגרת ביטוח הבריאות.

   

  לפיכך, הכללת ביטוח השיניים בביטוח הבריאות הבסיסי מנגישה את האוכלוסייה לקבלת טיפולים במחיר הוגן. רופאי השיניים בגרמניה וגם קופות החולים שם לא בדיוק מתים מרעב למרות ההתערבות הגסה הזו של המדינה באמצעות קופות החולים בשוק החופשי.

   

  רופאי השיניים הפרטיים בישראל חוששים בצדק מכניסת קופות החולים לתחום. הם יודעים שמערכת ביטוח בריאות תוכל להרשות לעצמה לתת טיפול איכותי וזול למאות אלפי מבוטחים, והתחרות הזו תאלץ אותם לראשונה לגבות פחות כסף מלקוחותיהם.

   

  קופות החולים ומשרד הבריאות לקחו צעד בכיוון הנכון, בכך שיאפשרו ליותר אנשים נגישות לביטוח שכולל ביטוח שיניים, אולם יש להשלימו ולהכליל כצעד ראשון לפחות חלק מהטיפולים בתחום רפואת השיניים, כמו טיפולי המניעה, העזרה ראשונה וכירורגיית השן - בביטוח הבריאות הממלכתי.

   

  גלעד נתן, דוקטורנט במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים