שתף קטע נבחר

מכה לאובמה: יועצו התפטר בגלל עצומה קיצונית

היועץ הסביבתי ואן ג'ונס ניסה להרחיק את עצמו מהעצומה שעליה חתם ב-2004, הקושרת בין ממשל בוש לפיגועי 11 בספטמבר, אך הלחץ נמשך והוא נאלץ להודיע על התפטרותו

עוד מכה לממשל אובמה: יועץ הבית הלבן למדיניות סביבתית, ואן ג'ונס, התפטר הלילה (א') על רקע סערה שפרצה בעקבות חתימתו על עצומה שנויה במחלוקת שהעלתה רעיונות קונספירטיביים, שקשרו בין הממשל האמריקני לפיגועי 11 בספטמבר 2001.

 

ג'ונס, היועץ המיוחד לענייני "משרות ירוקות" במועצת הבית הלבן לאיכות הסביבה, התנצל כבר ביום חמישי, אחרי שצצה קלטת וידאו שבה השמיע דברים קשים נגד רפובליקנים ועל רקע חשיפות שחתם על אותה עצומה קונספירטיבית. ואולם ההתנצלות לא הרגיעה את הביקורת במחנה הרפובילקני, וגם דוברו של ברק אובמה נמנע ביום שישי מלהעניק לו גיבוי מוחלט.

 

ג'ונס אמר כי החליט להתפטר כדי למנוע הסחות דעת ממאמצי הממשל לאשר את הרפורמה במערכת הבריאות וחקיקה שנוגעת להתמודדות עם השינויים באקלים. "ערב מאבקים היסטוריים בנוגע לביטוח הבריאות ואנגריה נקייה, יריבי הרפורמה יצאו למסע הכפשה נגדי", אמר ג'ונס במכתב התפטרות שנמסר לכלי התקשורת.

 

"איני יכול לבקש במצפון נקי מעמיתיי לבזבז זמן יקר ואנרגיה בלהגן עלי ולהסביר את עברי. אנו זקוקים לכל הידיים על הסיפון, במאבק על העתיד", כתב ג'ונס. במרכז

 השערורייה עצומה משנת 2004 שעליה חתם ג'ונס באינטרנט, ושבה נכתב: "אנו קוראים לפתוח מיד בחקירה בדבר ראיות המרמזות כי פקידי ממשל בדרגים גבוהים איפשרו לפיגועי 11 בספטמבר להתרחש".

 

מוקדם יותר הבהיר ג'ונס בעצמו כי אינו מסכים עם עמדת העצומה וכי "היא בהחלט אינה משקפת את דעותיי, כיום או אי פעם". דבריו לא הצליחו להרגיע את הרפובליקנים. כך למשל אמר חבר הקונגרס מייק פנס מאינדיאנה: "לדעותיו הקיצוניות והרטוריקה הגסה שלו אין מקום בממשל או בדיון הציבורי". גורם בממשל אמר לרשת CNN כי ג'ונס לא בחן לעומק את תוכן העצומה לפני שחתם עליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ון ג'ונס. נאלץ להתפטר
צילום: AP
עוד מבוכה לנשיא אובמה
צילום: AP
מומלצים