שתף קטע נבחר

"ועד עובדים חזק ואלים - פוגע באל על"

כשחברה ציבורית גדולה מופרטת, משקיעים מצפים להתייעלות ואיתות שוועד העובדים לא שותף למהלך עלול לפגוע ברושם זה. בכיר בתחום ההשקעות: "חוזק החברה היא כחוזק החולייה החלשה בשרשרת - וכוחו של הוועד הוא החולייה החלשה"

עזיבת מנכ"ל אל על, חיים רומנו, את תפקידו - חצי שנה בלבד לפני תום כהונתו, אינה מבשרת טובות לחברה. ההערכות שחיכוכים עם ועד העובדים הביאו לפרישה עלולות לפגוע בציפיות המשקיעים. "כשחברות ממשלתיות, כדוגמת אל-על, מופרטות - המשקיעים נוהרים מתוך הנחה שהמעבר למגזר העסקי יביא להתייעלות ומקסום יכולות - אם יש ועד עובדים חזק ואלים מדי שלא משתף פעולה עם ההנהלה – זה פוגע ביעילות ובחברה"; כך, לדברי גורם בכיר בתחום ההשקעות.

 

הבוקר אמר ל-ynet יו"ר ועד עובדי אל-על, יוסי לוי, ש"ייתכן שרומנו פרש בגלל שלא הצליח להגיע איתנו להבנה על ההתייעלות בחברה. אני יודע שהוא היה צריך להודיע לקראת מרס על הארכת הקדנציה שלו, וזה כנראה התאים לו עכשיו להודיע שהוא לא מאריך, בגלל כל מה שקורה".

 

לדברי גורמים המצויים בנושא, כוח העובדים בקרב הבעלים שקול לזה של ההנהלה, כך שייתכן בהחלט שרומנו נאלץ לעזוב על רקע חיכוכים עם הוועד. מענק הפרישה שניתן לרומנו, בסך 18 משכורות חודשיות (להן הוא זכאי לפי החוזה במקרה של פיטורים), במקום מענק של 6 חודשי שכר, לו הוא זכאי במקרה של פרישה - מעידים כי ייתכן שפוטר.

 

לדברי הגורם הבכיר בתחום ההשקעות, חברת אל על נהנתה מנהירת המשקיעים לאחר ההפרטה. "זאת, משום שכשחברות ממשלתיות מופרטות, המשקיעים מניחים שהן ינוהלו באופן יעיל יותר, וכך החברה ורווחיה יגדלו. אבל כל זה טוב ונכון אם החברה מצליחה לבצע את השינוי הזה - ההתנהלות הנוכחית מעלה את החשש שאל-על אינה מסוגלת לכך. חוזק החברה הוא כחוזק החולייה החלשה בשרשרת - וכוחו של הוועד הוא החולייה החלשה", הוא הוסיף.

 

"אם יש ועד עובדים חזק ואלים מדי, כבמקרה של אל-על, שלא משתף פעולה עם ההנהלה - זה פוגע ביעילות ופוגע ביכולת של החברה למצות את הפוטנציאל שלה". אותו גורם מעריך שמניית החברה תיפגע: "זה איתות לכך שוועד העובדים לא שותף למעבר לשוק הפרטי ובכך יכולת ההתייעלות של החברה עקב ניהול עסקי נכון נפגעת מאוד. המשקיעים לא יהיו עיוורים לכך, הם יניחו שציפיותיהם יתבדו במידה זו או אחרת".

 

עוד מציין אותו גורם שעל אף ההפסדים, רומנו ניהל את אל על בצורה טובה ומצוקת החברה נובעת בשל הקשיים בענף. עוד מסר אותו גורם, שעל אף סוגיית מענק הפרישה, ייתכן ובכל זאת מדובר בעזיבה של רומנו את התפקיד. "ייתכן ומדובר במנהל שקם ועוזב על מנת לזעזע את הקבוצה, כיוון שבצורת ההתנהלות הנוכחית הוא אינו יכול להשיג את המטרות. הוא לא יהנה מפירות עזיבתו - אבל יתכן שהחברה תלמד לקח. בכל מקרה, המנכ"ל החדש יצטרך להכיר את הסביבה שבה הוא פועל ולהמשיך בדרך שהתווה רומנו לחברה". 

 

השתתף בהכנת הכתבה: תני גולדשטיין

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ר ועד עובדי אל על, יוסי לוי
חיים רומנו, מנכ"ל אל על
צילום: סיון פרג'
מומלצים