שתף קטע נבחר

עתירה: למה מממנים ברית רק לגיור אורתודוכסי?

על פי המצב הקיים, מתגייר בגיור דתי זוכה למימון מלא של ברית המילה, בעוד המתגייר בצורה אחרת נאלץ לשאת בהוצאות. הרפורמים והקונסרבטיבים לבג"ץ: "המדינה מפלה את הזרמים הליברלים בניגוד לעקרון השיוויון"

התנועה ליהדות מתקדמת בישראל והתנועה המסורתית הגישו היום (א') עתירה לבג"ץ נגד המשרד לשירותי דת ומערך הגיור הממלכתי בה הם מבקשים מבית המשפט לחייב את הגופים השונים לנמק מדוע הם לא יממנו הליך ברית מילה גם לאלו שמתגיירים בגיור הרפורמי והקונסרבטיבי כפי שממנים את הליך ברית המילה לאלו המתגיירים בגיור האורתודוכסי.

  

בעתירה נטען כי על פי הנוהג הקיים אדם המתגייר בגיור אורתודוכסי זוכה למימון מלא של ברית המילה אותה הוא מבצע כחלק מתהליך הגיור בעוד אדם המתגייר גיור רפורמי או קונסרבטיבי נאלץ לשאת בהוצאות ברית המילה בעצמו בעלות של אלפי שקלים. לטענת העותרים נוהג זה מפלה את העותרים בכל הנוגע למימון ברית מילה לגרים.

  

עוד נטען בעתירה כי בשורה ארוכה של פסקי דין פסק בית המשפט העליון כי המדינה איננה רשאית להפלות בין גיורים רפורמיים וקונסרבטיביים לבין גיורים אורתודוכסים, אולם יחד עם זאת ולמרות התשתית המשפטית האיתנה האוסרת על פרקטיקות מפלות בין הזרמים השונים ביהדות נמשכת אפלייתם של מאמינים בזרמים הליברלים כעניין שבשגרה.

  

"התנהלות מפלה זו של המשיבים אשר מממנים הליכי ברית מילה מסוג אחד תוך מניעת מימונם של הליכי ברית מילה מסוג אחר ללא כל הצדקה מנוגדת לעיקרון השוויון ואינה יכולה לעמוד" נטען בעתירה.

  

לטענת העותרים המדינה עושה כל שלאל ידה לדחוק את הזרמים הלא אורתודוכסים ולמנוע מגרים לבחור בגיור העולה בקנה אחד עם השקפת עולמם ולכן לא נותרה להם ברירה אלא לפנות לבית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסברית מוהל ברית מילה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים