שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הפסלים באיי הפסחא: מאיפה באו הכובעים?
  חוקרים מבריטניה חשפו דרך עפר המובילה מהפסלים המסתוריים של איי הפסחא, עד ללועו של הר געש. לטענתם, הכובעים האדומים שלראשי הפסלים הוכנו במחצבה שבלוע ההר, ואז גולגלו על גזעי עץ לאורך הדרך המובילה אל הפסלים

  ארכיאולוגים מבריטניה מאמינים שהם פתרו את התעלומה העתיקה: כיצד הגיעו כובעים אדומים לראשי הפסלים המפורסמים באיי הפסחא? הרמז שהוביל אותם לפתרון הוא דרך עפר קדומה המובילה מהפסלים להר געש סמוך.

   

  ynet מדע: לקריאה בכל כתבות הערוץ על ציר זמן

   

  לטענת החוקרים, מאוניברסיטת מנצ'סטר, הדרך מובילה למחצבה סודית, שהייתה חבויה בלועו של הר הגעש. במחצבה זו, נבנו הכובעים מאבן אדומה שמקורה בלבה קרושה ולאחר מכן הובלו בדרך העפר, כאשר יוצריהם מגלגלים אותם על גזעי עץ, עד לאתר שבו הונחו הפסלים.

   

  מאז שדרך לראשונה האדם הלבן על אדמת איי הפסחא, ב-1722, היו האיים הללו למוקד של תעלומות מרתקות. הגדולה שבהן, היא תעלומת הפסלים. כיצד בנו תושבי האי, ללא טכנולוגיה מודרנית ואפילו ללא כלי מתכת, עשרות פסלים שגובהם מגיע כמעט ל-20 מטרים ומשקלם מאות טונות.

   

  מדהימה אף יותר היא העובדה שהפסלים הללו ממוקמים על במות גדולות המרוחקות קילומטרים מהמחצבות שבהן נכרו האבנים ששימשו לבנייתם ושחלק מהפסלים מעוטרים בכובעים אדומים וכבדים ביותר, שנוצרו בנפרד והורכבו על ראשי הפסלים.


  הפסלים של איי הפסחא. נפתרה תעלומת הכובעים (צילום: ויז'ואל פוטוס)

   

  החוקרים טרם גיבשו תיאוריה שתסביר כיצד העלו הפולינזים את הכובעים, השוקלים כמה טונות כל אחד, לראשי הפסלים הגבוהים. אך הם יודעים כעת מאין באו ואיך הוכנו והובלו לאתר. "הכובעים הובאו מהמחצבה לאורך דרך שנוצרה על ידי הידוק עפר שהובא מהר הגעש", אמר ד"ר קולין ריצ'רדס, אחד החוקרים. "יש להניח שדחפו את הכובעים ביד, או גילגלו אותם על גזעי עץ".

   

  "מחצבת הכובעים נמצאת על שפת לועו של הר הגעש", הוסיפה עמיתתו של ריצ'רדס, ד"ר סו המילטון. "כשליש משטח הלוע נחצב לצורך הכנת הכובעים. עד כה איתרנו יותר מ-70 כובעים באזור הפסלים ועל הדרך המובילה מהם אל המחצבה".

   

  ריצ'רדס הוסיף ואמר כי בידיו עדויות לכך שהמחצבה, שאותה מכנים המקומיים פונה פאו, שימשה גם ליצירת הפסלים עצמם.

   

  החוקרים ממשיכים לסרוק את דרך העפר בחיפוש אחר ממצאים שיוכלו לשפוך אור על התעלומות האחרות שסובבות את איי הפסחא. בין התעלומות המחכות לפיתרון: המשמעות הרוחנית של פסלים שנבנו, את מי ומה הם מייצגים ולאיזו מטרה הוקמו, מי היו האנשים שבנו אותם וכיצד הגיעו לאיים המבודדים?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים