שתף קטע נבחר

חרדים בשק

"במגזר החרדי לא פוחדים למות בצה"ל. פוחדים יותר מאלה שלא ימותו ויצאו מהצבא אחרת מאיך שנכנסו אליו, כלומר נטולי זהות יהודית. כל ניסיון להאיץ את התהליך באיומים וחרמות יגרור תגובה הפוכה". יאיר לפיד וגולשי ynet סבורים שהחרדים פוחדים לחזור מהשירות בשק שחור, טלי פרקש משיבה

יאיר לפיד בישר בסוף השבוע לקוראיו על שובה האפשרי של מפלגת שינוי. למה? בעיקר כי לריקי מחיפה פשוט נמאס מהחרדים. בטורו השבועי מתאר לפיד את מסכת הסבל שעובר האדם החילוני במדינת ישראל. זה שסוגרים לו חנויות, מכריחים אותו לחנות על המדרכה (הי, זה לא ככה בתל אביב?) ובאופן כללי מתעמרים בו עד שרוצה החילוני לרוץ מהר, למשוך את פורז בציציות (ראשו! ראשו!), ולהחזיר אותו למקומו הראוי בכנסת כמצילם של החילונים. ושיא השיאים, דיל מיוחד לחודש הרחמים והסליחות, מחילה גמורה לחרדים על כל "החטאים" בתמורה לכך שנסכים לא לפחד משירות צבאי ומהחזרה הביתה בשק שחור, כי החרדי המצוי, כידוע, לא מתגייס כי הוא פוחד למות.

 

גם אני קראתי את טורו של לפיד ששלחה לי נשמה טובה למייל ואת תגובות הגולשים הבוקר ב-ynet לדיון בבג"ץ בסוגיות חוק טל, אבל לפני שאני מוכנסת לשק ומשוגרת הביתה יש לי אי אלו דברים להגיד בנדון:

 

מי מפחד למות?  

הערה היסטורית כללית. הפחד מהמוות מעולם לא היה חרדה יהודית. זה אף פעם לא עצר את העקשנים "הגלותיים" מכל תפוצות ישראל מלקפוץ לתוך מדורות כדי לא להמיר את דתם. שם, בימים ההם של הפרעות והפוגרומים, להגיד "שמע ישראל" ולאחר מכן למות הייתה פשוט דרך חיים. חרדי, כמו כל חייל אחר שנופל על הגנת עם ישראל, מקבל בהתאם למסורת היהודית גן עדן ומקום בוי.אי.פי על יד אברהם אבינו. לאתאיסט, מנגד, יש הרבה יותר מה להפסיד במוות, אצלו זה אכן סוף פסוק. מה שמהווה גורם ממריץ ביותר לבכיה לקב"ן או שירות נוח בקריה. אז למה החרדים לא קופצים על המציאה?

 

מסתבר שבגטאות השחורים של ישראל פוחדים יותר מאלה שלא ימותו. ממי שייצאו מהצבא אחרת מאיך שנכנסו אליו, כלומר נטולי זהות יהודית. אפשר להגיד הרבה דברים על הפחד הזה, חוץ מהעובדה שהוא אינו מוצדק. שיעור מורידי הכיפה בצבא הוא גדול, גדול מאוד. הורה אשר חסך מלחמו לטובת חינוך יהודי יקר ולא מתוקצב, אינו מעוניין שפרי עמלו ייזרק לפח הצה"לי.

 

איש, גם לא סופרמן עם זקן, אינו חסין מקונפליקט מתמשך של יחיד - שונה מול סביבה הומוגנית. לשתול אדם בשדה פרג וסביבו מסוממים, מפתח צפייה ריאלית בהחלט שבשלב מסוים תגיע ההסנפה הראשונה. איזו רשות למלחמה בסמים תגיד שזה בטוח? על אותו משקל בדיוק, אפשר להציע לחילונים לשלוח את הבנים לשירות לאומי לשמירת הגחלת היהודית בישיבת חברון. אחרי שלוש שנים שם, יש סיכוי גדול מאוד שהאבא יצא חרד והילד חרדי.

 

מסגרות צבאיות למגזר: במודיעין, חיל האוויר, חיל חינוך ובנח"ל, הן סנוניות ראשונות שצריכות לשבור פחד וחרדה אמיתיים לגמרי. זהו תהליך איטי שאי אפשר לצפות שיתרחש ביום בהיר אחד, אחרי יותר מיובל חיים של עמידה מגוננת מהצד. כל ניסיון להאיץ את התהליך באמצעות איומים והחרמות יגרור תגובה הפוכה מהמצופה.

 

בחזרה לארון  

מבלי לעשות הפגנה בכיכר רבין, מרתיחה העובדה שמחזירים את החרדי לארון. מבקשים ממנו לשבת בשקט בחושך עם המשנה והתלמוד כדי לא להפריע לחילוני ישראל בנוכחותו הלא רצויה. מודיעים לו שאסור לו לקנות בחנות מחללת שבת, שמא בעליה יחליט שמוטב לו כלכלית לסגור בימי מנוחה כדי להרוויח אותו כלקוח. חלילה לך מלטקבק תחת מתכון עם שרימפסים "מה עם איזה רצפט כשר לשבת?", מי אתה שנתחשב בך?

 

אז לי נמאס מריקי מחיפה, נמאס מאנשי משפחה עסוקים שרצים להנשים ילדים חילונים תמימים אחרי קרב סכינים במועדון בילוי, או לאסוף לתוך שק, שנקנה בתרומת חרדים, שיכורים שנמרחו על הכביש בשלוש לפנות בוקר. נמאס מזו שתתקשר ותדרוש שישמרו לה מכשיר אינהלציה לילד ועדיין תגיד "החרדים האלה". או מההיא שתבקש הסעה באמבולנס מצויד חינם אין כסף בכל פעם שדודתה הקשישה צריכה להגיע לטיפול בבית חולים.

 

נמאס מאנשים ששירתו רחוק מאוד מאזור סכנה אבל רוצים שאחרים, לא הם, ימותו בשמם. נמאס ממי שעושה הון פוליטי על גב ציבור שלם שחי חיים שלמים של התנדבות פיזית וכספית לטובת הכלל ולא שלוש שנים ודי. ובעיקר נמאס ממי שחושב שהוא מדינת ישראל בגוף ראשון וחרדים נועדו רק כדי למלא את השק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בבקו"ם. שילוב איטי, ולא ביום אחד
צילום: צביקה טישלר
מומלצים