שתף קטע נבחר

אפגניסטן: כתב בריטי חולץ משבי הטליבאן

סטיבן פארל נחטף בצפון המדינה בשבוע שעבר, כשביקש לסקר חטיפת מכליות נפט. כוחות מיוחדים מצבא בריטניה חילצו אותו; המתורגמן שהיה עמו וחייל נהרגו. בצאתו, סיפר על הדרמה

חיילי קומנדו בריטים שחררו הלילה (יום ד') כתב של העיתון האמריקני "ניו-יורק טיימס", שנחטף בידי חמושים בצפון אפגניסטן בשבוע שעבר. מקורות רשמיים אמרו כי חייל בריטי והמתורגמן המקומי שליווה את הכתב, בריטי אף הוא, נהרגו במהלך מבצע החילוץ.

 

העיתונאי, סטיבן פארל, נלקח בשבי בשבת יחד עם המתורגמן סולטן מונאדי במחוז קונדוז, שבצפון המדינה שסועת הקרבות. יום אחד לפני החטיפה פתחו חיילים גרמנים באש לעבר מכליות דלק שנחטפו, וכתבים רבים נהרו לאזור כדי לסקר את האירוע.

 

מוחמד סמי יוואר, דוברו של מושל מחוז קונדוז, אישר כי כוחות בריטיים מיוחדים הם שביצעו את פעולת החילוץ. אתר האינטרנט של ה"ניו-יורק טיימס" דיווח כי פארל חולץ במהלך פשיטת קומנדו שביצעו "חיילים רבים", ושבמהלכה התגלע קרב יריות בין הצדדים. דוברת העיתון, דיאן מק'נולטי, סירבה לפי שעה להגיב על הדברים.

 

עיתונאי אפגני ששוחח עם תושבי הכפרים באזור שבו נערך המבצע סיפר כי אזרחים, בהם גם ילדים ונשים, נהרגו אף הם במהלכו. אתר ה"ניו-יורק טיימס" דיווח כי בשיחת טלפון קצרה הלילה בישר הכתב לעורכת חדשות החוץ של העיתון: "אני בחוץ! אני חופשי!". הוא התקשר גם לאשתו, ובשיחה נוספת עם כתב העיתון בקאבול סיפר על דקות החילוץ מורטות העצבים, כששמע את המסוקים מתקרבים.

 

צעק "עיתונאי, עיתונאי" - אך נהרג

"היינו כולנו בתוך חדר, אנשי הטליבאן החלו לרוץ, היה ברור שזו פשיטה", גולל את שאירע. "חשבנו שהם יהרגו אותנו, ותהינו אם עלינו לצאת". הוא ציין כי כשנמלט החוצה יחד עם מונאדי, שמע קולות. "היו כדורים מסביבנו, יכולתי לשמוע קולות

של בריטים ואפגנים". לדבריו, מונאדי המשיך, וצעק: "עיתונאי! עיתונאי!", אך נקלע למטח יריות. כששמע פארל קולות בריטיים נוספים, צעק: "בן ערובה בריטי!". לאחר מכן ראה את עמיתו האפגני שוכב חסר-תנועה על הקרקע, ללא רוח חיים.

 

גורמים רשמיים בצבא בריטניה הודיעו זמן קצר אחרי הבשורה על חילוץ הכתב, כי אחד מחיילי הקומנדו שהשתתפו במבצע החילוץ נהרג בעת הפעילות.

 

פארל הוא הכתב השני של ה"ניו-יורק טיימס" שנחטף באפגניסטן בתוך שנה. רק לפני שלושה חודשים ברחו הכתב דיוויד רוד, חתן פרס פוליצר, ועמיתו האפגני טהיר לודין משבי הטליבאן, באזור השבטים שבצפון-מערב פקיסטן. הם נחטפו ב-10 בנובמבר שעבר מדרום לבירה האפגנית קאבול, והוברחו אל מעבר לגבול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוצא לחופשי. פארל
צילום: Marko Georgiev/The New York Times, AP
מומלצים