שתף קטע נבחר

בג"ץ: להרוס בנייה פלסטינית לא חוקית בשומרון

מאז 1996 הוצאו לפועל רק שלושה צווי הריסה לעשרות מבנים בלתי חוקיים של פלסטינים סמוך להתנחלות רחלים שבשומרון. תנועת "רגבים" עתרה - ובג"ץ הורה למדינה לממש את הצווים הנוספים ולקבוע לוח זמנים לפיקוח על המבנים

שופטי בג"ץ קבעו היום (ד') כי על המדינה לממש את צווי ההריסה שהוצאו למבנים שהוקמו ללא היתר סמוך לכפרים א-סוויה ויתמא שליד ההתנחלות רחלים שבשומרון.

 

עוד קבע בית המשפט העליון כי על המדינה לפעול למימוש הצווים שהוציאה ולקבוע לוח זמנים למימוש הליכי הפיקוח לגבי המבנים הלא חוקיים. זאת, במסגרת חובתה היסודית לקיום החוק ואכיפתו. תוך 45 יום, קבעו השופטים, המדינה צריכה להגיש לבית המשפט הודעת עדכון, שבה יפורטו הפעולות הננקטות למימוש הליכי הפיקוח.

 

לפני כשלושה חודשים עתרה תנועת "רגבים" לבג"ץ בבקשה להורות לשר הביטחון ולמפקד פיקוד מרכז לנמק מדוע אינם נוקטים בכל הפעולות הנדרשות לשם הוצאה ומימוש של צווי ההריסה לכל המבנים הבלתי חוקיים בכפרים.

 

המדינה טענה בתגובה כי יש לדחות את העתירה, מכיוון שהרשויות באזור מנהלות

פעילות כוללת ורחבה של אכיפה תכנונית במגזר הפלסטיני בהתאם לשיקול דעתם, על פי סדרי העדיפויות המקובלים. עוד טענה המדינה כי מאז שנת 1996 נפתחו הליכי פיקוח ואכיפה ביחס ל-50 מבנים בכפר א-סוויה ומתוכם בוצעו שלושה צווי הריסה.

 

בדיון שנערך לפני כמה ימים תהו השופטים מדוע המדינה אינה אוכפת את החוק נגד בנייה בלתי חוקית של פלסטינים בגדה המערבית. השופטת עדנה ארבל אף אמרה שלכל הדעות זה מוגזם שמתוך 50 מבנים בלתי חוקיים, אושרו ובוצעו רק שלושה צווי הריסה במשך 13 שנים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מוגזם לכל הדעות. השופטת ארבל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים