שתף קטע נבחר

מוגאבה: "הלבנים הארורים" מתערבים בעניינינו

משלחת מטעם האיחוד האירופי נמצאת בדרכה לזימבבווה, לראשונה מזה שבע שנים, אך זה לא מונע מנשיאה השנוי במחלוקת לצאת במתקפה חמורה נוספת נגד מדינות המערב

נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, תקף הערב (יום ו') בחריפות את סנקציות המערב המוטלות עליו, והאשים את "הלבנים הארורים" בהתערבות בענייניה של מדינתו. זאת, ערב ביקורה ההיסטורי של משלחת מטעם האיחוד האירופי בהררה.

 

"מי אמר שהבריטים והאמריקנים צריכים לשלוט על אחרים?" תהה מוגאבה. "זו הסיבה שאנחנו אומרים 'לעזאזל איתכם'. אנחנו לא הזמנו את הלבנים הארורים. הם רוצים לדחוף את האף שלהם לעניינים שלנו. צריך להתנגד לזה", הוסיף.

 

בנאום שנשא בפני חברי אגף הצעירים של מפלגתו אמר מוגאבה: "עמדנו עיקשים וסירבנו להיכנע. זו זימבבווה. עם או בלי סנקציות, זימבבווה תישאר שלנו. למה יש סנקציות? למה העם שלנו נענש? זה בגלל שהאימפריאליסטים רוצים את הירושה שלנו".

 

בנוסף, מוגאבה הבהיר כי אין בכוונתו לסגת מתוכנית רפורמת הקרקעות השנויה במחלוקת, שהשיק לפני תשע שנים. במסגרת תוכנית זו, החוואים הלבנים, עליהם נשענת רוב כלכלת המדינה, סולקו מחוותיהם שאוכלסו מחדש בידי שחורים. אך הרפורמות בוצעו בליווי אלימות פוליטית רבה, בעוד כמות הגידולים החקלאיים צנחה, והותירה את זימבבווה מופקרת לחסדי סיוע המזון הבינלאומי ובפשיטת רגל כלכלית.

 

"אין שום חזרה מתוכנית רפורמת הקרקעות", התעקש מוגאבה. לדבריו, "אלה שמחפשים סיוע ממדינות מחוץ לזימבבווה צריכים להבין שרפורמת הקרקעות נעשית באמצעות מנגנונים חוקיים. לכן, הרעש שהם עושים רק יגביר את תסכולם".

 

בראש משלחת הבכירים האירופים לזימבבווה, הראשונה מזה שבע שנים, עומד הממונה על מחלקת הסיוע באיחוד  האירופי קארל דה-ג'וצ'ט. המשלחת תסייר במדינה ותיפגש הן עם מוגאבה והן עם ראש הממשלה – יריבו המר לשעבר – מורגן צ'נגיראי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלבנים דוחפים את האף. מוגאבה
צילום: רויטרס
מומלצים