שתף קטע נבחר

מומחה זר: טביעות הנעל על תאיר - לא של זדורוב

ההגנה במשפטו של הנאשם ברצח הנערה בקצרין, הביאה מומחה לטביעות נעליים מבריטניה, שקבע כי הטביעות שנמצאו על מכנסיה של תאיר ז"ל הם לא של זדורוב. "המסקנה שלי היא שלא מדובר באותה נעל", הוא קבע. בתביעה חושבים אחרת

האם העקבות הדוממות מספרות על שארע בזירת הרצח? מומחה לטביעות נעליים מבריטניה, ד"ר גאי קופר, טרף היום (א') את הקלפים במשפט הרצח של הנערה תאיר ראדה ז"ל, ואמר כי מבדיקה שערך עולה שטביעות הנעל על מכנסיה של הנערה הן לא של הנאשם, רומן זדורוב. מסקנותיו עומדות בניגוד לגרסת התביעה, שהסתמכה על חוות דעת של מומחה לנעליים מטעמה, שטען כי העקבות שנמצאו על מכנסי הנערה שייכות לנאשם.

 

טביעות הנעל על מכנסיה של ראדה משמשות כאחת מהראיות כבדות המשקל של התביעה, הקושרות את זדורוב לרצח. הסנגורים הבינו זאת ולא נשארו חייבים. בכדי לתקוף את טענות התביעה גייסו מומחה לטביעות נעליים, שהגיע לישראל מלונדון. בחוות הדעת שהגיש לבית המשפט המחוזי בנצרת נכתב כי ייתכן שכלל לא מדובר בטביעות נעל בחלק מהמקרים, ואם כן - יכולות אלו להיות נעליו של זדורוב בדיוק כמו כל נעל אחת אחרת, ומכאן שאין ראייה הקושרת את הנאשם באופן חד משמעי למכנסיה של הנערה שנרצחה.

 

לאולם בית המשפט הגיע היום רב פקד ירון שור, מומחה לעקבות נעליים במז"פ של המטה הארצי במשטרה. הוא ואנשי צוותו שמעו כיצד ד"ר קופר, שהתייחס לששת האזורים עליהם ניכרו לכאורה טביעות הנעל על מכנסי הג'ינס של תאיר, בוחן את מסקנותיהם.


טביעות הנעל והנעל (צילום: חגי אהרון)

 

בהתייחסו לאזור הראשון, השיב המומחה הבריטי באופן חד משמעי לשאלותיו של הסנגור, עו"ד דוד שפיגל: "אם זו העקבה היחידה על מכנסי הנרצחת, היא לא נעשתה על ידי הנעל הזו". הוא הוסיף כי יש הבדלים משמעותיים גדולים, שקשה מאוד להסבירם בין טביעת הנעל שמופיעה על המכנסיים לבין טביעת הנעל של זדורוב. גם בהתייחסו לאזור השני בו מופיעה טביעת נעל, הוא אמר: "המסקנה שלי היא שלא מדובר באותה נעל".

 

המומחה: "בדקתי ובדקתי ולא מצאתי"

מסקנות דומות העלה ד"ר קופר גם לגבי שאר האזורים בהם ניכרות טביעות נעל בבגדיה של הנערה. כשהוא ענה לשאלה האם הוא יכול לומר באופן חד משמעי שהסימנים הם טביעות נעל, הוא השיב: "חלק מהסימנים נראים כסימני נעליים ובחלק מהם זה יכול להיות כל דבר אחר".


עו"ד שפיגל וד"ר קופר בבית המשפט (צילום: חגי אהרון)

 

על השאלה האם מדובר בנעלי "סלמנדר", סוג ייחודי של נעליים שאותו נעל זדורוב, הוא השיב: "בדקתי, בדקתי ובדקתי ולא מצאתי".

 

זדורוב עצמו אמר: "זה לא שלי. כמה פעמים אפשר להגיד את זה, עשר? מיליון? אין לי ממה לפחד. אני יודע שאני לא הייתי שם, אני יודע שאני חף מפשע. הוא אמר היום את האמת שלי, שהנעל שלי לא קשורה לזה, לא לזירה ולא לכלום. המשטרה עשתה בלון והיום הוא התפוצץ. ההרגשה שלי שאני משתחרר, צדק חייב להיעשות. מהיום הראשון אני מרגיש שאני אשתחרר. אדם חף מפשע חייב להיות בחוץ, אני לא עשיתי את זה ואני חושב שהשופטים יזכו אותי".

 

עו"ד שילה ענבר מפרקליטות מחוז צפון אמרה לאחר העדות: "העד ייחקר בחקירה נגדית גם על הניסיון והמומחית שלו, שנופלים בהרבה מאלו של מומחה התביעה, שהינו מומחה בינלאומי ידוע שם, בניגוד לעד ההגנה שהוא אלמוני יחסית. בנוסף ייחקר גם על תוכן חוות הדעת שבמסגרתה נציג דברים שסותרים את המסקנות שהגיע אליהם".

 

העד שהגיע ארצה בפעם השנייה עולה להגנה 250 אלף שקלים, שגם אותם מממן אוליגרך רוסי המעדיף להישאר בעילום שם, שהוציא עד כה על המשפט חצי מיליון דולר.

 

העדות החדשה לא שיכנעה את שמואל ראדה, אביה של תאיר, שממשיך לטעון שזדורוב הוא הרוצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ד"ר קופר. המומחה מבריטניה
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
זדורוב. נעל "סלמנדר"
צילום: חגי אהרון
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה ז"ל
צילום: רפרודוקציה
מומלצים