שתף קטע נבחר

צילום: חיים הורנשטיין ו -AP

בבית משפחת רמון: באנו רק בשביל לקבל חיבוק

בני משפחה ומכרים - אבל גם סתם אזרחים מן השורה - מגיעים גם הבוקר לבית משפחת רמון ברמת גן. יש מי שמניח זר, יש מי שכותב בספר. "הייתי חייבת לבוא ולנחם את המשפחה. כשהיא פתחה את הדלת וחיבקה אותי, שמחתי שבאתי"

חיל-האוויר, צה"ל ומדינה שלמה מחבקים את משפחת רמון, שתעלה היום שוב לבית-העלמין בנהלל - הפעם, כדי להיפרד מאסף. גם הבוקר (יום ב') פוקדים את הבית האבל בשכונת רמת-חן שברמת-גן מכרים רבים, שמתקשים למצוא את המילים המנחמות אחרי האסון השני.

 

 

סרן אסף רמון נהרג אתמול בהתרסקות מטוסו - F-16A, או "נץ" בעגה הצה"לית - במהלך תרגול קרב אוויר בקורס הטיסה המתקדם. זה קרה שש שנים וחצי אחרי אסון מעבורת החלל "קולומביה", בו נספה אביו, אלוף-משנה אילן רמון ז"ל. הגורם לתאונה האווירית - בין שהייתה זו טעות אנוש, מצב גופני לקוי או תקלה טכנית במטוס - עדיין לוט בערפל.    

 

מקרב המבקרים, לא כולם הכירו את המשפחה. יש מי שמניח זר, יש מי שכותב דבר מה בספר. "הגעתי לכאן רק כדי לקבל חיבוק מרונה", סיפרה פנינה, המתגוררת באזור. "כשהיא פתחה את הדלת וחיבקה אותי, שמחתי שבאתי לכאן".

 

"הייתי חייבת לנחם את רונה"

מרים, תושבת יד אליהו, הגיעה ברגל: "הייתי חייבת לבוא ולנחם את המשפחה. הגעתי לבית, דפקתי על הדלת". אשה אחרת, ששבה זה עתה מחו"ל, הגיעה ישר לבית ברמת-חן. "הייתי חייבת לנחם את רונה", הסבירה מי שלא פגשה אותה מעולם.


רק בשביל לקבל חיבוק (צילום: עופר עמרם)

 

שי פיינברג, בן למשפחה שכולה, החליט לבוא לבית משפחת רמון כדי לכתוב בספר הזיכרון שהוצב בכניסה לבית. "איך אלוהים עושה דבר כזה", שאל כשיצא מהבית, "זאת 'המתנה' שקיבלנו לראש השנה". למקום הגיעו מנהל בית-הספר והמורות שלימדו את אסף. הם שהו בבית כמה דקות, וסירבו להתראיין בצאתם. שכנה של המשפחה סיפרה בכאב: "אני זוכרת שאסף אמר שהוא רוצה להיות כמו אבא שלו, ועכשיו הוא באמת יהיה עם אבא שלו".

 

בכניסה לבית המשפח הציבו שולחן עליו זר פרחים ולצדו ספר אורחים ועט, כדי שהמנחמים יוכלו לכתוב את אשר על לבם. "משפחת רמון, שלא תדעו עוד צער", כתבו המבקרים. "תהיו חזקים, מחבקים אתכם חזק-חזק, מהשכנות והשכנים", חתמו. אם לחייל כתבה: "מאז שנולד בני אני חיה וחושבת כיצד אפשר לקום בבוקר שלמחרת... במות אילן לא הצלחתי להבין ולתפוש זאת, והיום במותו של אסף אני חשה נדהמת מחדש וכל אשר ברצוני לומר לכם - אנא מצאו את הכוח מחדש להסתכל על השמות, לראות את השמש ולצחוק מחדש".


נרות זיכרון וספר הספדים בכניסה לבית המשפחה (צילום: עופר עמרם) 

 

אמש פקדו את הבית עשרות קרובים, מכרים וחברים. חבריו של אסף הדליקו נרות נשמה, בכו, וניסו לנחם איש את רעהו. רק מעטים נכנסו לבית, שממנו נשמעו זעקות שבר ובכי.

לפני חצות יצא מבית המשפחה מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, ואמר: "זה יום עצוב וקשה. זה כל מה שאנחנו יכולים להגיד בשלב הזה, אנחנו מחבקים את רונה והילדים ואת כל משפחת רמון". אחר הצהריים יובא אסף רמון למנוחות בנהלל, בגבעה הצופה על בסיס חיל-האוויר ברמת דוד. בחיל-האוויר הקימו ועדת חקירה לבירור נסיבות האסון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמו אבא: אילן ואסף רמון
צילום: AFP
חברתו של אסף בפתח ביתו
צילום: עופר עמרם
"כזאת מתנה לראש השנה?"
צילום: עופר עמרם
אנשי חיל-האוויר בפתח הבית
צילום: דודו אזולאי
מומלצים