שתף קטע נבחר

חמאס: דו"ח גולדסטון - לא מאוזן ולא אובייקטיבי

דו"ח ועדת האו"ם לחקר אירועי מבצע עופרת יצוקה זוכה לכתף קרה מאוד גם ברצועת עזה. דובר חמאס מסר כי מדובר ב"דו"ח פוליטי, חסר אומץ וכנות, המשווה בין התליין לקורבן". הנייה על ירי הרקטות הנזכר בדו"ח: אי אפשר להשוות. אנחנו מתגוננים

ישראל וחמאס באותו צד של המתרס? ארגון חמאס הגיב אמש (יום ג') לראשונה לדו"ח ועדת החקירה של האו"ם בנוגע למבצע "עופרת יצוקה" והודיע שמדובר בדו"ח "פוליטי, איננו מאוזן ואיננו אובייקטיבי, וזאת משום שהוא השווה בין התליין לקורבן".

 

"הדו"ח חסר את האומץ והכנות המחייבים לדרוש להעמיד לדין את מפקדי צבא הכיבוש בפני בתי דין בינלאומיים לפשעי מלחמה, וזאת בעקבות פשעי המלחמה הנוראים שבצעו נגד עמנו הפלסטיני", מסר דובר הארגון, איסמעיל רדואן.

לדבריו, הדו"ח "ניסה לרצות את האויב הציוני בשעה שהאשים את ההתנגדות ואת חמאס בביצוע פשעי מלחמה".

 

זמן קצר לאחר מכן, התייחס ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, לדו"ח בראיון לרשת BBC ואמר כי ממשלתו "הקלה על משימתה של ועדת החקירה הבינלאומית וסיפקה לה את האקלים הדרוש לפעולתה".

 

הנייה הדגיש כי ישנה הרגשה שהדו"ח מהווה גינוי ברור עבור ישראל, וכי ישנן פעולות שביצעה ישראל אשר חצו את רף פשעי מלחמה. באשר לירי הרקטות והביקורת על חמאס בדו"ח, ציין ראש ממשלת חמאס כי העם הפלסטיני נמצא בעמדה של הגנה עצמית וכי לא ניתן להשוות בין היכולות הפשוטות הקיימות ביד ההתנגדות הפלסטינית ו"בין הנשק והכוח המקפח בו השתמשה ישראל להרג פלסטינים והרס התשתיות שלהם".

 

דו"ח הוועדה, בראשות השופט ריצ'רד גולדסטון, קובע כי ישראל וחמאס ביצעו פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה בתחילת השנה. הוועדה קובעת כי גם ישראל וגם הפלסטינים הפרו את החוק הבינלאומי, ו-"אולי גם ביצעו פשעים נגד האנושות". בדו"ח, הכולל 575 עמודים, הומלץ להעביר את הממצאים לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג, וכן לדיון במועצת הביטחון.

 

בנוסף, קראו חברי הוועדה לחברות מועצת האו"ם לזכויות אדם לפתוח בחקירה פלילית בבתי המשפט של כל אחת מהן, תחת החוק האוניברסלי, אם ישיגו די ראיות להפרת אמנת זכויות האדם משנת 1949. "קיימת אחריות פלילית אישית, אך אין הוכחות משפטיות", כתבו החוקרים.

 

המערכת הפוליטית בישראל קיבלה בזעם את דו"ח גולדסטון. יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צחי הנגבי, אמר כי הדו"ח ועדת האו"ם "מאפיל בצביעותו על מאות החלטות ודו"חות מבישים שקיבלו מוסדות האו"ם בעשרות השנים האחרונות".

 

"ישראל דוחה את הניסיון להפוך אותה מקורבן לנאשם. ישראל המתינה במשך שנים בטרם יצאה, בלית ברירה, לממש את זכותה הטבעית להגנה עצמית.

ישראל ניהלה את המערכה המוצדקת כנגד ארגוני טרור קנאים תוך הקפדה מירבית, ככל שהדבר ניתן בתנאי קרב, להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים", הוסיף הנגבי.

 

זמן קצר לאחר פרסום הדו"ח, הוציא משרד החוץ הודעה חריפה המגנה אותו. "דו"ח גולדסטון כותב מחדש פרק מביש בתולדות המשפט הבינלאומי ובסוגיית זכותם של עמים להגן על עצמם. אנו מתייחסים אליו בהתאם. פסק הדין נכתב מראש מז'נבה והוועדה עסקה רק בגביית עדויות מסולפות וחד צדדיות נגד ישראל. איננו זקוקים לתזכורת חיצונית לבדיקת צדקתה ומעשיה של ישראל. קל וחומר מגוף קיצוני ביותר המורכב מ-'מעצמות מוסר' דוגמת מלזיה, סוריה, פקיסטן, סומליה ודומותיהן".


פורסם לראשונה 15/09/2009 23:52

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. פוליטי ולא מאוזן
צילום: רויטרס
הקל על הוועדה. הנייה
צילום: AFP
מומלצים