שתף קטע נבחר

גוגל בכריכה רכה: תאפשר להדפיס קלאסיקות

שני מיליון מהספרים הסרוקים על ידי גוגל ולא יוצאים יותר לאור, יועמדו להדפסה בחנויות ספרים. אם תעבור גוגל את המכשולים המשפטיים, יועמדו לרשות הקוראים בחנויות, מיליוני ספרים נוספים

גוגל תאפשר להוציא לאור מחדש שני מליון ספרים בכריכות רכות, מתוך מאגר הספרים הסרוקים שלה Google Books. כחלק מהסכם עליו הוכרז היום, גוגל תאפשר להדפיס את הספרים. זאת באמצעות מכונה הנקראת "מכונת אספרסו לספרים" שיכולה להפיק אותם בקצב של כ-300 עמודים בפחות מחמש דקות. מכונות כאלה פזורות בפסריות ובחנויות ספרים.

 

כרגע ניתן יהיה להדפיס ספרים שפגו עליהם הזכויות - כמו "מובי דיק" ו"האקלברי פין". המטרה, לדברי גוגל, היא לאפשר לציבור להגיע לספרים מנייר - אם לאלה יש עותקים בודדים בלבד, שאינם נגישים בכל ספריה.

 

ספרים נוספים

אם גוגל תתמודד עם הקשיים המשפטיים בכל נושא הספרים הסרוקים וזכויות היוצרים, היא תוכל להעמיד לרשת הציבור להדפסה מיליוני ספרים ישנים שסרקה בשנים האחרונות, שכבר לא מודפסות מהדורות חדשות שלהם.

 

גוגל, הסופרים והמוציאים לאור נמצאים בימים אלה בדיונים על הזכויות של ספרים שאינם מודפסים יותר, אך שיש עליהם זכויות יוצרים. משרד המשפטים האמריקני מעורב אף הוא בדיונים הללו, ומנסה לסגור אותו על פי דיווחים של בסוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג.

 

על פי ההסדר אליו ניסו להגיע, גוגל תקים קופת זכויות בסך 125 מיליון דולר, אליה סופרים ומו"לים יוכלו להירשם על מנת לקבל תמלוגים עבור ספרים שגוגל מעמידה לרשות הציבור באופן מקוון. יחד עם זאת על פי הדיווח הצדדים מנסים לבצע שינויים בהסכם. זאת לפני סוף השבוע אז יגיש הממונה על ההגבלים העסקיים בארה"ב את מסקונתיו לבית המשפט. דרישה נוספת שעלתה היא לתרום את הכסף מהרווחים של ספרים ללא זכויות יוצרים.

 

בשבוע הבא אמור להתקיים דיון על ההסכם בבית משפט, שיקבע אם ההסכם פוגע בתחרות בתחום או פוגע בספריות. אם יאושר - יפתחו ספרים רבים לציבור, ולמחבריהם יהיה ערוץ הפצה חדש-ישן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים