שתף קטע נבחר

 • דעות ומאמרים
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תשע משימות לתש"ע
  זה לא פשוט, ולבטח לא קל, אבל זה ברור כשמש והכרחי. כדי לתאם ציפיות, אבי דבוש מונה עבור מקבלי ההחלטות את שמונה המשימות הדחופות ביותר בתחום הסביבה - ועוד אחת בשבילנו

  למשרד להגנת הסביבה: להוביל אסטרטגיה בהירה ומחודדת לתהליך ההתמודדות עם שינויי האקלים. בועידת האקלים הקרובה בקופנהגן לא נקבל עוד גמגומים וההמתנה להחלטות מבחוץ. שלושה חודשים נותרו על מנת לגבש ולהציג מחויבות ברורה של ישראל להפחתת פליטות, מגובה ביעדים כמותיים לטווח הקצר והבינוני. לשר באופן מיוחד: סמן מטרות אסטרטגיות השנה והבא תוצאות ברורות. כך תירשם כשר המוצלח שהיה אי פעם להגנת הסביבה.

   

  למשרד התשתיות: לגנוז את התכנית להקמת תחנת כוח פחמית ולשים בראש סדר העדיפויות התייעלות אנרגטית כאן ועכשיו. לקזז כמה מאות מגהוואטים מדי שנה, ולחולל שינוי במציאות, בקנה מידה לאומי.

   

  למשרד התחבורה: להבין שהמשימה הלאומית שלכם - לא בצד או יחד עם משימות אחרות - היא יצירת מערכת תחבורה ציבורית לתפארת תוך שנים מעטות. מערכת כזו נחוצה לצמצום פערים חברתיים, להפחתת תאונות דרכים ולמיזעור זיהום האוויר הקטלני בערים.

   

  למשרד התמ"ת, איגודי התעשיינים וההסתדרות: העתיד התעסוקתי נמצא בעסקים סביבתיים. אינספור דו"חות ודוגמאות מצביעים על התחום הסביבתי כתחום הכלכלי המתפתח ביותר, למול ירידת זירות כלכליות אחרות. האינטרס של העובדים לא מנוגד לאינטרס הסביבתי אלא זהה לחלוטין ברמה האסטרטגית. צרו תכנית לאומית, שתביא לאלפי מקומות עבודה כל שנה בתעשיות של המחר - התעשיות הירוקות.

   

  למנהל התכנון: לעמוד באופן אגרסיבי על העיקרון של אי הקמת יישובים חדשים בישראל. אישור של עוד ועוד יישובים לקהילות מובחנות מפורר כל סיכוי לסולידאריות חברתית, ומרסק את עתודות השטחים הפתוחים.

   

  למשרד ראש הממשלה: ללמוד מהכישלון, ברמה הציבורית, של החוק להפרטת הקרקעות ולייצר ברפורמה הבאה שסימנתם, בחוק התכנון והבנייה, תהליך אמיתי שלוקח בחשבון קולות מגוונים וחותר למטרות בהירות ואמיתיות. הבינו שתהליכי תכנון נאותים הם הבסיס ליצירת חברה מוצלחת.

   

  למשרד האוצר: להבין שאנחנו מפסידים במירוץ הטכנולוגי-סביבתי. השוק הגלובלי מקדם תעשיית קלינטק בסיוע של מיליארדי דולרים מהכסף הממשלתי. על מנת שנהיה שחקנים בזירה הזו, אנחנו זקוקים לדחיפה אמיתית בהשקעה במחקר, בפיתוח ובהחדרת הטכנולוגיות הישראליות לשוק.

   

  האינדקס הירוק

  ילדים ירוקים

  ילדים ירוקים

  מתנה ירוקה

  מתנה ירוקה

  טיפוח אורגני

  טיפוח אורגני

  משלוחים אורגניים

  משלוחים אורגניים

  תיירות אקולוגית

  תיירות אקולוגית

  גינה אורגנית

  גינה אורגנית
  לתנועה הסביבתית האזרחית:
  להצליח לתקשר עם הפעילים הקהילתיים שרוצים לממש את תפיסת הטוב שלהם דרך עשייה סביבתית. לגבות אותם ולמנף את העושים במלאכה בצמצום ומיחזור פסולת, בהתייעלות אנרגטית, בחיסכון במים, בחינוך סביבתי, ביצירת קהילות מודעות לפוליטיקה הסביבתית ועוד. כך תצרו תנועה חזקה ומשפיעה מלמטה למעלה ומלמעלה למטה.

   

  לכל אחד מאיתנו: לייצר תכנית סביבתית משפחתית שתתמקד בהתייעלות בשימוש במשאבים, ממש כמו שפיקוד העורף דורש מאיתנו בהיערכות למצבי חירום, סליחה על ההשוואה. אם אתם רוצים לעשות ולו רק צעד אחד - ושיהיה משמעותי: בואו נייסד כולנו פח לפסולת אורגנית וממנו ניצור קומפוסט. זה קל, יעיל ומחולל שינוי אמיתי.

   

  הכותב מנהל את פרויקט סביבה וקהילה בשתי"ל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תשע משימות לתש"ע"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  צילום: סי די בנק
  לבטל את התחנה הפחמית
  צילום: שקד אנג'ל
  לפתח תחבורה ציבורית
  להשקיע בקלינטק
  צילום: AFP
  מומלצים