שתף קטע נבחר

ישראלים מכרו שלג לאוסטרים

מתקן ייצור שלג של החברה הישראלית IDE נחנך בשבוע שעבר באתר הסקי פיצטל שבאוסטריה, ובסוף החודש ייחנך מתקן נוסף של IDE בשוויץ. בשבוע הבא נבחרת הסקי של אוסטריה תערוך אימון ראשון על השלג שייצר המתקן

כשהאוסטרים זקוקים לשלג עבור אתרי הסקי שלהם הם פונים למקום בו אפשר להשיג אותו: ישראל. לא מדובר בשלג אמיתי, משאב שישראל לא התברכה בו, אלא בשלג מעשה ידי מכונה, שמאפשר גלישה ללא תלות בתנאי מזג האוויר.

 

איי.די.אי. טכנולוגיות (IDE), המוחזקת בחלקים שווים על-ידי כימיקלים לישראל וקבוצת דלק, השיקה בשבוע שעבר את מתקן ייצור השלג המלאכותי שהקימה עבור אתר הסקי פיצטל, אתר הסקי הגבוה ביותר באוסטריה. חשיפת המתקן והפעלתו הוצגה בסוף השבוע על ידי מנהלי האתר.

 

החברה, המתמחה בהקמת מתקני התפלה, המירה טכנולוגיית קירור מכרות לייצור שלג עבור אתרי סקי. זה המתקן הראשון שלה שהושק. מתקן שני שמכרה, לאתר הסקי זרמט בשוויץ, ייחנך שם בשבועות הקרובים. המערכות, שמחיר כל אחת מהן הוא כ-3 מיליון דולר (ללא עלויות נלוות), מספקות כ-950 מ"ק של שלג ביממה.

 

ותודה להתחממות כדור-הארץ

למה לה לאוסטריה, שבה אתרי סקי לא מעטים, לרכוש שלג שמיוצר באופן מלאכותי? משום שההתחממות הגלובלית בשנים האחרונות הביאה לצמצום כמות השלג באתרי הסקי ברחבי העולם, ועונת הסקי הולכת ומתקצרת. תוספת שלג מקדימה את פתיחת מסלולי הסקי ומאריכה את עונת הסקי וכך מגדילה את רווחי האתרים. עקב כך הליך הפקת שלג מלאכותי הפך לעסק משתלם.

 

מתקני הפקת השלג של IDE מאפשרים ייצור כמויות גדולות של שלג גם בתחילת העונה, בה הטמפרטורה גבוהה מידי לייצור שלג בטכנולוגיות אחרות. לפי החברה, שימוש במתקני הפקת השלג שלה מאפשר חיסכון אנרגטי משמעותי - צריכת האנרגיה שלהם נמוכה בכ-80% מצריכת האנרגיה של מכונות אחרות המסוגלות לייצר שלג בטכנולוגיה שאינה תלוית תנאי מזג האוויר (טכנולוגיות של ייצור קרח וכתישתו).

 

המתקנים מבוססים על טכנולוגיית ייצור קרח בוואקום (Vacuum Ice Maker) הידועה בישראל גם בשם "תהליך זרחין". טכנולוגיה זו פותחה ב- IDE במהלך שנות ה- 60 לצורכי התפלת מי-ים והותקנה לראשונה לצורך זה באילת. הטכנולוגיה הייחודית של IDE להפקת שלג, משמשת ליישומים נוספים כגון קירור וחימום מבנים, אגירת אנרגיה וקירור מכרות עמוקים לכריית זהב. שוק מכונות השלג העולמי מוערך בכמיליארד דולר בשנה.

 

ד"ר הנס רובאטצ'ר, מנהל אתר הסקי, בירך בחשיפת המתקן על הטכנולוגיה הישראלית שמאפשרת ייצור שלג, ללא תלות בטמפרטורה, בלחות וברוח.

 

"מתקן ייצור השלג של IDE, יאפשר לנו לפתוח את המסלולים הנמוכים יותר של האתר, בגובה 2,850 מטר, מוקדם מהרגיל, כבר בתחילת הסתיו", אמר בטקס ההשקה, "להנאתם של הגולשים ובמיוחד של המתחרים בגביע העולם, שהטכנולוגיה הישראלית תעלה את איכות מסלולי אימון הסלאלום עבורם". רובאטצ'ר אמר בנוסף כי מספר נבחרות סקי הביעו עניין רב במתקן הייחודי של האתר, וכי כבר בשבוע הבא תערוך נבחרת הסקי של אוסטריה אימון ראשון על השלג שייצר המתקן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: דני שדה
גולשים באוסטריה
צילום: דני שדה
מומלצים