שתף קטע נבחר

רה"מ: "אי ההכרה בישראל - המחסום לשלום"

רה"מ התראיין לרשת CNN ואמר כי אם תהיה נכונות מצד הפלסטינים להסיר את מחסום ההכרה בישראל כמדינת הלאום - תהיה לו תקווה להתקדמות במשא ומתן". בהתייחס להתנחלויות אמר: "הנושא צריך לעלות בסוף המשא ומתן ולא לפניו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התראיין הלילה (יום ד') לרשת CNN ואמר כי "אי-הכרתם של הפלסטינים בישראל כמדינה יהודית הוא המחסום הגדול ביותר לשלום. "יש לי תקווה שתהיה התקדמות, אם תהיה נכונות מצד הפלסטינים להסיר את המחסום הגדול ביותר, והוא ההכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי", אמר נתניהו.

 

פסגה בניו-יורק - כל הדיווחים והפרשנויות:

 

בראיון לתוכניתו של וולף בליצר, ענה נתניהו בעיקר על שאלות הנוגעות לפסגה המשולשת ולאפשרות חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים. ראש הממשלה צידד בקריאתו של הנשיא האמריקני, ברק אובמה, לחדש בזריזות את המשא ומתן ואמר: "אם אבו מאזן יגיד שהוא מוכן לשלום עם המדינה היהודית, אז הממשלה שלי תעשה איתו שלום. באשר להתנחלויות, הן חייבות לעלות רק בסוף המשא ומתן, לא לפניו. חצי שנה חיכינו לדבר על שיחות, אני אומר שימו את זה בצד כדי שנוכל להתחיל".

  

"חשוב שנבטיח שישראל תהיה מסוגלת להגן על עצמה, כדי שהשטחים שנמסור לא ייהפכו לבסיסי שיגור של רקטות כמו בעזה. המדינה הפלסטינית חייבת להיות מפורזת", אמר נתניהו בהתייחס לשאלה אם ישראל תהיה מוכנה לסגת לגבולות 67'. 

 

בהתייחס לנושא הריבונות בירושלים אמר נתניהו כי "העובדה היא שירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראל במשך 40 שנה, ובתקופה זו כל הדתות נהנו מחופש. זה דבר שקרה רק תחת ריבונות ישראלית. אנחנו נדבר על הנושא הזה, אבל עמדתי בסוגיה הזאת ידועה".

 

"העם האיראני מתעב את מנהיגיו"

ראש הממשלה ייעדר מנאומו היום של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, בכינוס העצרת הכללית של האו"ם. על המצב מול טהרן אמר נתניהו: "העם האיראני מתעב את מנהיגיו. איראן חלשה והכלכלה שלה חלשה, וזה הזמן לפעול. אני רוצה לחשוב שארצות הברית והמעצמות מבינות שהאיום הזה הוא נגדן גם כן. מכל שיחותיי עם הנשיאים אובמה וסרקוזי ועם כל יתר מנהיגי העולם, עלתה ההסכמה שאיראן היא איום על השלום העולמי".

 

נתניהו גם תקף בראיון את ועדת גולדסטון, שחקרה את הטענות כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה בעת מבצע "עופרת יצוקה" והדגיש: "ישראל הותקפה מדי יום באלפי רקטות מרצועת עזה. יצאנו משם כדי שזה לא יקרה. מה מדינה אמורה לעשות?  אנחנו הגבנו בצורה בלתי פרופורציונלית? חמאס ביצע פשע מלחמה כפול, הוא השתמש באזרחים לירות על אזרחים. הדו"ח הוא מכה למלחמה בטרור ופוגע בשלום".

 

כשנשאל נתניהו על הריחוק ביחסיו עם הנשיא אובמה, טען ראש הממשלה כי "מצב היחסים בין ישראל לארצות הברית הוא מצוין. הנשיא אובמה עמד בפני כל העולם המוסלמי, ואמר שהקשר בין ישראל לארצות הברית הוא בלתי ניתן לערעור, וצריך להעריך את זה. אני חושב שהנשיא אובמה מחויב מאוד לישראל, וזה משקף את היחסים בין המדינות. במזרח התיכון אין לכם הרבה חברים, אבל אנחנו חברים טובים שלכם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסגה המשולשת. "לבחור צעדים ולהתקדם"
צילום: AP
מומלצים