שתף קטע נבחר

מכשול לסנקציות? סין החלה לספק דלק לאיראן

העיתון "פייננשל טייס" דיווח כי העברת 30-40 אלף חביות ביום לאיראן, הינו מהלך החותר תחת ניסיונותיה של ארה"ב לייצב קואליציה בינלאומית להרחבת הסנקציות המוטלות עליה גם לתחום האנרגיה. הנשיא אובמה דן עם עמיתו בסוגיית הגרעין האיראני. חוויאר סולאנה: השיחות עם איראן יתקיימו בז'נבה

חברות ממשלתיות סיניות החלו לספק דלק לאיראן - כך דיווח הבוקר (יום ד') עיתון העסקים הבריטי "פיננשל טיימס". על-פי הדיווח, מדובר בכ-30 עד 40 אלף חביות דלק מדי יום. מדובר במהלך החותר תחת מאמציה של ארה"ב ליצור קואליציה בינלאומית להטלת סנקציות על משק האנרגיה של איראן, אם זו לא תשעה את תוכנית הגרעין שלה.

  

איראן היא יצואנית הנפט הגולמי הרביעית בעולם, אך בשל חוסר יכולתה לזקק נפט בכמות מספקת היא נאלצת לייבא כ-128 אלף חביות דלק מדי יום. מצב זה הופך את משק האנרגיה שלה לפגיע ביותר לסנקציות בינלאומיות אם וכאשר יוטלו באו"ם. סין היא אחת החברות הקבועות במועצת הביטחון ובעלת זכות וטו, וייתכן שאספקת הדלק שלה לאיראן מעידה כי תציב מכשול בפני סנקציות אלה.

 

שר הנפט האיראני, מסעוד מיר קאזמי, אמר בשבוע שעבר שארצו מוכנה לכל פגיעה במשלוחי הדלק אליה, וחתמה על הסכמים עם מדינות שונות לאספקת הכמות הדרושה לה. לפני כחודשיים קיבל הסנאט האמריקני חוק המונע מחברות המוכרות דלק לאיראן לקבל חוזי אספקת נפט למאגר הלאומי האמריקני.

 

בתוך כך, אמר הלילה גורם בכיר בבית הלבן כי סוגיית הגרעין האיראני עלתה בפגישה שקיים הנשיא אובמה עם נשיא סין, הו ג'ינטאו. הפגישה התקיימה זמן קצר לאחר הפסגה המשולשת בין אובמה לראש הממשלה נתניהו והנשיא הפלסטיני אבו-מאזן.

 

"הנשיא אובמה הדגיש את המרכזיות של נושא הגרעין האיראני לארה"ב, לאינטרסים ולביטחון הלאומי שלה", אמר הגורם הבכיר וציין כי אובמה "נתן להו להבין שהנושא האיראני הוא לא סתם עוד נושא לשיחה, אלא נושא חיוני ביותר". הגורם סירב לחשוף את תשובת נשיא סין לדברים אבל הביע אופטימיות. "אין ספק בליבי שהסינים מבינים כמה הנושא האיראני חשוב לארה"ב ולנשיא".

 

הדיווח על אספקת הדלק הסיני לאיראן בא כשבוע לפני פתיחת הדיאלוג בין חמש המעצמות וגרמניה לאיראן סביב תוכנית הגרעין. הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, הודיע הלילה כי השיחות הישירות ייפתחו ב-1 באוקטובר בז'נבה שבשווייץ. סולאנה הוסיף כי נציגי ארה"ב, רוסיה, בריטניה, צרפת, סין וגרמניה ייפגשו בשולי העצרת הכללית של האו"ם כדי לתאם עמדות לקראת השיחות עם איראן.

    

ז'נבה אירחה גם את סבב השיחות הקודם על פרויקט האטום האיראני, שם הועלתה לה נוסחת שזכתה לכינוי "הקפאה תמורת הקפאה", שמסגרתה נדרשה איראן להשעות את העשרת האורניום במתקן בנתנז, ובתמורה לא ייזמו המעצמות סנקציות חדשות.

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תחנת כוח באיראן (ארכיון)
צילום: איי פי
סולאנה. השיחות בז'נבה
צילום: רויטרס
מומלצים