שתף קטע נבחר

"וושינגטון פוסט" נגד אובמה: הפסגה - כישלון

הטון כלפי הנשיא אחרי המפגש עם נתניהו ואבו מאזן ביקורתי במיוחד. "הוא לא הצליח להשיג מטרה נראית לעין, כבר בתחיל עיסוקו במזרח התיכון", נכתב ב"ניו יורק טיימס"

לא רק בעיניים ישראליות נראתה הפסגה המשולשת בניו-יורק כאירוע מביך. בבוקר שאחרי הפגישה בין אובמה, נתניהו ואבו מאזן מותחים היום (ד') בתקשורת בארצות הברית ביקורת על מה שמכונה "הזדמנות צילום פלוס". העיתון "וושינגטון פוסט" מונה את שגיאותיו של אובמה וצוותו, בדרך לאיבוד האמון של הציבור הישראלי ומנהיגי ערב.

 

"הפסגה שכינס הנשיא היתה הרבה פחות ממה שהממשל קיווה לו", נכתב במאמר המערכת של ה"פוסט". "אובמה קיווה להכריז על הסכם על חידוש השיחות לכינון מדינה פלסטינית, עם לוח זמנים לשנתיים. הוא רצה להציג ראשי פרקים של האופן בו השיחות יתקדמו, וקיווה לצעדים בוני אמון משני הצדדים - כולל הקפאת התנחלויות ישראליות וצעדים לקראת נירמול מצד הערבים.


זה נגמר בקצת יותר מפוטו-אופ (צילום: AP)

 

"במקום זה ניהל אובמה משהו שהוא קצת יותר מהזדמנות צילום עם שני המנהיגים, שממשיכים לא להסכים ביניהם ועם הממשל על התנאים לחידוש השיחות". כן מודגש שהפער בין הציפיות של ממשל אובמה לבין המציאות והתוצאה מבטא "שיקול מוטעה של הנשיא והצוות שלו".

 

מאמר המערכת של העיתון היוקרתי מציין שאובמה ועוזריו הניחו שהישראלים ומדינות ערב יקדמו מאמץ אגרסיבי מצד נשיא ארה"ב להשגת שלום. "זה לא הוכח כנכון", נטען. "הממשלה הימנית של נתניהו מעדיפה לתמוך בממשל עבאס כלכלית לפני התחלת שיחות על מעמד הקבע"; עבאס עצמו עסוק במאבק מול החמאס ו"מדינות ערב מודאגות יותר מאיך ממשל אובמה יטפל באיום מאיראן".

 

עימות עם נתניהו שאי אפשר לנצח בו

"וושינגטון פוסט" קובע כי "הממשל הגיע למסקנה מוטעית שהשגת הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות היא צעד ראשון חיוני. למעשה ההתנחלויות אינן מהוות יותר מכשול אסטרטגי לשלום. מרבית הבניה נעשית באזורים שלא יהיו חלק מהמדינה הפלסטינית". לטענתם, חוסר הגמישות של הממשל וההתבטאויות של הילרי קלינטון הובילו לעימות שלא ניתן לנצח בו עם נתניהו, הסיתו את דעת הקהל בישראל נגד אובמה והקשיחו את העמדה הפלסטינית.

 

אז מה יש לעשות? לפי המאמר, "אובמה חייב לשכנע את הציבור הישראלי ואת המנהיגים הערבים שהדיפלומטיה שלו ראויה להשקעה", ולסיכום נכתב כי אובמה - כמו הנשיאים שקדמו לו - יצטרך להשלים עם העובדה שארה"ב אינה יכולה לרצות שלום יותר מהצדדים.

 

גם ב"ניו יורק טיימס" הטון כלפי אובמה ביקורתי. הכתבת המדינית של העיתון מציינת ש"הנשיא נתקל בהתנגדות עיקשת של ישראל לדרישתו להקפאה מלאה של ההתנחלויות בגדה, ובמידה רבה הסיר את הדרישה הזו כצעד ראשון לקראת חידוש שיחות השלום. אובמה לא הצליח לחלץ מישראל את הוויתור, וגם לא צעדים בוני אמון ממדינות ערב".

 

היא הוסיפה: "אובמה מסתכן בכך שיראה בלתי יעיל, כשלא הצליח להשיג מטרה נראית לעין בשלב המוקדם של מדיניותו במזרח התיכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה, אתמול במפגש הפסגה
צילום: רויטרס
מומלצים