שתף קטע נבחר

נוער בישראל: כדורגל לחילוניים בלבד

מכבי עירוני נתיבות, ש-7 משחקניה שומרי שבת, קיבלה את הסכמתה של מבשרת ציון להזזת מפגש הפתיחה ביניהן ליום חול - אך בהתאחדות סירבו. מנהל הקבוצה: "האם לזרוק את הדתיים מהקבוצה? ניאלץ לישון באוהל או בחדר ההלבשה"

האם כדורגל אינו מיועד לשומרי שבת? לפחות בישראל, התשובה היא כן. מכבי עירוני נתיבות, המורכבת בעיקר משחקנים דתיים, תפתח בסוף השבוע את הופעותיה בליגת נוער מרכז לצד 15 קבוצות אחרות. אלא שאת ההכנות הטקטיות האחרונות למשחק החוץ מול אבו גוש/מבשרת ציון היא תיאלץ להעביר ככל הנראה באוהל.

 

אין מדובר כאן על מחנה אימון מיוחד, או על פעילות קבוצתית למטרות גיבוש. הסיטואציה פשוטה ומקוממת כאחד: נתיבות פנתה למבשרת ציון בבקשה להעתיק את המשחק ליום ג', אחרי יום הכיפורים, מכיוון ששחקניה אינם יכולים לנסוע בשבת. הקבוצה המארחת השיבה בחיוב - אך דווקא ההתאחדות לכדורגל פסלה את הרעיון וסירבה להזיז את מועד המשחק.

 

בשנים קודמות דאגו בנתיבות לעבוד בשיתוף פעולה מול שאר קבוצות הליגה, כדי לתאם את קיום משחקי החוץ בימי חול ולא בשבת. כך הם עשו גם הפעם ואף תיאמו עם מבשרת ציון תאריך חלופי נוסף לקיום המשחק, בחול המועד סוכות.


קבוצת הנוער של נתיבות. צולם ביום חול (צילום: אבי דימרי) 

 

מנהל קבוצת הנוער של נתיבות, איציק ג'רבי: "מבשרת ציון עשתה הכל כדי לבוא לקראתנו, אבל בהתאחדות סירבו. אני מנסה לסדר חדרים במבשרת לשבעת השחקנים הדתיים שלנו. יכול להיות שהם ייאלצו לישון באוהלים תחת כיפת השמיים או בחדר ההלבשה במגרש".

 

מתברר שזו לא הפעם הראשונה שבנתיבות נאלצים לאלתר פתרונות: "בהתאחדות מודעים למצב שלנו. הכדורגל הופך לנחלתו הבלעדית של הציבור הלא דתי. הילדים שלנו פחות טובים בגלל שהם שומרי שבת? בשנה שעברה מצאנו את עצמנו ישנים בפרדס, לאחר שהיריבה לא הסכימה לוותר, אבל הפעם ההתאחדות היא זו שסירבה. בדרך כלל היא מתערבת רק כשמדובר בקבוצות בוגרים ולכן זה תמוה בעיניי".

 

"אנחנו נגיע למשחק בכל מקרה, גם עם שבעה שחקנים (המינימום המותר בתקנון - נ"כ)", מבטיח ג'רבי. "איננו פוחדים, גם אם נצטרך להקים שם מאהל ולבלות את השבת בתנאים לא תנאים נעשה את זה. אני לא מבין מה הבעיה של ההתאחדות. מה הפיתרון שהם מציעים? לזרוק את הילדים הדתיים מהקבוצה?".

 

הקפטן מתן יפרח: "אנחנו משחקים יחד חמש שנים עוד מנערים ג', חילוניים ודתיים כאחד. נתיבות היא עיר עם מסורת דתית ובעונה שעברה זה עלה לנו באליפות, כשביבנה סירבו להזיז את המשחק נגדנו ליום חול וקיבלנו הפסד טכני. הם זכו בסיום באליפות עם נקודה יתרון עלינו. עכשיו זה עלול לעלות לנו בהתפקרות ובהורדת ליגה, כי קבוצה שמפסידה שני משחקים טכני בעונה - נענשת".


כדורגל בנתיבות. כל המשחקים במקביל? חוץ מאחד (צילום: הרצל יוסף)

 

"כנראה שאת סוף השבוע הקרוב ניאלץ לבלות באוהל במבשרת, כי אנחנו ממש לא רוצים להפסיד טכני כבר במשחק הראשון של העונה. ברור לכולם שלא נוכל לעשות זאת כל שבועיים. הייתי רוצה שבהתאחדות יבואו לקראתנו, כדי שגם חבר'ה דתיים יוכלו לשחק כדורגל במסגרת הליגות".

 

ההתאחדות: "יש לאפשר תנאים שווים לכל הקבוצות"

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "ההתאחדות אכן מאפשרת לעיתים, בצורה חריגה ולפנים משורת הדין, שינוי מועדי משחקים במחלקות הנוער במהלך העונה. אין אפשרות לעשות זאת במחזור הראשון, משום שיש לאפשר תנאים שווים - כלומר, שכל הקבוצות ללא יוצאת מן הכלל יקבלו את אותו הזמן להכנה ולרישום לליגות. הצענו לנתיבות ולמבשרת להעביר את המשחק ליום ראשון (ערב יום הכיפורים - נ"כ)".

 

"לא יהיה זה הוגן לתת לקבוצות כאלה ואחרות ארכה", הוסיפו בהתאחדות. "בכל שנה ושנה מתחילות כל ליגות הנוער, הנערים והילדים במועד אחיד". אגב, העונה בליגת נוער מרכז תיפתח כבר ביום שישי, כשהפועל משוש/שגב שלום תארח את מכבי עירוני שדרות, בעוד יתר המשחקים ייערכו בשבת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי יפרח
עירוני נתיבות
צילום: רועי יפרח
מומלצים