שתף קטע נבחר

ניצחון לברק: התביעה בלונדון נדחתה

בזמן ששר הביטחון שוהה בבריטניה, הוגשה לבית משפט מקומי תביעה בשם פלסטינים ובקשה למעצרו באשמת פשעי מלחמה. השופטת נימקה את דחיית התביעה: יש לברק חסינות

שר הביטחון, אהוד ברק, יכול להיות רגוע, לפחות בינתיים: התביעה שהוגשה נגד ברק על פשעי מלחמה, שכללה גם בקשה לצו מעצר - נדחתה הערב (יום ג') בבית משפט בלונדון. בכיר בלשכת שר הביטחון אמר כי התביעה נדחתה על-פי המלצת משרד החוץ הבריטי.

 

השופטת דפני וויקהאם קבעה בהחלטתה שלא לקבל כלל את התביעה שהמסמכים שהוגשו לבית המשפט בנוגע לפשעי מלחמה לכאורה היו רציניים, אולם נימקה כי "תחת החוק הבינלאומי, לברק יש חסינות מתביעה".

 

התביעה הוגשה לבית משפט בלונדון,

 כשהיא מבססת את טענותיה על היותו של ברק שר הביטחון בממשלה הנוכחית ובממשלה הקודמת, שתחתיה נערך מבצע "עופרת יצוקה" בחודשים דצמבר-ינואר האחרונים. דו"ח גולדסטון קובע כי במהלך המבצע בוצעו לכאורה פשעי מלחמה מצד ישראל וחמאס.

 

התביעה הוגשה על-ידי עו"ד מישל מסיח המייצג ארגון משפחות פלסטיניות שנפגעו. גורמים משפטיים וגורמי החוץ בישראל טיפלו בעניין במהלך היום - כאשר ירושלים ולונדון ניהלו מגעים על-מנת להסיר את התביעה. בסופו של דבר, אבן נגולה מעל לבו של שר הביטחון.

 

הערב יצא שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר להגנתו של ברק. בכנס בתל-אביב הוא אמר: "אני מודאג מאוד מהקרקס המשפטי שמתנהל בספרד ובבריטניה בזמן האחרון. זה לא ייאמן שבתי דין, שפועלים בחסות החמאס, עלולים להביא למעצר של אישים ישראליים בתואנה של פגיעה, כביכול, בערכים מוסריים".

 

ברק נמצא בברייטון, לאירוע של ועידת הלייבור, במסגרתו פגש הערב את ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון. השניים לחצו ידיים ושחחו במשך מספר דקות, לפני פגישה ממושכת יותר, עוד היום - שתעסוק בין היתר בענייני איראן, התהליך המדיני במזרח התיכון ודו"ח גולדסטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברק בלונדון, היום
צילום: רויטרס
מומלצים