שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חמאס: העסקה - צעד לשחרור כל האסירות

  סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר כי מחר או מחרתיים יתפרסמו פרטים נוספים על "עסקת שליט". הוא עודד את הארגונים הפלסטינים להמשיך בניסיונות לחטוף חיילים. גורמים בחמאס: מדובר בסרטון באורך דקה. דרישותינו לא השתנו

  סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, אמר בצהריים (יום ד') כי "'עסקת הוידאו" היא צעד חשוב המכין את הקרקע לשחרור כל האסירות הפלסטיניות". לדבריו, מחר או מחרתיים יהיו פרטים נוספים על העסקה. הוא ציין כי הפלסטינים עומדים על דרישותיהם ועודד את ניסיונות הארגונים להמשיך ולחטוף חיילים ישראלים כדי להחליפם באסירים פלסטינים.

   

   

  גורמים בחמאס מסרו ל-ynet כי מדובר בסרטון וידאו של דקה. דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו-עוביידה, ציין כי שחרור האסירות אין משמעותו ויתור של חמאס על דרישותיו המוכרות בכל הנוגע לעסקת שליט. אבו עוביידה ציין כי כל הדרישות שהועלו על ידי החמאס והארגונים הפלסטינים עדיין בתוקף. "דרישותינו לעסקה כוללת עדיין עומדות בעינן", אמר.

   

  מסיבת העיתונאים של חמאס, היום (צילום: AFP)

   

  מהרגע שתתפרסם רשימת המשוחררות ינתנו 48 שעות להגשת ערעורים ובסיומן - בהנחה שהערעורים יידחו כפי שקרה במקרים מסוג זה בעבר - תקבל ישראל את הקלטת במקביל לשחרור.

  המתווך הגרמני כבר צפה בקלטת, שנמצאת במצרים, וישראל כבר קיבלה חוות דעת על מה שמופיע בה ועל מצבו של שליט.

   

  דובר ועדות ההתנגדות העממית אמר ל-ynet כי "עסקת הוידיאו היא הישג גדול להתנגדות הפלסטינית". לדבריו, ההישג יכול להוות הקדמה לעסקה גדולה שתתבצע בקרוב - אם יתקבלו דרישות הארגון. "הארגונים הפלסטינים עדיין דבקים בעמדותיהם ובתנאים שהציגו ולפיהם יש לשחרר 1,000 אסירים במסגרת העסקה - תמורת מינימום לשחרורו של שליט", אמר.

   

  אבו מוג'האד ציין כי הצדדים, המצרי והגרמני השקיעו מאמצעים רבים כדי להגיע לשחרור האסירות תמורת קלטת הוידיאו והוסיף כי ביצוע העסקה תלוי בהיענות הצד הישראלי לדרישות הפלסטינים.

   

  אמנה מונא לא ברשימה

  שחרור האסירות יעשה במסגרת הקריטריונים שנקבעו בעבר לביצוע מחוות לחודש הרמדאן. הן יהוו חלק מהמניין הכולל האסירים שתידרש ישראל לשחרר במסגרת עסקת שליט. הצעד הראשון לפרסום קלטת הווידאו הוא פרי עבודה אינטנסיבית מאוד של צוות המשא ומתן בראשותו של חגי הדס ושל המתווך הגרמני, הפועל בחסות מצרים. עוד יש לציין כי בעסקה הנוכחית יש עמידה בתנאי שקבעה ישראל, לפיו כל מהלך נוסף במשא ומתן לשחרור שליט יותנה בקבלת אות חיים ממנו. ההחלטה על שחרור האסירות התקבלה פה-אחד בקבינט המדיני-ביטחוני.

   

  20 האסירות והעצירות שישוחררו בתמורה לסרטון הווידאו של גלעד שליט, הן שמונה תושבות שכם, ארבע תושבות רמאללה, שלוש מחברון, שלוש מבית לחם, אחת מג'נין ואחת תושבת רצועת עזה. שבע מהמשוחררות הן עצמאיות, ארבע חברות חמאס, שלוש מג'יהאד איסלאמי, חמש חברות בפתח ואחת מהחזית העממית.

   

  בשלב זה כבר ידוע כי המחבלת אמנה מונא, שפיתתה את הנער אופיר רחום להיכנס לרמאללה בינואר 2001 - שם נרצח, אינה ברשימה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם רותם
  שליט. המתווך ראה את הקלטת
  צילום: נועם רותם
  אבו-מרזוק. להמשיך לחטוף
  צילום: איי פי
  מומלצים