שתף קטע נבחר

פנייה לרה"מ: הסדר בהקדם את מעמד ילדי הזרים

המועצה לשלום הילד מודאגת מחוסר הטיפול של שירותי הרווחה בילדים, ובתיאום עם השר הרצוג פנתה לראש הממשלה: "הבטח את שלומם ובטחונם כל עוד הם חיים פה"

ילדי העובדים הזרים, שמרגישים ישראלים לכל דבר, נשמו לרווחה לפני חודשיים בדיוק, אז הוחלט לדחות - לפחות זמנית - את ההחלטה לגרשם מהארץ. בינתיים, הם עדיין נופלים בין הכיסאות. בתמיכת שר הרווחה, יצחק הרצוג, פנה השבוע מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, לראש הממשלה, בדרישה להסדיר את מעמדם בהקדם "כדי להבטיח את שלומם ובטחונם כל עוד הם חיים בתוכנו".

 

קדמן נפגש כבר לפני שנתיים בנושא עם השר הרצוג, אשר הבטיח לו כי שירותי הרווחה יטפלו בכל ילד, שמושבו במדינת ישראל.

 בפועל, שירותי הרווחה בעלי התקציב המצומק (שאמור כעת להצטמצם בשני אחוזים נוספים), מתקשים לעמוד בכך - ומטפלים בילדי העובדים הזרים רק במקרים קיצוניים.

 

ראש הממשלה נתניהו החליט בעצמו על דחיית הגירוש לבחינת הסוגייה. על כך, כתב קדמן בפנייתו למזכירות הממשלה, "הוא ראוי לכל שבח, כמו גם שר החינוך שנחלץ להגנתם של ילדים אלה ואשר משרדו משמש דוגמא למופת לקליטתם המלאה במערכת החינוך. אולם למרבה הצער שלא כמו בתחום החינוך, בתחום הרווחה מודרים ילדים רבים מקבלת שירותים, טיפול וסיוע ולמעשה מופקרים לגורלם".

 

הפנייה של מנכ"ל המועצה לשלום הילד לראש הממשלה נעשתה בעקבות פגישה עם הרצוג. "שר הרווחה ציין בפנינו כי הסוגייה כולה הועלתה על ידו (וכנראה גם על ידי שרים אחרים) והועברה לבדיקתך ולטיפולך כצורך לגבש מדיניות כוללת בנדון.

 אנו פונים אליך אפוא בבקשה לקדם בדחיפות את גיבוש הפתרונות שיאפשרו ביצוע ויישום של מדיניות שר הרווחה", נכתב.

 

ממשרד הרווחה נמסר כי "המשרד פועל על פי הנהלים ומעניק טיפול לכל ילד הנמצא במצוקה ובמצב חירום ובכלל זה גם לילדי זרים. היות וסוגיית ילדי הזרים נוגעת לתחום אחריותם של משרדי ממשלה נוספים, פנה השר הרצוג לאחרונה לראש הממשלה וביקש לזמן דיון מיוחד במסגרת קבינט כלכלי שייוחד לנושא ילדי זרים שנמצאים ללא מעמד".

 

יצויין כי מפגשי "פורום עוז" - הכולל את שר האוצר יובל שטייניץ, שר המשפטים יעקב נאמן ושר הפנים אלי ישי - מתנהלים לאחרונה בעצלתיים. בעניין הילדים לא הושגה כל התקדמות משמעותית, ולא ברור מתי יתגבשו ההחלטות הסופיות לגביהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטיפול היום - רק במקרים קיצוניים
צילום: ירון ברנר
צילום: אמיר כהן
קדמן. ההבטחה לא מומשה
צילום: אמיר כהן
צילום: גבי מנשה
הרצוג. רוצה דיון בקבינט מיוחד
צילום: גבי מנשה
מומלצים