שתף קטע נבחר

רבבות בעצרת בעראבה: המדיניות תוביל לפיצוץ

במגזר הערבי מעודדים מהצלחת השביתה, ביום בו צוינו 9 שנים לאירועי אוקטובר 2000. אב שכול: "נרדוף את האחראים עד שיקבלו את עונשם". לראשונה נאם גם יהודי. "אני בצד של הקורבנות ולא של הפושעים", אמר ההיסטוריון אילן פפה

עשרות אלפים הגיעו בצהריים (יום ה') לעראבה, לעצרת המרכזית לציון יום השנה התשיעי לאירועי אוקטובר 2000. לראשונה זה שש שנים הוכרזה במגזר הערבי גם שביתה כללית ובוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, אומרים כי להצלחת העצרת והשביתה תרמה גם מדיניות הממשלה כלפי המגזר הערבי בישראל.

 

בעצרת נאמו ארבעה - ראש מועצת עראבה עומר נאסר, האב השכול חסן עאסלה בשם המשפחות, יו"ר ועדת המעקב מוחמד זיידאן, ולראשונה גם נואם יהודי - ההיסטוריון אילן פפה. "לא באתי לכאן היום כיהודי, כישראלי, אלא כאדם", הוא אמר. "אני מקווה שהבנים והבנים של הבנים שלי יוכלו לומר שאני הייתי בצד של הקורבנות ולא של הפושעים, בצד של המגורשים ולא של המגרשים".

 

לדברי פפה, "התפקיד של היסטוריון הוא להזכיר את הקשר בין המתנחלים שבאו לפה בתחילת המאה ה-20 וניצלו את הכנסת האורחים של העם הפלסטיני. יש קשר בין המתנחלים אז למדיניות של הממשלה במאה ה-21. זה קשר שאנחנו צריכים להילחם בו, לקשר הזה קוראים 'האידיאולוגיה הציונית', אידיאולוגיה שעומדת מאחורי הרג 13 האזרחים ב-2000".

 

לעצרת הגיעו בין היתר חברי הכנסת הערבים, נכבדים ואישי ציבור. יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, התלהב מהצלחת השביתה ואמר: "המדיניות הישראלית תוביל לפיצוץ האוכלוסייה הערבית כולה, המתאחדת היום סביב ההחלטה לשביתה. זה צעד מחאתי לגיטימי, שיהיה צעד ראשון בשרשרת צעדים עתידיים".

 

ח"כ אחמד טיבי הביע שביעות רצון מהאחדות, וקרא לראשי הרשויות "להאיר כל שלט חדש שאין בו השם הערבי של היישוב שלהם".


 

ג'מילה עסאלה על קבר בנה. "הדם לא יהיה הפקר" (צילום: זום אאוט הפקות)

 

חסן עאסלה, אביו של עסיל שנורה למוות באוקטובר 2000, הבטיח לא לשקוט עד שימוצה הדין עם מי שהרג את בנו: "תשע שנים עם הכאב אנחנו עדיין מחכים לכם. ועדת אור שיתפה פעולה עם הממסד הישראלי, החביאה את הסודות והמסקנות. היינו אמורים מהתחלה לא לשתף פעולה עם הוועדה אלא להקים ועדה נייטרלית, אך אנחנו מבטיחים שנרדוף אחריכם עד שכל אחד יקבל את עונשו".

 

גם טלי פחימה הזהירה מפיצוץ

גם ג'מילה, אמו של עסיל, באה לעצרת ואמרה ל-ynet: "אני רואה את ההמונים שמגיעים לכאן וזה מעודד ומנחם, אך לא מקל על הכאב ועל העובדה שעדיין לא נמצאו הנאשמים שרצחו את הבן שלי. אם הממסד הישראלי חושב שהערבים יהיו זקנים ובסוף ישכחו, אז הוא טועה. אנחנו נזכור כל שנה והדם של הבנים שלנו לא יהיה הפקר".

 

קאסם חוסיין מכאוכב, שהשתתף בעצרת, אמר: "זו הפעם הראשונה שיש

 כאן שביתה כזו, אפילו ביום האדמה לא ראינו כמות כזו של אנשים שבאו להביע את כאבם. זה לא רק בגלל הכאב של אירועי אוקטובר 2000, אלא בגלל שהחברה הערבית נמצאת על סף פיצוץ".

 

בעצרת השתתפו גם הורים וילדיהם, שלא הלכו לבתי ספר ולגני הילדים. "הגיע הזמן שבשלטון יתעוררו ויבינו שחיים כאן אנשים שמבקשים לחיות פה בשלווה ובשקט", אמר סלאמה מעראבה, שהגיע לעצרת בלוויית בתו בת הארבע.

 

בין היהודים שהגיעו הייתה טלי פחימה. לדבריה, "כשלוחצים יותר מדי בסוף זה יתפוצץ. אני מזהירה שמי שישלם את המחיר אלו יהודים חפים מפשע. המשטר הציוני לוחץ וגוזר גזירות עלינו, הצד הנכבש. היזהרו, זה יתפוצץ לכם בפרצוף, תשלמו מחיר דמים כבד מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בממסד חושבים שישכחו? הם טועים"
צילום: זום אאוט הפקות
מומלצים