שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עסקת הקלטת מתממשת: האסירות בדרך לחופש
  ב-9:30 יצאו מכלא השרון ארבעה כלי רכב של השב"ס - שלושה מובילים 18 אסירות פלסטיניות לכלא עופר בגדה, ונוסף מוביל אסירה לאשקלון. עם קבלת קלטת וידאו עדכנית של גלעד שליט יינתן "האור הירוק" לשחרור 19 האסירות. האסירה ה-20 תשוחרר ביום ראשון

  העסקה יצאה לדרך. 1,195 ימים לאחר נפילתו בשבי החמאס, נעשה הבוקר (יום ו') צעד משמעותי ראשון בדרך לשחרורו המיוחל של גלעד שליט, עם תחילת ביצועה של "עסקת הקלטת" - צעד בונה אמון שבמסגרתו משחררת ישראל 20 אסירות פלסטיניות, ובתמורה ימסור החמאס לישראל קלטת וידאו באורך דקה, שבה נראה שליט לאחרונה, בריא ושלם. אביו של החייל החטוף, נועם שליט, נשאל הבוקר האם הקלטת תפורסם, והשיב: "קודם נראה ואחר כך נחליט".

   

  ב-9:30 הבוקר יצאו ארבעה טרנזיטים של יחידת "נחשון" של שירות בתי הסוהר מכלא השרון, כשהם מלווים באופנוע. שלושה כלי רכב, ובהם 18 אסירות, הגיעו לפני השעה 11:00 לכלא עופר הסמוך לביתוניא, משם הועברו לביתוניא ברכבי הצלב האדום. הרכב הרביעי מוביל אסירה אחת נוספת לכלא שקמה באשקלון, והיא תשוחרר לרצועת עזה, דרך מעבר ארז. השחרור יתבצע רק לאחר שאנשי שב"ס יקבלו "אור ירוק" מהממונה על המו"מ בעסקה, חגי הדס.

   

  "עסקת הווידאו" - כותרות אחרונות:

  שיירת האסירות יצאה לדרך

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  האסירה ה-20, רודה חביב, תשתחרר רק ביום ראשון. היא נוספה ברגע האחרון לרשימה במקומה של בראא'ה אל-מלכי בת ה-15, ששוחררה ממילא שלשום כיוון שתקופת מאסרה הסתיימה.

   

  במקביל לשחרור האסירות, בשעה 11:30, העביר המתווך הגרמני את הקלטת לחגי הדס ולצוותו, שכבר הגיעו לקריה בתל-אביב. הקלטת תהיה עדיין בחזקת המתווך. הדס והצוות יבצעו אימות לתוכן ההקלטה ולפרמטרים שביקשה ישראל לחומר: אורך צילום של כדקה, פניו של גלעד גלויות ופונות למצלמה - ותיעוד המוכיח שהצילום נעשה בשבועות האחרונים. רק לאחר מכן יספקו את האישור לשב"ס.

   

  במהלך שחרור האסירות תתקיים במעבר ארז הפגנה של חברי מטה המאבק למען שליט, תחת הכותרת: "גלעד עדיין לא שוחרר".


  השער נפתח. העסקה יצאה לדרך (צילום: עידו ארז)

    

  הקלטת תועבר למשפחת שליט במסוק

  עם קבלת הקלטת, צפוי הצוות המקצועי שעובד עם הדס להתחיל בתהליך בחינה מעמיק, שצפוי להיארך כשעה. בתהליך זה תיבחן הקלטת לעומק ממגוון היבטים. בנוסף, תשוכפל הקלטת בכמה עותקים כדי להפיצה. כאשר יסתיים שלב זה, סמוך ל-13:00 לערך, ייסע הדס עם הקלטת למשרד ראש הממשלה בירושלים, כדי להציגה בפני בנימין נתניהו. העתקים יועברו גם לשר הביטחון, לרמטכ"ל ולראש השב"כ.

   

  בניסיון שלא לעכב את העברת החומרים למשפחת שליט, אפשר שעותק של הקלטת יועבר אליהם במסוק. מי שיציג למשפחה את החומרים, כנראה סמוך ל-15:00, עתיד להיות ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר. משפחת שליט ביקשה לצפות בחומרים בפרטיות.  

   

  לאחר הצפייה בקלטת יצטרכו להחליט בירושלים על מדיניות הפרסום - האם להציג לציבור את אות החיים הנדיר, או אולי רק חלק ממנו? ההחלטה תתקבל תוך מתן משקל גדול לבקשת המשפחה, ומתוך שיקולים לאפשר את המשך המשא ומתן ללא לחצים נוספים.


  מתכוננים להפגין במעבר ארז: "גלעד עדיין לא שוחרר" (צילום: AFP) 

   

  בלשכת ראש הממשלה הזכירו שמדובר בצעד ראשון, סוג של מחווה לבניית אמון בין הצדדים לקראת ההמשך. ככל הידוע נמשכים המגעים האינטנסיביים הבלתי ישירים, באמצעות המתווכים הגרמנים והמצרים, על מנת לבחון את רשימת השמות של האסירים שישוחררו על ידי ישראל בתמורה לשליט.

   

  ביישוב מצפה הילה, שבו מתגוררת משפחת שליט, הורגשה ביומיים האחרונים ציפייה דרוכה לקראת קבלת הקלטת. עמיר גור לביא, מאנשי היישוב ומטה המאבק, אמר ל-ynet כי השמחה על פרסום אות החיים מרוסנת, שכן מדובר לדבריו, "רק בקלטת", ולא בשחרור עצמו. "יש כמובן התרגשות רבה. זו הוכחה למה שאנחנו מקווים ומצפים זמן רב, שגלעד אכן בחיים. אנחנו בהחלט שמחים שבכל זאת, למרות הסירוב המתמשך של החמאס, הצליחו המתווכים לפעול ולהביא אות חיים.

      

  גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,195 ימים.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן, רוני סופר, אחיה ראב"ד ועלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כלי רכב של שב"ס ובהם האסירות
  צילום: עידו ארז
  האסירות מגיעות לכלא עופר
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: נועם רותם
  המשפחה מחכה לקלטת. גלעד שליט
  צילום: נועם רותם
  אם פלסטינית מאושרת ממתינה לבתה
  צילום: רויטרס
  מומלצים