שתף קטע נבחר

ארגנטינה: בקשה למעצר הנשיא לשעבר מנם

יומיים אחרי שהואשם בטיוח חקירת הפיגוע במרכז הקהילה היהודית ב-1994, הגיש התביעה בקשה למעצרו של קרלוס מנם. בקשות דומות הוגשו גם נגד אחיו של נשיא ארגנטינה לשעבר, ראש שירותי הביון לשעבר ונגד השופט שחקר הפרשה

התובע בפרשת הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס-איירס ב-1994 פנה הלילה (שבת) לבית משפט לערעורים בבקשה לעצור את נשיא ארגנטינה לשעבר, קרלוס מנם, בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו. מנם מואשם בשיבוש חקירת הפיגוע כדי להסתיר את מעורבותו של אזרח ממוצא סורי בפרשה. בפיגוע בבניין הקהילה נהרגו 85 בני אדם ונפצעו כ-300.

 

מנם, בן 79, זוכה לחסינות מתוקף היותו סנאטור וכדי לעוצרו יש צורך להדיחו תחילה מתפקידו. התובע, אלברטו ניסמן, הגיש בקשת מעצר דומה גם נגד מוניר מנם - אחיו של הנשיא לשעבר, הוגו אנזורגי - ראש שירותי הביון של ארגנטינה לשעבר, ג'ורג' פארקר - ראש היחידה למלחמה בטרור לשעבר, ונגד חואן חוזה גלייאנו - השופט הפדרלי שחקר את הפרשה במשך 10 שנים. גלייאנו הודח מתפקידו ב-2004 עקב אי סדרים.

 

מנם, שכיהן כנשיא בין השנים 1989-1999, הופיע בחודש מרס בבית משפט במסגרת חקירת פרשת הטיוח, אולם סירב להשיב לשאלות התביעה. נשיא ארגנטינה לשעבר, שגם הוא ממוצא סורי, חשודי גם כי באמצעות הפיגוע ביקש להסתיר העברות נשק בלתי חוקיות לקרואטיה ואקוודור בשנות ה-90 ואף ניצל את ההזדמנות כדי לגרש 19 אלף בני אדם מבתיהם. מנם מכחיש את החשדות נגדו מכל וכל.

 

התביעה בארגנטינה סבורה כי איראן עומדת מאחורי הפיגוע בבניין הקהילה היהודית, אך הוא בוצע בפועל על-ידי חיזבאללה. לפני כשנתיים הכניס "האינטרפול" שבעה חשודים איראנים ולבנוני אחד לרשימת המבוקשים הבינלאומית בגין קשר לפיגוע. בין החשודים אחמד וחידי, שמונה לאחרונה לתפקיד שר ההגנה האיראני, ועמד בעבר בראש יחידת "אל-קודס" הפועלת מחוץ לגבולות המדינה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מנם. מכחיש האישומים
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הפיגוע בבואנוס איירס (ארכיון)
צילום: איי אף פי
מומלצים