שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  הערכה: חמאס רוצה עסקה לפני הבחירות ברשות
  בירושלים ובקרב גורמים המעורבים בעסקת שליט מעריכים, לאחר קבלת סרטון הווידאו, כי יש בסיס להתקדמות מואצת במשא ומתן. אחד ממקורבי רה"מ: הוא ישחק קשוח. עוד מעריכים כי חמאס ירצה להציג הישגים לקראת הבחירות ברשות הפלסטינית, שלפי שעה - מתוכננות להתקיים בינואר הקרוב

  תקווה להתקדמות מואצת - לצד ניסיון להנמיך ציפיות בדעת הקהל. בימים הקרובים יחודש המו"מ האינטנסיבי לשחרורו של גלעד שליט באמצעות המתווכים המצרים-גרמנים. זאת, לאחר ש"עסקת הווידאו" הוכתרה בהצלחה מבחינת ישראל וחמאס. הבוקר (יום א') צפויה לעבור במחסום ארז האסירה הפלסטינית ה-20 - ובכך תושלם סופית העסקה.

    

  תמונות ראשונות של גלעד בשבי - כותרות אחרונות:

   

  ההערכה בירושלים ובקרב גורמים נוספים המעורבים במגעים היא שהמשא ומתן יימשך עד סמוך למועד הבחירות ברשות הפלסטינית. זאת, מכיוון שהחמאס מבקש להציג בפני ציבור הבוחרים הפוטנציאלי "קבלות לעשייה". הדרך הטובה ביותר, לראייתם, היא באמצעות שחרור רוצחים כבדים, המרצים מאסרי עולם בישראל. 

   

  1,197 ימים בשבי. הקלטת של גלעד

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בירושלים יודעים כי מועד הבחירות נקבע עקרונית לינואר 2010, אך בפועל - איש ברשות הפלסטינית לא מתחייב ללוח הזמנים הזה. מכאן, שאם חמאס יבקש להציג הישגים כדי לקצור פירות פוליטים - הדבר יכול להתארך אפילו מעבר לכך.

   

  גם בחמאס נוקטים זהירות באשר ללוח הזמנים הצפוי. "זה עניין של שבועות, או לכל היותר - חודשים",

  אמר בסוף השבוע אחד ממנהיגי חמאס ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר. "אנחנו רוצים לסיים את המשא ומתן הזה מוקדם ככל שניתן", אמר בראיון ל"דר שפיגל" הגרמני.

   

  לאחר קבלת קובץ הווידיאו ובו מידע ראשוני באיכותו אודות מצבו של החייל החטוף מעריכים בירושלים שיש בסיס להתקדמות מואצת במשא ומתן. עם זאת, אין בכוונת ישראל להתפשר במחלוקת על השמות ועל יעדי הגרוש של חלק מהטרוריסטים שאת שחרורם תבע החמאס. אסירים אלו הם שעמדו במוקד המחלוקת כאשר העסקה "התפוצצה" כביכול, במארס האחרון.

   

  "תג המחיר" נותר על כנו - וגם המחלוקות

  שאלת המחיר, ככל הידוע, לא השתנתה. החמאס תובע 450 מחבלים, ובהם דמויות טרור מרכזיות ורוצחים שדם ישראלים רב על ידיהם. ההערכה בירושלים היא שגם אם ראש הממשלה ובכיריו ייאותו לשחררם - ההחלטה תעורר זעם כשיתבררו השמות לציבור הרחב. כמו כן, למרות נכונותו העקרונית של בנימין נתניהו להתקדם במשא ומתן, הרי שהוא מתכוון "לשחק קשוח", כהגדרת אחד ממקורביו, ו"לא בכל מחיר".

   

  כך או כך, למרות מה שנראה עם הגעת קובץ הווידאו ובו צילומיו הראשונים של שליט מידי החמאס כ"חגיגה תקשורתית",

  מתכוונת לשכת נתניהו לחזור אל הפרופיל הנמוך שאפיין את המשא ומתן בשבועות האחרונים. מדיניות זאת, טוענים בסביבות ראש הממשלה, הוכיחה את עצמה עד כה ואפשרה את ההתקדמות הקטנה שבקבלת הצילומים שקבעו בתודעה העולמית ששליט חי, בריא ושלם בידי החמאס.  

   

  בקרב הציבורי שעוד צפוי סביב העסקה - חברי המטה למען שליט מתכוונים להמשיך להשמיע את קולם הרם. מחר צפויים מאות בני נוער להשתתף במסע אלונקות בירושלים שייצא מהר הרצל ויסתיים במעון ראש הממשלה. על האלונקות יועברו מסרים שונים הקשורים בערכי רעות, אכפתיות וסולידריות. ביום חמישי צפויים אנשי המטה להקים 70 נקודות ברחבי הארץ, בעיקר במקומות בילוי, בהן יוצבו מחשבים שישמשו צעירים ובני נוער להצטרפות ל"צבא החברים של גלעד".

   

  זמן גלעד: תיעוד הפרשה ב-ynet על ציר הזמן

   

  בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שליט. זכרונות מהטיול בגולן
  הדס. המו"מ יישאר חשאי
  צילום: משה מילנר לע"מ
  נועם שליט. המאבק הציבורי נמשך
  צילום: ג'ורג' גינסברג
  שליט. תמונות ראשונות
  צילום: רויטרס
  מומלצים