שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הולכים בין התביעות: הבכירים נשארים בארץ
  אחרי שברק כמעט נעצר בלונדון, ביטל גם השר יעלון נסיעה לבריטניה "לאור המלצה משפטית". אבל יחד עם מזוז רק שני פרקליטים מתמודדים עם כ-1,000 תיקים בחו"ל נגד מדינאים וקצינים. "המצב בלתי נסבל", אמר ל-ynet בכיר בירושלים
  מישהו ינסה לעצור אותם? שלושה עורכי דין ישראלים מול כמעט 1,000 תיקים משפטיים ברחבי העולם, המסכנים בכירים בתביעות משפטיות על רקע פעולות ביטחוניות של ישראל. זאת תמונת המצב המאיימת בימים אלה על נסיעות לחו"ל של בכירים, משרי הממשלה ועד לקציני צה"ל.

   

  המקרה האחרון נוגע למשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון, שנמנע מנסיעה ללונדון בחודש הבא, לכנס של הקק"ל אנגליה למימון בית לחיילים בודדים. מלשכתו נמסר הבוקר (יום ב') כי "השר יעלון נמנע בשנים האחרונות לבקר באנגליה, לאור המלצה משפטית, וזאת על מנת שלא לשחק לידי התעמולה שמופעלת נגד מדינת ישראל, מנהיגיה וקציניה".

   

  בלשכת יעלון הדגישו ש"כדי להתמודד בחזית הזו נדרשת ישראל לכוח עמידה פנימי ולפעילות נמרצת במישור המשפטי והדיפלומטי וכך או עושים".


  ברק בבריטניה. לא ברח למרות הבקשה למעצר (צילום: רויטרס)

   

  יעלון קיבל את ההמלצה מצוות משפטי הכפוף ליועץ המשפטי לממשלה - המונה שלושה פרקליטים בלבד: היועץ עצמו, מני מזוז, סגנו דני טאוב והפרקליטה עדי שיימן.

   הם מופקדים על כל התיקים הפתוחים בתבל נגד בכירים ישראלים, פוליטיקאים ואנשי מערכת הביטחון. מספר התיקים הפתוחים יכול להשתנות בכל רגע נתון, בכל אחת מפינות העולם, במיוחד לאחר פרסום דו"ח גולדסטון של המועצה לזכויות האדם של האו"ם, לפיו ישראל ביצעה פשעי מלחמה בעזה.

   

  בדרג הפוליטי, מרמת ראש הממשלה ומטה, מבינים שנדרש תגבור דחוף לצוות הפרקליטים, אך זה טרם התרחש בפועל. למרות דיונים רבים בצמרת - טרם הוקצו המשאבים המתאימים להתמודד עם התופעה שמדאיגה רבים בירושלים ובקריה. 

   

  סקנדינביה בעייתית

  ההתמודדות מסתכמת בינתיים בעבודת תשתית נרחבת על רקע האירועים האחרונים, החלפת ניירות עבודה וסיכומי דיונים. המערכת הקיימת יכולה להתריע בפני פוליטיקאים, אנשי צבא ואנשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה על יעדים בהם מצפה להם תביעה משפטית או צו מעצר - אך לכל המעורבים ברור שלישראל אין כרגע תשובה משפטית ניצחת במקרים אלה.

   

  שורה שלמה של שרים וקצינים בעבר ובהווה, לא יכולים בימים אלה לנסוע ליעדים רבים בעולם מבלי להתייעץ עם הצוות המיוחד לסיכון בכירים. בין השמות מהממשלה הקודמת - ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ח"כ שאול מופז, ח"כ אבי דיכטר ועוד. בממשלה הנוכחית: שר הביטחון אהוד ברק, השר בנימין בן אליעזר, יעלון וסגן שר הביטחון מתן וילנאי.

   

  בצבא מונים החל מהרמטכ"ל גבי אשכנזי את כל הקצינים הבכירים שמתחתיו -
  כולל קציני הפרקליטות הצבאית שליוו את מבצע "עופרת יצוקה". כך גם באשר לאנשי השב"כ והמוסד, מיובל דיסקין ומאיר דגן ומטה. ככלל, גם אם אין הנחיה מפורשת כרגע, רוב אנשי מערכת הביטחון נמנע מנסיעה ליעדים בעייתיים באירופה כמו מדינות סקנדינביה, בריטניה וספרד.

   

  גורם בכיר במערכת המדינית אמר הבוקר ל-ynet שממשלת ישראל נערכת בהיקף רחב לטיפול בתופעה. אך גם הוא מסכים שהמצב הנוכחי, בעיקר אחרי דו"ח גולדסטון, הוא בלתי נסבל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעלון. "לא לשחק לידי התעמולה"
  צילום: עידו ארז
  אשכנזי. ממנו ומטה חוששים
  צילום: AP
  אולמרט. משפט גם בחו"ל?
  צילום: דודי ועקנין
  מזוז. כמעט לבד
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים