שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צעדת י-ם בסילואן: "טוב שפעם בשנה מנקים פה"

  כמה מאות "מיטיבי לכת" השתתפו בחלק המוקדם של הצעדה, שעבר גם בשכונה הערבית. "לא מפחיד כאן", הרגיע אחד הצועדים, תחת האבטחה הכבדה. אבל המקומיים התאכזבו: "אין בעיה שיצעדו, אבל למה אף אחד לא נכנס למכולת?"

  מתיחות דתית? מפגן כוח לאומי? ניסיון לייהד את מזרח ירושלים? תושבי סילואן יזכרו בעיקר את הניקיון המקיף והחד פעמי, שנערך לשם שינוי בשכונתם.

   

  מאות צועדים, שהגיעו מכל רחבי הארץ, עברו הבוקר (יום ג') ברחובות הראשיים של השכונה במזרח העיר, במסגרת השלב המוקדם של צעדת ירושלים, שבו משתתפים מיטיבי הלכת. על רקע המתיחות הכללית בעיר, הרוחות כאן דווקא היו שקטות. הצועדים התהלכו בבטחה, כשסביבם כוחות משטרה ומג"ב רבים.

   

  הצעדה בירושלים. 70 אלף צועדים ברגעי השיא

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "לא מפחיד כאן, תראה איזה שמירה גדולה יש עלינו", אמרו ל-ynet תמר ויצחק שביט, שהגיעו לצעדה במיוחד מחיפה. "זוהי השנה העשירית שלנו בצעדה. אנחנו באים כי יש פה אווירה מיוחדת, ונחמד לפגוש אנשים שונים ופרצופים מוכרים משנה לשנה". 

   

  דב שגיא, תושב כפר סבא, צעד בליווי כלבתו ג'קי. "ממש לא מפחיד, אין ממה לחשוש", הוא אמר. "ג'קי יכולה לעשות את הצעדה הזו שלוש פעמים ברציפות, היא רגילה למרחקים כאלה והיא נהנית מהנוף כמוני".  


  צועדים תחת אבטחה כבדה, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

   

  גם תיירים מחו"ל הגיעו להשתתף בצעדה. כרמן לינטו משטוטגרט שבגרמניה סיפרה כי עבורה, זהו אירוע מיוחד מאוד. "באתי כי רציתי לקחת חלק ולהפגין סולידריות לישראל", הסבירה. "אני מודעת לאירועים מסביב, אבל לא מפחדת. אני מרגישה בטוחה בישראל ואני חושבת שאלוהים איתנו. זו הליכה מאוד יפה. זו גם הפעם הראשונה שלי - ובטח לא האחרונה".

   

  "אם היית בא בבוקר, היית רואה זבל"

  מוראד כנעאן, בעל חנות מכולת בשכונה, צפה מבעד לחנותו במאות האנשים החולפים, והדבר העיקרי שהטריד אותו הוא שאף אחד לא נכנס. "מתוך 200, אולי אחד נכנס כאן". לדבריו, על אף האירועים האחרונים סביב הר הבית, אין מתיחות בשכונה. "זה רחוק מפה, לי אישית זה לא מפריע. אם צועדים פה באופן מסודר, אז למה לא? לי אין בעיה".


  בצעדה משתתפות גם תזמורות (צילום: גיל יוחנן)

   

  כנעאן מוצא לפחות סיבה אחת לשמוח על קיום הצעדה בשכונה: "פעם בשנה מנקים פה, כשיש צעדה כזו. אם היית בא בבוקר היית רואה זבל ופח אשפה מלא.

   עכשיו הכל נקי. זה לא תמיד ככה".

    

  אחרי סילואן, ממשיכה הצעדה למיטיבי לכת בשכנות שאננים, טלביה, רחביה ועמק המצלבה, ומשם לגן סאקר. בשעה 14:00 תצא משם הצעדה המרכזית, בהשתתפות ציבור נרחב יותר, לאורך הרחובות בצלאל, בן יהודה, המלך ג'ורג', אגרון והעמק, עד לחניון קרתא. כל הצירים המובילים אל הצעדה ייסגרו לתנועה החל מהשעה 13:30.

   

  מארגני הצעדה מוסרים כי למעלה מ-10,000 איש כבר נרשמו הבוקר להשתתף בצעדה, ובהמשך צפויים להגיע אלפים נוספים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צועדים בסילואן
  צילום: גיל יוחנן
  כוחות הביטחון איבטחו את הצועדים
  צילום: רונן מדזיני
  מומלצים