שתף קטע נבחר

אחד החשודים בוונדליזם בעבדת - השומר הבדואי

הוארך מעצרם של שני העצורים החשודים שהשחיתו את העיר הנבטית העתיקה שהוכרזה כאתר מורשת עולמית. אחד מהם הועסק כשומר במקום, השני שייח של כפר באזור. מנהל מחוז הדרום ברשות הטבע והגנים: "השומר סיפר שלא ראה דבר"

יממה לאחר שמאות פריטים ארכיאולוגיים נופצו וקירות הושחתו בעיר הנבטית העתיקה בגן הלאומי עבדת, מתברר הבוקר (יום ג') כי אחד משני החשודים שנעצרו הוא לא אחר מאשר שומר האתר - סולימאן טמטאווי, בדואי בן 41. החשוד השני הוא טאסאן לבד, בן 57, שייח של אחד הכפרים הבדואים באזור. השניים מכחישים את המיוחס להם. מעצרם הוארך בארבעה ימים.

 

מנהלי האתר גילו אתמול בבוקר כי מאות פריטים ארכיאולוגיים נופצו, קירות נצבעו

בצהוב ובחום וצוירו ציורי שמן על הגת העתיקה. נגרם נזק כבד לערכי מורשת בני מאות ואלפי שנים. על-פי החשד, הרקע הוא הריסת 23 מבנים ביישובים בדואיים באזור - פעילות שלרוב גורמת לזעם בקרב התושבים.

 

מפקד מחוז דרום, ניצב יוחנן דנינו אמר ל-ynet כי "אנחנו נמצאים בתחילתה של החקירה. כדי לעשות נזק כזה צריך יותר משניים. יהיו מעצרים נוספים בהמשך". לדבריו, "החקירה מתקדמת, ויש מהלכים רבים סמויים שנעשים. מדובר באירוע חמור בכל קנה מידה, של פגיעה בנכסי ציבור בעלי ערך היסטורי לאומי ולא ניתן להפריז בחומרתו. מדובר בתיק בעל סדר עדיפות גבוה".  

 

מנכ"ל המועצה לכפרים הבלתי מוכרים, עטווה אבו פרח, אמר בתגובה למעצר החשודים כי הוא אינו חושב שמאחורי ההשחתה עומדים בדואים. "קל למשטרה לקשור בין ההריסות לבין מעשי הוונדליזם, אבל הריסות בתים היו בעבר - ומעולם לא היו מעשי נקם כאלה".

 

רביב שפירא, מנהל מחוז הדרום ברשות הטבע והגנים,

מסר אתמול כי אתר העתיקות נמצא תחת שמירה של 24 שעות ביממה, כשהשומר במקום עושה סיורים רגליים. לדברי שפירא, בתחקיר שנעשה עם השומר הוא ציין כי לא שמע או ראה דבר, ושאחרון עובדי הרשות עזב את המקום בשעה 20:30. בחקירתו במשטרה הסביר השומר כי שמע רעשים, הלך לראות מה קרה, אך לא ראה דבר.

 

ב-2005 הכריז אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) כי עבדת היא אתר מורשת עולמית תרבותי.


פורסם לראשונה 06/10/2009 10:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טמטאווי וטאסאן בבית המשפט
צילום: הרצל יוסף
מומלצים