שתף קטע נבחר

ארה"ב: נציבות הסחר תפקח על בלוגים

הנציבות אישרה הנחיות בנוגע לפרסום ביקורות בבלוגים ומתן גילוי נאות לכאלה המקבלים הטבות, על מנת למנוע הטעייה של גולשים

נציבות הסחר האמריקנית (ה-FTC) אישרה פה אחד מספר הנחיות הנוגעות לפרסום וכתיבה בבלוגים בארצות הברית. זאת על מנת למנוע הטעיה בבלוגים המפרסמים ביקורות על מוצרים וכודמה.

 

אסור ציטוטים מ"לקוחות מרוצים"

ההנחיות נוסחו לפני כשלושה חודשים, במטרה להילחם בתופעה של בלוגרים הממליצים על מוצרים, אך מסתירים את העובדה שקיבלו תשלום או טובות הנאה תמורת הפרסום.

 

הנציבות דורשת שכותבים עצמאיים, יצטרכו לתת גילוי נאות בנוגע למוצרים והטבות שהם מקבלים בחינם, תשלום שהם מקבלים מחברות על מנת לסקור אותן, ומוצרים שהם מקבלים לסקירה וביקורת, ולא נדרשים להחזיר בסיומה. ריק קלילנד, סגן מנהל חטיבת הפרסום בנציבות הסחר, אמר כי על הגילוי הנאות יהיה להיות ברור וגלוי.

 

הנציבות קבעה גם כי ציטוט עדויות של לקוחות מרוצים, שמספרים על תוצאות מדהימות, לא יכולות להסתתר מאחורי הבהרה האומרת שאלה אינן עדויות טיפוסיות, למשל, אנשים שהורידו עשרות קילוגרמים ממשקלם תוך זמן קצר.

 

 

אכיפה נגד פרסומאים

ארבעה חברי הנציבות אישרו את התקנות ללא מתנגדים. התקנות אינן מהוות חוקים מחייבים, אלא פרשנות לחוקים קיימים - על מנת לעזור למפרסמים לפעול לפי החוק. כבר היום יש איסור על פרסום מטעה, אך מאז 1980, לא ריעננו את ההנחיות - ולכן עולם הבלוגים לא קיבל התייחסות ספציפית. ההנחיות תיכנסנה לתוקף באחד בדצמבר.

 

כדי למנוע חששות של בלוגרים מלכתוב הערות וביקורות שעשויות לסבך אותם, הבטיח קלילנד כי הנציבות תתן עדיפות לאכיפה נגד פרסמואים ולאו דווקא נגד בלוגרים. עוד הוא מפרט כי בלוגרים שקיבלו מתנות כחלק מקידום מוצרים, וסיפרו על כך בבלוג, לא מפירים את החוקים. יוצאי הדופן יהיו בלוגים "משמעותיים" לדבריו, שמפירים את החוקים וכבר קיבלו אזהרות.

 

גם בישראל

התופעה לא רלוונטית רק לארצות הברית. לפני מספר חודשים נחשף כי בישראל בלוגרים קיבלו תשלום על מנת להפיץ סרטון ויראלי של חברת רטבים, בלי לציין את מקורו, וכן לקדם סדרת טלוויזיה באמצעות הבלוגים ואתרים חברתיים, גם זאת תמורת תשלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בלוגים יצטרכו לתת גילוי נאות
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים