שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב מגבשת פשרה לגבי הדיון בדו"ח גולדסטון
  וושינגטון חוששת שהעיסוק בדו"ח יפגע במאמצים לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים - ופועלת לבלום את הבקשה הלובית לדון בו. הנושא יועלה בכל מקרה במהלך הדיון התקופתי על המזרח התיכון, שיתקיים לכל המאוחר ב-20 באוקטובר

  האם האמריקנים יצליחו למנוע מבוכה לישראל באו"ם? מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס הערב (יום ד') כדי להחליט אם לקבל את בקשת לוב לדון בדו"ח גולדסטון המאשים את ישראל וחמאס בפשעי מלחמה ברצועת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

   

  ארצות הברית ומדינות נוספות מתנגדות לדיון בדו"ח, אולם גם אם תיבלם היוזמה הלובית, הנושא צפוי לעלות במהלך הדיון התקופתי על המזרח התיכון,

  שיתקיים ב-20 בחודש. לוב, הנציגה של קבוצת המדינות הערביות במועצת הביטחון, הפתיעה את מדינות ערב וגם את הפלסטינים כשביקשה לכנס את הדיון.

   

  ל-ynet נודע כי לא רק ארה"ב, אלא גם מדינות רבות אחרות מתנגדות לקיום דיון של המועצה בדו"ח, הן בגלל ההיבט המדיני והן בגלל העובדה שהסדר הטוב מחייב לדון בדו"ח קודם כל במועצת זכויות האדם בז'נבה, שעומדת מאחורי היוזמה לחקור את אירועי "עופרת יצוקה". הדיון בז'נבה נדחה בחצי שנה לאחר שהפלסטינים משכו את הצעת ההחלטה לאמץ את הדו"ח ולגנות את ישראל.

   

  ארה"ב: לא שינינו את עמדתנו נגד הדו"ח 

  גורמים דיפלומטיים ניפקו הערכות שונות לגבי תוצאות הדיון הסגור במועצת הביטחון הערב. לוב צפויה להיתקל בהתנגדות של כמה חברות במועצה, אבל היא עלולה להעלות את הנושא להצבעה בכל מקרה - למרות שתתקשה להשיג תמיכה של תשע מדינות מתוך 15 כנדרש.

   

  מאחורי הקלעים מנסים האמריקנים לגבש פשרה שלפיה הדיון בדו"ח גולדסטון יתקיים במסגרת הדיון הפתוח התקופתי על המצב במזרח התיכון. מבחינת ישראל, האפשרות הזאת היא הרע במיעוטו, מכיוון שהדיון יעסוק במגוון נושאים באזור. אחת האפשרויות היא שהצדדים יתפשרו על הקדמת הדיון על המצב במזרח התיכון.

   

  גורם במחלקת המדינה האמריקנית אמר כי ארה"ב לא שינתה את עמדתה לגבי הדו"ח,

  אשר "מתמקד בצורה לא מאוזנת בישראל ברבות מההמלצות שלו". העמדה האמריקנית, שתבוא הערב לידי ביטוי במועצת הביטחון, היא כי "הדו"ח מכיל האשמות רציניות שצריכות להיחקר על ידי הצדדים". בוושינגטון רוצים שהדיון בדו"ח ייעשה במסגרת מועצת זכויות האדם בז'נבה לא במטה האו"ם בניו יורק.

   

  ממשל אובמה תומך בחקירה ישראלית עצמאית לגבי הטענות על פשעי מלחמה ברצועת עזה, מתוך חשש שהעיסוק בדו"ח גולדסטון יפגע במאמציו של השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל - שינחת הערב בישראל - לחדש את שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  מועצת הביטחון (ארכיון)
  צילום: AP
  גולדסטון. האשים את ישראל בפשעי מלחמה
  צילום: AFP
  מומלצים