שתף קטע נבחר

מבוכה: האם ההסכם בין טורקיה וארמניה ייחתם?

בשעה 17:00 היו אמורים להתכנס באוניברסיטת ציריך שרי החוץ של טורקיה וארמניה, כדי לחתום על הסכם היסטורי לנרמול יחסיהם אחרי יותר ממאה שנה. אולם זמן קצר לפני הטקס נתגלעו בעיות בניסוח ההצהרות שישאו השניים. האמריקנים מנסים לשכנע את הארמנים לחתום, אך הילרי קלינטון שבה למלונה

דחייה בלתי צפויה בחתימת הסכם נרמול היחסים בין ארמניה לטורקיה, שהיה אמור להתקיים הערב (שבת) בשווייץ. סמוך לשעה 17:00 (שעון ישראל) - בו היה אמור להתחיל באוניברסיטת ציריך טקס בהשתתפות שרי החוץ של שתי המדינות, אחמט דבוטוגלו ואדוארד נלבנדיאן - התברר כי בין הצדדים קיימים פערים בנוגע לנוסח ההצהרות שישאו.

 

גורמים אמריקנים בפמלייתה של מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, נועדים בשעה זו עם שר החוץ הארמני בניסיון להבטיח שיחתום על ההסכם. בשלב זה לא ברור אם ההסכם ייחתם היום או שמדובר בפיאסקו של ממש. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, איאן קלי, אמר כי חל "עיכוב של הרגע האחרון" מצד ארמניה. "אנו מסייעים לצדדים לנסח את ההצהרות. ההסכם לא ייפול". לפי שעה האולם באוניברסיטת ציריך, בו אמור ההסכם להיחתם, ריק מאדם וקלינטון עזבה את המקום למלונה.


קלינטון ושר החוץ הארמני נלבנדיאן, היום (צילום: AFP)  

 

ההסכם בין טורקיה לארמניה אמור לשים קץ לסכסוך עקוב מדם הקיים ביניהן מזה מאה שנה. ההסכם קורא לכינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות ולפתיחת הגבול המשותף בתוך כחודשיים. עם זאת, סוגיית השואה הארמנית השנויה במחלוקת, מוזכרת בהסכם רק במרומז וייתכן כי היא שעומדת במרכז המחלוקת על ניסוחי ההצהרות.

 

טקס החתימה אליו אמורים הצדדים להתייצב, בא לאחר שישה שבועות של תיווך שווייצרי אינטנסיבי, וכחצי שנה לאחר הסכם "מפת הדרכים" עליו חתמו טורקיה וארמניה. בנוסף לקלינטון, אמורים להשתתף באירוע גם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר, והממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי חוויאר סולאנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ הטורקי דבוטוגלו
צילום: AP
האולם באוניברסיטת ציריך
צילום: AP
מומלצים