שתף קטע נבחר

מקורב לרב אלישיב: "ממתי ברק פוסק הלכה"?

שר הביטחון אמר לחניכי קורס הגיור הצבאי לא להתנזר משירת נשים - "יש לכם אישור ממני להקשיב לנשים ששרות יפה". יו"ר ועד הרבנים לענייני גיור בתגובה: "הדברים חמורים ומוכיחים שהגיור הצה"לי לא שווה כלום"

הופעת זמרות באירועים צבאיים ונטישת החיילים הדתיים העסיקה בשנה האחרונה את צה"ל - בעימות תקשורתי-פומבי בין הרבנות הצבאית לקצין חינוך ראשי ואפילו בפנייה לרמטכ"ל שיתערב בנושא. ומה חושב שר הביטחון? בשיחה שקיים בסוף השבוע עם חיילים הנמצאים בתהליך גיור קרא להם אהוד ברק "לא להתנזר" משירת נשים – גם אם הרבנים המלווים אותם דורשים זאת. לדבריו, "הרב עובדיה באחת מפסיקותיו הרשה להמשיך לשמוע טרנזיסטור, גם אם נינט או מירי מסיקה שרות". 

 

השר ברק התארח יחד עם חניכים מקורס הגיור הצבאי "נתיב" בתוכנית "קולה של אמא" ששודרה בגלי צה"ל בערב החג. אחד החיילים סיפר לו כי בחר בנושא "צניעות" לאחת העבודות שנדרש לכתוב, אך הופתע לגלות כי עניינו אינו שלילת תכונות כמו גאווה אלא הוא עוסק בהלכות צניעות - כמו האיסור לראות אישה כשהיא שרה. "על זה אל תקפידו יותר מדי", השיב ברק, "יש לכם אישור משר הביטחון להקשיב לנשים שהן שרות יפה".

  

השר הסביר כי "יש באמת 'קול באשה ערווה' ויש פסיקות מעניינות", אך טען כי הרב עובדיה יוסף מתיר זאת. "אתה יכול לשמוע והכל בסדר", סיכם ברק, "לא צריך להתנזר יותר מדי מכל הדברים. בכל זאת אנחנו גם חיים". יצויין כי פסיקת הרב יוסף מתייחסת להאזנה באמצעות רדיו, תקליטור וכדומה - ולא להופעה חיה.

  

"מדובר בהלכה מפורשת בשולחן ערוך"

יו"ר ועד הרבנים לענייני גיור, הרב נחום איזנשטיין, הנחשב לנאמן ביתו של הרב יוסף שלום אלישיב לנושא זה, תקף בשיחה עם ynet את שר הביטחון ברק וטען כי דבריו מוכיחים שוב כי הגיור שנעשה במסגרת השירות בצה"ל "לא שווה כלום" וכי יש לבטלו. לדבריו, "ברק רוצה להיות בעל הבית ולכן הדיינים שמגיירים בצבא לא עצמאיים. המטרה בהקמת 'נתיב' הייתה לעקוף את כל המסגרות האחרות ולגייר כאלה שנדחו אפילו על ידי הדיינים המקלים של מערך הגיור". 

 

על דבריו של השר לחיילים המתגיירים אמר איזנשטיין: "אלה דברים חמורים ביותר משום שהם פוגעים בסמכות הרבנים לגייר על פי ההלכה. ברק אולי רוצה להיות רב פוסק אבל הוא רחוק מאוד מזה. מדובר בהלכה מפורשת בשולחן ערוך אשר גם המקילים שעוסקים בגיור בצבא אומרים שזה אסור, כך שאין על זה". הוא הוסיף כי "שר הביטחון חייב להתנצל בפני הרבנים על פגיעה בהלכה ועל זה שהוא רוצה להתערב בדברים שהם לא בסמכותו. זה חמור מאוד".

  

ח"כ ד"ר בן ארי (האיחוד הלאומי) אמר: "כעת אנחנו מגלים שברק הוא לא סחבק, לא טרנדי אבל כן פוסק הלכתי. אחרי שאבישי ברוורמן הפך להיות חסיד של הרב אלישיב בעניין הר הבית, כשטען שהוא נגד עליה להר היות שהרב פסק, מגיע אהוד ברק ומספר לנו מה דעתו ההלכתית בענייני שירת נשים. מסתבר שמפלגת העבודה התייאשה מהציבור החילוני בישראל, שלא נותן לה קולות, והיא החליטה - כמהלך אסטרטגי - לנגוס בקולות של החרדים. אלי ישי וליצמן, היזהרו! ברק נושף בעורפכם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון
צילום: חגי אהרון
צילום: אלי אלגרט
טקס סיום הקורס "נתיב"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים