שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למרות התנגדות ארגוני הסביבה - בית דגן יורחב
  היישוב בית דגן צפוי לזכות בקרוב לתוספת של מאות יחידות דיור חדשות, זאת לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה הפכה החלטה קודמת ואישרה את הרחבתו. החברה להגנת הטבע: ההרחבה מיותרת ותפגע בריאות הירוקות האחרונות שנותרו

  אכזבה לארגוני הסביבה: המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (ג') לאשר את התוכנית להרחבת היישוב בית דגן ב-580 יחידות דיור. בחברה להגנת הטבע, שנאבקו נגד התוכנית, הגיבו להחלטה וכינו אותה "החלטה אומללה" אשר תפגע בשטחים הפתוחים הבודדים שעוד נותרו באזור המרכז.

   

  החלטה זו התקבלה חמישה חודשים בלבד לאחר שהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הוולנת"ע) דחתה את התוכנית. הדיון המחודש בתוכנית עלה בעקבות ערר שהגישו מנהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון כנגד ההחלטה והיום כאמור, החליטה המועצה הארצית לאשר את התוכנית ברוב של 17 חברים מול תשעה. להחלטה התנגד אגב ראש מנהל התכנון במשרד הפנים, שמאי אסיף. 

   

  התוכנית המוצעת משתרעת על שטח של כ-91 דונם על חלקו הדרום מזרחי של היישוב הקיים. תומכי התוכנית ובראשם המנהל ומשרד השיכון טענו כי היא נחוצה בראש ובראשונה על מנת לענות על צרכי היישוב - שהחל להיחלץ בשנים האחרונות מהתדמית הירודה ומהיעדר הפיתוח מהם סבל עד כה. לטענתם, תוספת של יחידות דיור תהווה מענה לגידול הטבעי באוכלוסיה וגם תאפשר למתיישבים חדשים להתמקם בבית דגן. 

   

  הרקע להתנגדותה של החברה להגנת הטבע היה בין השאר הפגיעה הצפויה בשטחים הפתוחים באזור. בחברה הדגישו כי מדובר בשטח באזור המרכז, אותו ראוי היה לשמור כמרחב פתוח וירוק. לטענת נציגי החברה מדובר באזור הסובל מרעש מטוסים ובשטח שאינו מטופל היטב על ידי תחבורה ציבורית. לצד זה ציינו בחברה כי באזור קיים כבר היצע דיור רחב וכי אין הצדקה לתוספת של מאות יחידות דיור.

   

  "יש בהחלטה זו פריצה של מדיניות התכנון ומדיניות הממשלה, שלא להגדיל את מצאי הביקוש במחוז המרכז, שכבר כעת עובר את היעדים שנקבעו לו בתמ"א 35. מדובר בהחלטה ממש אירונית, בייחוד ביום שהוכרז כיום פיתוח הנגב והגליל", אמרו בחברה.  

   

  בחברה ציינו עוד כי "מדובר בהחלטה אומללה, שלא רק שלא תוזיל את מחירי הדיור, אלא תגרום לפגיעה באיכות החיים והסביבה ולפגיעה בריאות הירוקות ההולכות ומצטמצמות של אזור המרכז". 

   

  ראש המועצה המקומיץ בית דגן, אלי דדון, אמר בתגובה כי "מדובר בהחלטה חשובה מאוד ליישוב, שתאפשר לו להתפתח ולחזק את עצמו. התוספת תאפשר ל-2,500 תושבים חדשים להצטרף ואני שמח על החלטת המועצה".

   

  בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים