שתף קטע נבחר
זירת הקניות

תגובות לכתבה: המשרד להגנת הסביבה יתערב

חששם של התושבים מפני קרינה מסוכנת עשוי להתפוגג בקרוב. בתגובה לכתבה הבטיחו במשרד להגנת הסביבה להתערב, לבצע בדיקות קרינה ולפעול במידה ויתגלו חריגות

התגובות לכתבה עסקו בחלקן בשאלת הקרינה הנפלטת מהקו. אולם בעוד בחברת החשמל התעקשו כי מדובר בקו שהקרינה ממנו לא מסוכנת, במשרד להגנת הסביבה הודו כי במקומות מסוימים לאורך הקו, בעיקר בנווה שרת, בוצעו בדיקות שתוצאותיהם חרגו מהתקן. כעת, הבהירו במשרד כי בכוונתם להתערב בסוגיה ולבחון את הנושא לעומק.

 

בשיחה עם ynet הסביר ראש אגף רעש וקרינה במשרד, סטיליאן גלברג, כי בקרוב צפויים המשרד לבצע בדיקות קרינה במספר נקודות לאורך הקו ולבדוק האם הקרינה האלקטרומגנטית הנפלטת ממנו עומדת בתקנים המומלצים על ידי ארגון הסרטן העולמי. "במידה ונגלה חריגות קרינה ונקבע שהקו מהווה סיכון לבריאות - נפעל מול חברת החשמל להוצאתו", הבהיר גלברג.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר עוד כי "הפתרון היחיד הינו העתקת הקו למרחק של כ-100 מטר מן הבתים. העתקה הייתה אמורה להסתיים בימים אלה אך בשל אי עברת תשלום לחברת החשמל (העבודות מתבצעות על חשבון יזם השכונה החדשה) העבודות נעצרו בשלב זה. המשרד להגנת הסביבה סבור שיש למנוע חשיפת הציבור לשדה מגנטי ממוצע העולה על 2 מיליגאוס.  

 

מהמועצה המקומית זכרון יעקב נמסר עוד כי " לצערנו כרגע זה (העתקת הקו) מתמהמה בגלל בירוקרטיה ואנו משוכנעים שבקרוב המנהל יעבירו חלקם ובכך נשלים המשימה החשובה".

 

מחברת החשמל נמסר כי "כבר בשנת 1997 בוצעו בקו שינויים שצמצמו את רמות השדה המגנטי בסביבתו באופן משמעותי. עם הקמת השכונה החדשה,

כאמור, הוזמנה העתקת הקו. במאי 2005 ביצעה חברת החשמל מדידות באחד הבתים החדשים אשר נבנו בסמוך לקו. על פי המדידות רמות השדה המגנטי בחלק הקדמי של הבית, הפונה אל הקו, היו בין 5-8 מיליגאוס וירדו לתחום כ – 3 מיליגאוס בחלק האחורי".

 

"ההשלכות של חשיפה ארוכת טווח לשדה מגנטי ברמות הקיימות בבתים ליד קווי חשמל נחקרו וכי עד כה לא הוכח קיומן של השפעות ארוכות טווח. עם זאת, ארגון הבריאות העולמי ממליץ על מדיניות של עקרון הזהירות, לפיו יש מקום ליישם אמצעים לצמצום חשיפת הציבור לשדות מגנטיים כל עוד הדבר ניתן".

 

בחברת החשמל הוסיפו כי ההמלצות בנושא מורות על מרווח של 20 מטרים בין ציר קו מתח עליון חדש שמוקם לבין מבנים קיימים. "המרחק בין בית הספר לקו הקיים הוא כ-100 מטר ומכאן שהמרחק הינו מעל ומעבר למומלץ על ידי וועדת המומחים ואינו מהווה כל סכנה".

 

מחברות הנדל"ן נמסר: שיכון ובינוי נדל"ן וחברת אמירי גן יזמו מרצונן הן, לראשונה בישראל, העתקת קו חשמל בשכונת מגורים. לאחר ש-90 אחוזים מהעבודה בוצעה ונשלמה כל שנותר הוא למתוח כבלים. דבר זה יכול להיעשות מיידית, כפי שדרשו היזמים במכתבים לחברת חשמל מיום 27/5/08, וכפי שסוכם שעם סיום העבודות יועבר הכסף, הכל כפי שמופיע בהתחייבות לשלם כספים שחייב המינהל, והכל למען קידום נושא העתקת הקו וטובת התושבים והפרוייקט.

 

אנו מקבלים בברכה את הצטרפות התושבים למאבק ומבינים את התסכול שלהם מול חברת חשמל ומינהל מקרקעי ישראל שמעכבים ללא כל סיבה את העתקת הקו.


פורסם לראשונה 13/10/2009 21:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים