שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

הלם בבית טייטל: "החלטנו על ניתוק מוחלט ממנו"

ימים ספורים לאחר מעצרו של יעקב טייטל, התארח כתב ynet בביתו בהתנחלות שבות רחל, נפגש עם רעייתו רבקה ועם אחיותיה, שמסייעות בגידול ארבעת הילדים מאז המעצר. "אנחנו נמצאים בעיקר בערפל, כלום לא ברור", סיפרו אז. אתמול הם נשמעו אחרת: "הוא חי חיים כפולים, אנחנו חיינו בשקר"

על מקרר ביתה של משפחת טייטל בהתנחלות שבות רחל, עוד תלויה רשימת משמרות השמירה ההיקפית ביישוב. שמו של יעקב טייטל, אבי המשפחה שנעצר בחשד שעמד מאחורי פשעי שנאה רבים, מסומן בצהוב. ב-11 בספטמבר הוטלה עליו משימת השמירה. טייטל, מספרים שם, מילא באדיקות אחר כל חובותיו לקהילה. כמו כל התושבים, גם הוא התייצב לשמירה ההיא, חמוש באקדח אותו הוא מחזיק ברישיון.

 

 

מאז נעצר יעקב על-ידי אנשי שירות הביטחון הכללי, לא משו בני משפחתה של רבקה מהבית. באחד הימים הוזמן כתב ynet להתארח בבית המשפחה, וראה כיצד אחיותיה מנסות לעזור בכל דרך בגידול ארבעת הילדים. הגדולים שבהם, שהיו עדים לפשיטה שערכו החוקרים באמצע הלילה באחד מימי אוקטובר, מבינים שמשהו קרה.

 

לצד רשימת השמירה, תלוי על המקרר גזיר עיתון המספר על פינוי המאחז בגבעה 26, הקרוי על שמו של נתנאל עוזרי, שנרצח לעיני משפחתו על-ידי מחבלים שפרצו לבית. תמונתו של עוזרי, הנשקפת מהמקרר, בולטת לצד תמונתם של ארבעת הילדים לבית טייטל. הילדים, בני חודשיים וחצי עד חמש, בהירי שיער ועיניים, דומים להפליא לאם המשפחה, רבקה. בפינת החדר, על ארון ספרי התורה, ניצבת תמונתם של בני הזוג המאושרים מיום חתונתם.

 

ערב אחד, סיפרו קרובי המשפחה, ביקש אחד הילדים למסור לאביו העצור, "שלא ישכח לבוא להשכיב אותי לישון". הילדים עצמם חשדנים לכל איש זר הנכנס לביתם. "הם התעוררו לקול רעש של 20 שוטרים, מה הפלא שהם חוששים מאדם זר", סיפרו אחיותיה של רבקה.


"הילדים התעוררו לקול השוטרים" (צילום: שמוליק שיף, אתר "חרדים") 

 

לכל אורך תקופת המעצר קיוו בני המשפחה כי מדובר בשגיאה של השב"כ או בתרגיל חקירה. "אנחנו רוצים להאמין שבסוף הכל יתברר כטעות, שהשב"כ מנסה ליצור רושם שהם עצרו את האיש שביצע את כל הפשעים שמייחסים לו, רק כדי לגרום לאנשים אחרים לדבר", אמרה דסי קרייף, אחותה של רבקה. "אנחנו נמצאים בעיקר בערפל, כלום לא ברור".

 

רבקה עצמה, סיפרו בני משפחתה, שמרה על אמונה שהדברים יתבררו אחרת. "אסור לה לחשוב שייתכן שזה אמת", אמרו קרוביה, "כי היא פשוט תתפרק. עדיין יש לה בן זוג לתמוך בו, גם ברגעים הקשים הללו".

 יחד עם בתה הפעוטה, אותה היא עדיין מניקה, המשיכה רבקה ללכת לדיונים המשפטיים. ביום הראשון היא נתמכה על-ידי תושבי שבות רחל, שהגיעו לחזקה. יומיים אחר כך, כשדברים החלו להתבהר, היא כבר נותרה לבדה. איש מהיישוב לא רצה להיראות שם, בבית המשפט. הבושה חזקה מהכל.

 

כעת, עם חשיפת הפרשה, נשמעים בני המשפחה אחרת. כועסים. מרומים. האחות דסי סיפרה כי "הלב שלי הולם וקשה לי. כל-כך שמחנו שהיא התחתנה עם מישהו טוב ונחמד. ובסוף מה מתברר? שמדובר במטורף. אין באמת כלים להתמודד עם זה. אי אפשר להשיג אותה, אני חושבת שהיא בחרה לקחת את הילדים ולהיעלם היום. עדיף לדעת, אני חושבת. זה מה שהכי פגע בה, החיים הללו בשקר. אני מניחה שלבה אל אלה שנפגעו ונרצחו על-ידו. בשבוע שעבר היא אמרה לי 'אני מרגישה מרומה', ואז הבנתי שהיא יודעת, שהיא מבינה".


אחרי הפיצוץ בבית המשפחה המשיחית באריאל (באדיבות משטרת ישראל) 

 

גיסה של רבקה, משה אביטן סיפר כי "אנחנו מרגישים תחושת ניצול. אדם שהתחתן עם רבקה כשמאחוריו קופת שרצים, זה דבר קשה. הוא יודע בתוך תוכו מה הוא. הקים משפחה בלי התחשבות בילדים שהביא לעולם. התחושה קשה ואנחנו לא יכולים לעבור על זה בשתיקה. אנחנו בתוך תוכנו כבר החלטנו על ניתוק מוחלט ממנו וממשפחתו". לדבריו, "רבקה בהלם טוטלי. היא בשוק והיא רוצה לדבר אתו ויש לה הרבה מה להגיד. הוא פסיכופת או שהיה משהו בארה"ב שאנחנו לא יודעים עליו. צריך להבין שזו קופת שרצים שסחב מאחוריו בעבר. אדם שחי חיים כפולים".

 

ליל המעצר: "אמא, יש פה המון שוטרים"

חזרה לימי אי הוודאות. ככל שחולף הזמן, מנסים בני המשפחה לשחזר פרטים, לנסות ולאתר שביבי מידע בערפל בו הם נמצאים. על הערב בו נעצר יעקב, יש להם סימני שאלה קשים. באותו הערב, היה אמור יעקב לישון אצל הוריו ביישוב בית"ר. "הוא ורבקה תכננו לבקר למחרת אצל הוריו", סיפרו בני המשפחה, "אבל בגלל שמכוניתם צרה מלהכיל את כל ששת בני המשפחה, הציע יעקב שהוא ייסע לילה קודם לכן להוריו, יישן שם, ורבקה והילדים יגיעו למחרת".

 

באותו לילה נעצר יעקב טייטל על-ידי כוחות הביטחון. אך המעצר לא התבצע בבית הוריו בבית"ר, אלא בבית בשכונת "הר נוף" בירושלים. "מה עשה שם יעקב?" שאלו עצמם בני המשפחה. כשהפנו את השאלה להוריו של יעקב,

 נענו כי היו באותה העת בסוכה, וייתכן שבנם התקשר להודיע שאיננו מגיע, אך הם לא שמעו את הטלפון.

 

עוד בטרם התברר דבר המעצר, סיפרו בני המשפחה, התקשרה אחת מאחיותיה של רבקה, תושבת שכונת הר נוף אל אמה, אף היא תושבת השכונה. "אמא, יש פה המון שוטרים, משהו קורה כאן", סיפרה לה מבלי לדעת שהסיבה לכך, נעוצה במעורבותו של בן משפחתה בפשע.

 

התשובה הזו לא שכנעה את משפחת טייטל. בכל תקופת המעצר היא ריחפה כמו עננה כבדה על בית המשפחה, לצד החשדות הכבדים המופנים כלפי יעקב. "יש לנו הרבה מאוד סימני שאלה ולא מעט השערות. אנחנו אולי נאיביים, אבל לא טיפשים. ברור לנו שמשהו לא מסתדר פה", אמרה אז אחת מקרובות המשפחה. כעת דברים ברורים הרבה יותר.

 

עבר מסתורי ומדי צבא ארה"ב בארון

לפני כשבועיים פשטו אנשי כוחות הביטחון פעמיים על בית משפחת טייטל בשבות רחל. לדברי אחד מבני המשפחה, בפשיטה נמצאו מדים - כנראה מדי מארינס אמריקני. רבקה סיפרה כי המדים שייכים לאביו של יעקב, ששירת בעברו כרופא בצבא האמריקני. "הוא עצמו לא שירת בצבא האמריקני", אמרו בני המשפחה.

 

אלא שסוגיית המדים היא עוד נדבך בתעלומה. האמת היא שאיש מבני המשפחה לא ממש מכיר את יעקב טייטל. איש מבני המשפחה לא יודע לספר מהי עיר מולדתו בארצות הברית, מה עשה בחייו בטרם עלה ארצה, מהם תחביביו או דעותיו. כולם מסבירים זאת בכך שמדובר באיש מופנם, ובמרקם משפחתי שונה מהמקובל. "אצלנו זה לא נהוג לחטט בחיים האישיים של בנאדם. מה שכן ביררנו, זה האם הוא נוהג כלפיה בכבוד ובאהבה - האם היא מאושרת".

 

"יום אחד עלתה תהייה לגבי יעקב, שלא עבד בעבודה מסודרת עם שעות קבועות, ולא נהג לבוא לבית הכנסת להתפלל על אף שמדובר באדם דתי", סיפר קרוב משפחה. "אבל אמרנו לעצמנו - הוא ואשתו נראים מאושרים, הוא מפרנס את המשפחה, לא מחסיר ממנה דבר ותמיד נכון לעזור ולסייע. כנראה שהכול בסדר. מתברר שלא".

פורסם לראשונה 01/11/2009 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבקה טייטל. "מרגישה מרומה"
צילום: דנה קופל
ההורים בבית המשפט. בלי נציגי היישוב
צילום: גיל יוחנן
הנשק שנתפס בבית
כרוז שהפיץ טייטל נגד הומואים ולסביות
באדיבות משטרת ישראל
מומלצים