שתף קטע נבחר

זימבבווה: רה"מ מחרים את ממשלת האחדות

שמונה חודשים לאחר שהוקמה ממשלת האחדות, ניצבת זימבבווה מול משבר פוליטי חדש. כתב אישום שהוגש נגד יועצו של ראש הממשלה, מורגן צ'נגיראי, גרם לאחרון להודיע כי הוא ומפלגתו משעים את חברותם בממשלה

ראש ממשלת זימבבווה, מורגן צ'נגיראי, הודיע אתמול (יום ו') כי הוא ומפלגתו משעים את חברותם בממשלת האחדות המנהלת את ענייני המדינה מאז חודש פברואר. זאת, על-רקע כתב האישום שהוגש נגד יועצו הבכיר של צ'נגיראי, רוי בנט, בגין עבירות סחר בנשק.

 

צ'נגיראי כינה את כתב האישום "רדיפה" וציין כי מפלגתו לא תשתתף בישיבות הממשלה או בכל פעילות משותפת אחרת עם נציגי מפלגתו של הנשיא, רוברט מוגאבה. "עד שייושב האמון בין הצדדים - איננו יכולים להעמיד פנים שהכל בסדר. עם זאת, איננו מוכנים לפרוש מהממשלה באופן רשמי", אמר צ'נגיראי במסיבת עיתונאים בהררה. לדבריו, ממשלת האחדות הייתה ועודנה "הדרך היחידה להבטחת עתידה של זימבבווה".

 

בנט, שהוא מועמדו של צ'נגיראי לתפקיד סגן שר החקלאות, נעצר עם הקמתה של ממשלת האחדות בזימבבווה. הוא שוחרר בערבות כחודש לאחר מכן, אך נעצר שוב בעקבות הגשת כתב האישום מוקדם יותר השבוע. מוגאבה ומפלגתו סבורים כי לבנט קשר לכוונתו של צ'נגיראי והאופוזיציה לבצע הפיכה אלימה במדינה עוד לפני שהושג הסכם חלוקת הסמכויות.

 

הודעתו של צ'נגיראי מהווה מכה קשה לממשלת האחדות המקרטעת בזימבבווה, ומטילה צל כבד על יכולתה של המדינה הנחשלת להתקדם לעבר רפורמות פוליטיות וכלכליות שיביאו להסרת הסנקציות הבינלאומיות עליה.

 במחנה צ'נגיראי טוענים כי מוגאבה ממשיך בהפרת זכויות האדם במדינה ואינו ממלא את חלקו בהסכם חלוקת הסמכויות. מוגאבה מצדו סבור שצ'נגיראי אינו עושה די כדי להביא להסרת הסנקציות ולהזרמת סיוע כלכלי והשקעות למדינה.

 

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, איאן קלי, התייחס אך הוא להתפתחויות בזימבבווה ואמר כי וושינגטון מבינה את "תסכולו" של צ'נגיראי וציין כי על הצדדים לפעול בהתאם להסכם חלוקת הסמכויות. "זהו הסכם שמוגאבה חתם עליו בעצמו, אך הוא לא מקיים חלקים מהותיים ממנו, בעיקר בכל הנוגע לדמוקרטיזציה ולפתיחת המערכת הפוליטית", אמר קלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוגאבה. לא ממלא את חלקו
צילום: רויטרס
צ'נגיראי ובנט (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים