שתף קטע נבחר

אומדן הנזק בעבדת: 8.7 מיליון שקל

מנכ"ל רשות הטבע והגנים הציג בישיבת הממשלה את דו"ח הסיכום לאירועי הוונדליזם החמורים בגן הלאומי שבהר הנגב. נתניהו: "צריך להעמיד רשת של מצלמות - לא רק באתר זה, אלא בשורה של אתרי מורשת הפזורים בארץ"

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, הציג היום (א') בישיבת הממשלה את הדו"ח המסכם של אירועי הוונדליזם החמורים באתר המורשת העולמית עבדת, וכן תוכנית לשיקום ושימור האתר והשבתו לקדמותו, בעלות כוללת של כ-8.7 מיליון שקל.

 

מהרשות נמסר כי תוכנית השיקום כוללת תיעוד ותכנון; ניקוי וטיפוח כללי של האתר; טיפול בבטיחות לקהל; שימור ושיחזור ברמה גבוהה; שיקום המסלולים; פיתוח תיירותי; חידוש ההמחשה והתקנת אמצעי אבטחה. לדברי אמיתי, לאור פניות רבות של הציבור בכוונת הרשות לפתוח "מחנה התנדבות" לקבוצות ולבודדים, כאקט סמלי של מעורבות הציבור בשיקום הוונדליזם בעיר העתיקה עבדת.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הממשלה הביע זעזוע למראה תמונות ההשחתה, והביעו עניין רב בהיסטוריה של האתר, אופן השתמרותו במשך כ-2,000 שנה, תהליך הכרזתו כאתר מורשת עולמית ואמצעי השמירה על אתרים ארכיאולוגיים בישראל.

 

"מורשת ותיירות הם נושאים חשובים - אלה הנכסים של ארץ ישראל", אמר ראש הממשלה. "אני רואה בוונדליזם הזה פגיעה איומה בהיסטוריה, פגיעה באחד המנופים העיקריים לפיתוח הכלכלה בישראל ופגיעה בתיירות. צריך להעמיד רשת של מצלמות - לא רק באתר זה, אלא בשורה של אתרי מורשת הפזורים בארץ ויש להם ערך ייעודי ועולמי".

 

בתום הישיבה הצביעו השרים על החלטה למנות ועדת מנכ"לים, אשר תלמד את הסוגיה ותציג תקציב בין-משרדי ליישום התוכנית לשיקום ושימור האתר. בוועדת המנכ"לים יהיו חברים מנכ"לי המשרד לפיתוח הנגב והגליל; המשרד לביטחון הפנים; משרד התיירות; המשרד להגנת הסביבה; משרד האוצר ומשרד התרבות.

 

מזכיר הממשלה יביא לאישור את הצעת ועדת המנכ"לים תוך 45 יום, ובה הדרכים לאגם משאבים ודרכי השמירה באתרי המורשת.

 

אמיתי הודה בסיום הישיבה לראש הממשלה על העלאת הנושא לסדר יומה של הממשלה, והתחייב כי הרשות תפעל בכלל כוחותיה המקצועיים על מנת להשיב את הגן הלאומי עבדת למלוא הדרו, ולהמשיך ולשמור על נכסיה התרבותיים של ישראל שבגנים הלאומיים ובשמורות הטבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה איומה בהיסטוריה. נתניהו
צילום: AP
ילדים משתתפים בשיקום הגן הלאומי עבדת
צילום: אורית בורטניק
מומלצים