שתף קטע נבחר

צים: הדוקטורט של השקשוקה

תודות למדיניות ההפרטה של הממשלה מצליחים האוליגרכים לגלגל את הפסדי המשבר לפתחנו. הם מרווחים בעת הגאות, ולא מפסידים בעת השפל

כל מי שמחזיק באגרות חוב של חברת "צים", חברת הספנות הלאומית שהופרטה, עשוי לקבל את כספו בחזרה רק בעוד 11 שנה - כך עולה מהודעה שפרסמה החברה לישראל שבשליטת האחים עופר.

 

מדיווח שנמסר לבורסה עולה, שבעלי האג"ח יקבלו כפיצוי ריבית מוגדלת על הסכום שהלוו, וכן זכות להמיר חלק מהחוב למניות שיירכשו בהנחה. ומי מחזיק אג"ח של "צים"? אזרחים רבים. ליתר דיוק אזרחים רבים מחזיקים אג"ח של "צים" מבלי שהם יודעים על כך. תודות להפרטה אחרת, הפרטתן של קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וקופות גמל מחזיקות באגרות החוב של "צים". כך שבעקבות ההסדר שהושג, הציבור עשוי לקבל את כספו בחזרה עד 2020 וגם עלול שלא לקבל אותו. כי מאחורי ההלוואה הנוספת שהציבור העניק לתאגיד המופרט פושט הרגל, אין בטוחות מצד בעליו למחזקי אגרות החוב.

 

העיתונאי מיקי רוזנטל יצר את הסרט "שיטת השקשוקה" שדן בעסקיהם של האחים עופר. אבל תרגיל ההסדר של החוב ב"צים" יכול בקלות להפוך לחומר גלם לסרט ההמשך. כאן לא מדובר רק על שיטת השקשוקה, זהו כבר הדוקטורט של השקשוקה.

 

ההסדר המתגבש בחברת "צים" לפיו ייפרסו חובות החברה עד שנת 2020 הצליח להרגיז לא מעט אנשים. ירון זליכה, לשעבר החשב הכלל באוצר, אמר: "מכיוון שהחברה חדלת פירעון חלק מהבעלות אמור לעבור מיד לבעלי איגרות החוב. האחים עופר לא צריכים לשאוב מהחברה דיווידנדים ומשכורות עד 2020. הם לא צריכים למשוך כסף, דמי ניהול, משכורות, ובוודאי שלא לערוך עסקות עם בעלי עניין נוספים".

 

ההסדר שהתגבש עם האחים עופר, צרותיו של איל ההון תושב לונדון לב לבייב ועסקיו המצוינים של חיים סבן בעקבות הפרטת בזק, מעוררים כמה שאלות על הנעשה עם כספי הציבור ורכושו. על פי ידיעה שפורסמה השבוע, קרן איפקס האמריקנית, המשקיע האמריקני חיים סבן ומורי ארקין רשמו רווח לפני מס של 4.9 מיליארד שקל מאז הופרטה חברת התקשורת הלאומית (לשעבר) בזק לפני ארבע שנים. בעלי השליטה בבזק רשמו רווח לפני מס של 340% בתוך ארבע שנים בלבד!

 

האוליגרכים לבייב, עופר וסבן בנו אימפריות באמצעות כספי הציבור והפרטות (שהן צורה נוספת של גזילת כספי הציבור ורכושו). המשבר הקפיטליסטי העולמי של השנתיים האחרונות פגע קשות בלבייב ובאחים עופר. סבן מרוויח יפה בצילו של המשבר. המכנה המשותף של האוליגרכים הוא שהם רוצים לגלגל את הפסדי המשבר לפתחנו. הם מרווחים בעת הגאות, תודות למדיניות ההפרטה של הממשלה, ולא מפסידים בעת השפל. כאמור, זהו ד"ר שקשוקה.

 

פריסת החובות של "צים" באופן אבסורדי כל כך, מחדדת את השאלה - האם הפרטת החברה היתה הדרך היחידה להבטיח את קיומה, או שעל המדינה להפעיל שיקולים אחרים כשהיא מחזיקה נכסים שהם לתועלת הציבור.

 

ד"ר אפרים דוידי, המכללה החברתית-כלכלית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפרטה בעוכרינו. צים
צילום: מישל דוט קום
מומלצים