שתף קטע נבחר

סקר: ממה ישראליות הכי סובלות בגיל המעבר?

כ-80% מהנשים בישראל סובלות מתסמיני גיל המעבר. התופעה השכיחה מכולן - גלי חום (כ- 57%). אחר-כך נדודי שינה (כ-44%), עייפות וחוסר אנרגיה (כ-44%) והזעת יתר (37.8%). מחצית מהנשים לא מטפלות בתסמינים

גיל המעבר הוא חלק בלתי נפרד ממעגל החיים. סקר חדש מגלה כי גם הנשים בישראל סובלות ממנו, ובעיקר מגלי חום, המהווים את התסמין הנפוץ ביותר. הממצא העיקרי העולה מהסקר הוא כי 80% מהנשים בגילאי 45 עד 60 סובלות,

ממה נשים בישראל סובלות בגיל המעבר
התסמין % הסובלות
גלי חום 56.6%
נדודי שינה 44.1%
עייפות / חוסר אנרגיה 43.8%
הזעת יתר 37.8%
אי שקט / עצבנות 37.5%
כאבי ראש / מיגרנה 22.5%
יובש בנרתיק 21.6%
כאבי פרקים 19.4%
בעיות בשתן 16.6%
בריחת סידן אוסטיאופורוזיס 11.3%
שברים 1.6%
לא סובלות 19.4%

או סבלו בעבר, מתופעות גיל המעבר. יותר ממחצית מהנשים (52%) אינן מקבלות טיפול כלשהו לטיפול בתסמינים.

 

תקופת גיל המעבר (מנופאוזה) מתרחשת בקרב נשים בדרך-כלל בגילאים 45-55 , במצב בו הגוף מצוי בין מצב פיזיולוגי אחד לאחר. המקור המרכזי לשינויים בתפקוד הגוף הוא הפסקה הדרגתית בייצור האסטרוגן. המחסור בהורמון זה בא לידי ביטוי בירידת באיכות החיים ובעליית הסיכון להתפתחותן של בעיות בריאות בעתיד.

 

הפרת האיזון ההורמונלי גורם לתסמינים כגון גלי חום, עצבנות ואי שקט, נדודי שינה, דיכאון, כאבי מפרקים, כאבי ראש ועוד. בנוסף, המחסור באסטרוגן מעלה את הסיכון להתפתחות אוסטיאופורוזיס וטרשת העורקים.

 

מקור הסבל העיקרי: גלי חום

הסקר החדש בוצע בקרב 320 נשים בטווח הגילאים 45-60, המהוות מדגם ארצי ומייצג של הנשים בטווח גיל זה. מהסקר עולה כי 80% מהנשים בגילאי 45 עד 60 סובלות או סבלו בעבר מתופעות גיל המעבר.

 

עוד עולה מהסקר כי התופעה הבולטת ביותר של גיל המעבר בקרב נשים בגילאי 45-60 היא גלי חום:  56.6% מהנשים בסקר דיווחו כי סבלו מתופעה זו. כשליש מהנשים ציינו כי הן סובלות מעייפות וחוסר אנרגיה, נדודי שינה, הזעת יתר, עצבנות ואי-שקט. תסמינים נוספים, שצויינו בשיעורים נמוכים יותר, הם יובש בנרתיק, כאבי פרקים, אוסטיאופורוזיס, כאבי ראש או מיגרנה, בעיות בשתן ושברים.

 

נשים בטווח הגיל 52-60 ציינו בשיעורים גבוהים יותר את רוב התסמינים בהשוואה לנשים בטווח הגיל 45-51 , ובעיקר: גלי

 חום, נדודי שינה, הזעת יתר וברחת סידן.

 

נתון נוסף שעלה מן הסקר מצביע על כך שלמעלה מ- 52% מהנשים אינן נוטלות טיפול כלשהו להקלה על התסמינים. 42% מהנשים המקבלות טיפול כלשהו מתייעצות בנוגע לדרכי הטיפול בתסמיני גיל המעבר עם רופא נשים ו- 33% מהן מתייעצות עם רופא המשפחה.

 

מחצית מהנשים דיווחו כי לא חוו שינוי בתדירות קיום יחסי המין. עם זאת, 45% מהנשים דיווחו על ירידה בתדירות קיום יחסי המין, וללא הבדל בין נשים שיש להן בן זוג קבוע ונשים שאין להן בן זוג קבוע.

 

מהסקר, נערך לרגל יום גיל המעבר הבינלאומי על-ידי חברת גיאוקרטוגרפיה עבור טבע, משווקת פמארל, תוסף תזונה טבעי להקלת תסמיני גיל המעבר, עולה עוד כי 26% מהנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר נוטלות תרופות מרשם או טיפול הורמונלי כלשהו. נשים בטווח הגיל 52-60 נוטלות תרופות מרשם או מקבלות טיפול הורמונלי בשיעור גבוה יותר, באופן מובהק, מנשים בנות 45 עד 51. בנוסף, 20% מהנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר נוטלות תוספי תזונה.

 

מידע נוסף תוכלו לקבל בתשובות האירוח החי שהתקיים בנושא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגלי חום ועד כאבי פרקים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים