שתף קטע נבחר

איזו תיבה תגן ממבול השחיתות?

פתאום מתברר שכולם ידעו על מוני פנאן. על ברק ואיציק, על קצב, על אולמרט, על שרון, על אחרים. כל המקורבים, בני המשפחות, העיתונאים - ידעו ושתקו. אמרו "אחרינו המבול", ופתאום הוא הציף את הארץ

משהו מוזר קורה סביבנו. פתאום מתברר שכולם ידעו. זאת אומרת - אנחנו, האנשים הפשוטים והתמימים חיים את חיינו, עמלים לפרנסתנו, משתדלים להיות אנשים טובים ומועילים במעגלי החיים שלנו, ניזונים פה ושם מהתקשורת כדי לדעת מה קורה מסביבנו ובעולם. אנחנו אנשים פשוטים ונורמלים, שמנסים לחיות את חיינו בשקט ובשמחה. והנה מתברר שסביבנו קורים דברים, שכולם ידעו עליהם - ושתקו.

 

פתאום מתברר שכולם ידעו על הבנק הפרטי של מוני פנאן ז"ל. על תעשיית הכספים שהסתובבה בעולם הספורט ומעורבים בה - כפי שזה נראה - שחקנים, מאמנים, שופטים ומי יודע מי עוד. תעשייה שגלגלה מיליונים, ומי יודע מה עוד, ומי יודע מה היו השלכותיה על כל הנוגעים בדבר ומקבלי ההחלטות. כולם ידעו, נהנו, ושתקו. עד ש...

  

פתאום מתברר שכולם ידעו על הראוותנות והנהנתנות של ראש מפלגת הסוציאליסטים אהוד ברק. על המגלומניה ועל הבית המפואר, על בתי המלון ועל הסוויטות. ידעו - שתו שמפניה, האזינו לנגינת הפסנתר, התענגו על הקוויאר, הביטו על הנוף ממרומי מגדלי אקירוב - ושתקו.

 

פתאום מתברר שכולם ידעו על הסוויטות של דליה איציק, על מלונות הפאר והשיפוצים בבית על חשבון המדינה, על המשלחות המנופחות והתקציבים שנשפכו בלי חשבון. ידעו - ושתקו.

 

פתאום מתברר שכולם ידעו שנים ארוכות על כל מיני פרשיות הנשים של משה קצב בתפקידיו הציבוריים השונים. היו שמועות, סיפורים, רכילויות. ידעו שיש עניין כזה ודיבורים כאלה שמסתובבים בשטח. ידעו - ושתקו, ונתנו לו להגיע עד לשכת נשיא המדינה.

 

פתאום מתברר שכולם ידעו שנים ארוכות על פרשיות אולמרט למיניהן. על המעטפות ועל הסיגרים, על הנהנתנות ועל תאוות הבצע, על עסקאות הנדל"ן ועל הקשרים מפוקפקים, על הטיסות ועל הכיבודים. ידעו על אופיו ועל התנהלותו - ידעו ושתקו.

 

פתאום מתברר שכולם ידעו על השחיתות של משפחת שרון ועל כל מיני עסקים ואנשים מפוקפקים שהם היו קשורים אליהם, ושבגינם גם נכנס אחד מילדי המשפחה לכלא. כולם ידעו שכל הסיפור של עקירת גוש קטיף זו גחמה של איש אחד כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית מהפרשיות שלו לעבר נושאים מדיניים וביטחוניים. פתאום מתברר שכולם ידעו שאין שום תוכנית לטיפול בעקורים, שאין שום תוכנית ליום שאחרי אם יפלו טילים, שאין בעצם שום הצדקה לעקור חבל ארץ שלם ממקומו. כולם ידעו - ושתקו.

   

פתאום מתברר שכולם ידעו על הרגלי השתייה של מנהיג כזה או אחר, ועל קשרי הון-שלטון של אישיות כזו או אחרת, על התנהלויות לא מובנות של אנשי ציבור כאלה ואחרים, ועל כל מיני שיקולים זרים ומוזרים של מקבלי החלטות בתחומי חיים שונים - פוליטיקה, צבא וביטחון, ספורט, תרבות ועוד. ידעו - ושתקו.

 

כולם ידעו, בסוף כולם יודעים

שתקו המקורבים. שתקו בני המשפחה. שתקו העיתונאים. שתקו, עד שהפגר התחיל לדמם, ואז עטו עליו כל עופות הטרף ואוכלי הנבלות.

 

פתאום מתברר שכולם ידעו שהמבול מתקרב. 120 שנה הזהיר אותם נח יום אחרי יום, פעם אחר פעם. כולם ידעו ואמרו - "אחרי המבול". כולם ידעו, ראו, והפעילו את כל מנגנוני ההכחשה, ההגנה, ההדחקה ושאר מנגנוני "לי זה לא יקרה". כולם ידעו שיהיה סוף לשחיתות, שהחגיגה הזו בסוף תיגמר, שזה לא הגיוני שכך הדברים יתנהלו. ראו את נח בונה את התיבה וגיחכו, ושתקו, ושתקו, עד שהמים הגיעו כבר לאף. אבל אז היה כבר מאוחר מדי.

 

איך כתבה מרים ילן-שטקליס בשירה על הבובה זהבה:

"למה לגרש החושך

והרי הוא ילד טוב".

 

שתקו. לא רצו לגרש את החושך. בחושך אפשר להחליף כספים, להתענג בסוויטות, להעביר מעטפות מיד ליד. היו רבים, רבים מדי, שלא רצו לגרש את החושך, כי עבורם הוא היה "ילד טוב".

 

וכך כתב והלחין, ניבא ולא ידע מה ניבא, יענקל'ה רוטבליט:

"אם תבקע לפתע החומה

 

אם תבקע לפתע החומה

אלי הטוב, הגיד, נו מה?

במי נטיל את האשמה

אם תבקע לפתע החומה?

 

"אם הספינה הזאת פתאום תטבע

אם הספינה הזאת פתאום תטבע

אלי הטוב, הו, תן תשובה

הגיד לי, אנה אני בא

אם הספינה הזאת פתאום תטבע?"

  

ערב פרשת נח אני מהרהר. איזה עוד דברים הם יודעים - ושותקים? ומי אלו הממשיכים לפני המבול ותוך כדי, להשחית כל חלקה טובה מתוך תחושה של "אחרי המבול"? ואיזה תיבה צריך לבנות הפעם כדי להינצל מכל זה?

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פנאן. כולם ידעו על הבנק
צילום: חגי אהרון
ברק. כולם ידעו על הראוותנות
צילום: גיל יוחנן
שרון. כולם ידעו על ההתנהלות המפוקפקת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים