שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ניקוי הראש הוא מזרחי
  פרקים חדשים בסדרת "ניקוי הראש הוא הכרחי" של הערוץ הראשון יסקרו את תולדות המוזיקה המזרחית בשידור הישראלי. מגיש התוכנית, יואב גינאי: "בישראל עדיין קיימת גזענות, יש עוד מקום לשיפור מעמדה של המוזיקה"

  "ממזרח תזרח השמש". הקיפוח עדיין כאן (צילום באדיבות ערוץ 1 - רשות השידור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אחרי שסקרה את תולדות תוכניות האירוח, תוכניות הילדים והנוער ופסטיבלי הזמר, סדרת התוכניות "ניקוי הראש הוא הכרחי" המתעדת את 40 שנות הטלוויזיה בישראל וסיקור תחומי התרבות השונים בה, תתמקד בשלוש התוכניות הקרובות במוזיקה המזרחית.

   

  בשלושת הפרקים שישודרו החל ממחר (ו' ב-21:05, ערוץ 1) תחת הכותרת "ממזרח תזרח השמש", תיבחן נוכחותה של המוזיקה המזרחית בתקשורת הישראלית ויוצג ביטויו של הז'אנר, מראשיתה של הטלוויזיה בארץ ועד היום.

   

  יואב גינאי, מגיש התוכנית, לא הופתע מהממצאים. "ראינו איך השירים והאמנים נדחקו בתחילת הדרך לשוליים, עד כדי כך שהם שולבו בתוכניות בשפה הערבית. לאט לאט, עם הזמן, הם הגיעו לקונצנזוס. בחנו את הנושא דרך תוכניות האירוח ומצעדי הפזמונים. מה שהחל כטפטוף וכשולי השוליים - הגיע למרכז הבמה".

   

  "עוד לא פיצחנו את הזמר הישראלי"

  ב"ממזרח תזרח השמש" מסופרים, בין היתר, סיפוריהם של גדולי הזמר המזרחי בתולדות המדינה, שחלקם נאלצו להיאבק - לעתים גם בכוח - כדי לפרוץ את מחסום ההשמעות בתחנות הרדיו וההשתתפות בתוכניות הטלוויזיה. בין האמנים המשתתפים בתוכנית ומספרים על מאבקם: אהובה עוזרי, שימי תבורי, המפיק אשר ראובני ורבים אחרים, בעיקר בתקופת "הפנתרים השחורים" ומהפך 77'.

   

  לדבריו של גינאי, סיפורה של המוזיקה המזרחית משקף את סיפורו של הקיפוח העדתי רב השנים. "אנחנו נמצאים בתהליך מרתק, ששיאו הגיע לאחרונה עם בחירתם של שרית חדד ואייל גולן לזמרי העשור. זוהי ההוכחה שעוד לא פיצחנו לגמרי את הזמר הישראלי ואנחנו נמצאים במהלך הניסיון לעשות זאת".

   

  אז בכל זאת, המצב טוב מבעבר.

   

  "אני חושב שיש עדיין מקום לשיפור. אין ספק שקיימת עדיין גזענות במדינת ישראל, ואסור לשכוח את זה. המצב הרבה יותר טוב ממה שהיה פעם והשאיפה היא לתקן את מה שטעון תיקון, ויש בהחלט עדיין מקומות שצריך לתקן".

   

  את "ממזרח תזרח השמש" הפיקו טלי כץ ורחל נדב. במאית: עידית בן-אליהו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גינאי. "עדיין יש מקום לשיפור"
  צילום: שמואל יערי
  תבורי. מאבק היסטורי ממושך
  צילום: יוסי דוס סנטוס
  7 לילות
  מומלצים