שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ג'ון קרי - האיש למשימות מיוחדות של הילרי

  לפני כמה חודשים נמצאה הקריירה של ג'ון קרי במשבר. הוא הפסיד לקלינטון את תפקיד מזכיר המדינה וביידן, הולברוק, מיטשל ורוס שובצו לפניו. אבל לקרי - האיש ש"הימר" על אובמה עוד ב-2004 - יש את הידע ויכולת השכנוע, ובשקט בשקט הוא מביא הישגים חשובים מאוד למדיניות החוץ האמריקנית

  יועציו ושליחיו של הנשיא האמריקני, ברק אובמה, עדיין מתקשים לרשום הישגים משמעותיים בזירה הבינלאומית, אבל אם יש מישהו שמעלה חיוך על פניו של הנשיא האמריקני - זה ג'ון קרי. הסנאטור ממסצ'וסטס, שנחבט בשנים האחרונות פעם אחר פעם, התעורר בחודשים האחרונים לחיים והשבוע רשם גם הישג גדול. הוא הצליח לשכנע את נשיא אפגניסטן, חמיד קרזאי, לקבל את העובדה שהבחירות בארצו זויפו ולהסכים לסיבוב שני בתחילת החודש הבא.

   

  השיחות של קרי עם קרזאי ויריבו עבדאללה עבדאללה בקאבול בימים האחרונים, הצילו את ארה"ב מתסבוכת איומה: כיצד אפשר לשרטט אסטרטגיה צבאית חדשה לניצחון ולהורות על שיגור רבבות חיילים נוספים למדינה הקשה הזו, כשאין נשיא אפגני שמקובל על כולם? קרי הצליח לפתור את התסבוכת ופתאום כולם מהללים אותו כאיש של אובמה למשימות בינלאומיות מיוחדות.

   

  קרי, אוטוטו בין 67, הוא אותו קרי שהפסיד לג'ורג' בוש במירוץ לנשיאות ב-2004 והפסיד להילרי קלינטון בהתמודדות על תפקיד מזכיר המדינה של אובמה בחודש ינואר. הוא נדחק לפינה אבל לא יצא מהתמונה. מינויו של ג'ו ביידן לתפקיד סגן הנשיא, פינה עבורו את תפקיד יו"ר ועדת החוץ של הסנאט וקרי קפץ על המציאה כמו על הזדמנות אחרונה להישאר בתמונה הפוליטית.

   

  פוטנציאל למזכיר מדינה

  הכניסה של הסנאטור ממסצ'וסטס לתפקידו היתה מהוססת. זירת יחסי החוץ צפופה מאוד ובו זמנית פועלים בה הנשיא עצמו, סגן הנשיא ביידן שמומחיותו היא נושאי חוץ, ומזכירת המדינה קלינטון שעיקר פעילותה נעשית מאחורי הקלעים, ואין לה בעיית אגו להשאיר את הזרקורים לשליחים מיוחדים.

   

  אל השלושה האלה יש להוסיף את השליח למזרח התיכון מיטשל, השליח לפקיסטן ואפגניסטן ריצ'רד הולברוק, ואת דניס רוס שבכל הנוגע למועצה לבטחון לאומי - ידו בכל. ללא ספק זירה עמוסה במיוחד באנשים שכל אחד מהם הוא בעל פוטנציאל להתמנות בתנאים מסויימים למזכיר מדינה.

   

  אבל קרי הצליח להשתחל פנימה והוכיח את עצמו כשחקן בזירה הבינלאומית, כבעל ידע ויכולת שכנוע. לזכותה של קלינטון יאמר שהיא זיהתה את יכולותיו ולמדה להשתמש בהן למשימותיה המיוחדות. כך לדוגמא, נשלח קרי בחודש מארס לדמשק בעוד האמריקנים מדשדשים במאמץ ליצור דיאלוג עם סוריה.


  קרי בדיון בוועדת החוץ של הסנאט, אתמול (צילום: AP) 

   

  קרי שוחח עם אסד בעיקר על הצורך לחסום מעבר מחבלים לעיראק, ואף יצר עמו יחסי קרבה מיוחדים שכללו ארוחת ערב בהשתתפות רעיותיהם במסעדה בעיר העתיקה של דמשק. הפגישה המוצלחת גם הובילה לשיחת טלפון בין קלינטון לבין עמיתה הסורי, ואליד אל-מועלם, ולפגישת תיאום בין בכירים אמריקנים לעמיתיהם הסורים. כדאי לעקוב אחרי קרי גם בכל הנוגע לגישושים על חידוש השיחות בין ישראל לסוריה. יש לו פוטונציאל לסייע גם בערוץ הזה. 

   

  "הכי אישי שאפשר לחשוב"

  כשהתברר שהבחירות באפגניסטן זוייפו, קיים השליח הולברוק שיחה אישית קשה עם קרזאי, בעקבותיה הגיעו האמריקנים למסקנה שהולברוק אינו האיש שמסוגל לרכך את נשיא אפגניסטן ולנווטו אל בחירות חוזרות. קלינטון שזכרה את קרי מדמשק, החליטה להטיל עליו משימה חדשה. הסנאטור יצא לקאבול לחמישה ימים מתוחים, אך בסיומם יצא "עשן לבן". קלינטון אמנם שוחחה עם קרזאי ממושכות, אבל גם השאירה מרחב תמרון לקרי לבנות אמון עם הנשיא האפגני ולהגיע אתו להסכם.

   

  "דיברתי עם קרזאי על ההיסטוריה של אפגניסטן, על משפחתו, שבטו, אביו ועל ההיסטוריה של המשפחה בפוליטיקה האפגנית בתקופת הכיבוש הסובייטי והטליבאן.

   הוא לקח אותי לסיור אישי בארמון הישן שבו חיו המלכים והראה לי מה עולל הטליבאן לשטיחים הרקומים על הקירות. הסתובבנו ללכת ודיברנו על האתגרים של המדינה. זה היה הכי אישי שאפשר להעלות על הדעת", תיאר קרי.

   

  עם שובו לוושינגטון, התקבל קרי בבית הלבן כמו גיבור. הדובר רוברט גיבס שיבח את קרי על יכולותיו ואילו אובמה כתב לו: "בלעדיך זה לא היה קורה", בהתייחס לוועידת המפלגה הדמוקרטית ב-2004, שבה אפשר קרי לפוליטיקאי צעיר מאילינוי לשאת נאום ולהפוך בין לילה לכוכב גדול. הסיוע הזה לא עזר לקרי לקבל את משרת מזכיר המדינה אצל אובמה, אבל אם הנשיא יזכה לקדנציה נוספת, קשה להאמין שקלינטון תסכים לשמש בתפקיד לארבע שנים נוספות. במקרה כזה, ג'ון קרי יהיה חזק בתמונה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרי. אישי עד ל"עשן לבן"
  צילום: רויטרס
  צילום: AP
  השאירה מרווח תמרון. קלינטון
  צילום: AP
  מומלצים