שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קיר הזכוכית בכלא: "ילדי האסירים נפגעים"
  כלא איילון היה הראשון ליישם את המדיניות החדשה לפיה מחיצת זכוכית מפרידה בין אסירים לילדיהם בביקורים. במועצה מוחים על מניעת המגע הפיזי ותוהים: "האם הילדים לא סובלים מספיק?". שב"ס: אין שינוי בנהלים

  לא רק בסרטים האמריקניים, גם בארץ יש מחיצת זכוכית בביקורים בכלא. ויש מי שמתרעם. ל-ynet נודע כי שירות בתי הסוהר מיישם מדיניות חדשה, לפיה אסירים ומבקרים יושבים משני צדיו של קיר זכוכית שאינו מאפשר להם מגע אנושי. אנשי המועצה לשלום הילד מתלוננים על פגיעה בילדי האסירים.

   

  במסמך פנימי של שירות בתי הסוהר נכתב כי "בעבר התקיימו הביקורים באולם פתוח, שבו הסבו המבקרים והאסירים סביב שולחנות ללא כל חציצה ביניהם. מצב זה הקשה על השמירה על הסדר בחדר הביקורים, ועל רקע זה הוחלט על שינוי חדר הביקורים בבית הסוהר איילון. הותקנו בו מחיצה שקופה החוצצת בין המבקרים לאסירים ומושבים קבועים".

   

  במסמך מודה שירות בתי הסוהר כי "שינוי זה אינו נחלת בית הסוהר איילון בלבד, אלא חלק ממהלך דומה המבוצע בהדרגה במרבית בתי הסוהר בישראל". בהתאם להסדר הביקור העכשווי, האסירים והמבקרים יושבים זה מול זה, ומשוחחים באמצעות הטלפונים שמותקנים בצמוד לכל חלון.

   

  הנוהל החדש עורר את זעמם של אנשי המועצה לשלום הילד, ומנכ"ל המועצה, יצחק קדמן, שלח מכתב לשב"ס, שבו התלונן על ההפרדה בין האסירים לילדיהם הבאים לבקר אותם. "ככל שהדבר נוגע לביקורי ילדים, הנוהל החדש נראה לנו בלתי סביר, בלתי אנושי ואפילו מנוכר ומזיק", כתב קדמן. "אנו בטוחים שהמומחים שלכם לנושאי ביטחון ושמירה יוכלו למצוא מענים הולמים לבעיות אלה גם בלי לפגוע באיכות הפגישה בין אסיר לילדיו".

   

  שב"ס: אין שינוי במדיניות הביקורים

  במכתבו הוסיף קדמן כי "הפתרון המוצע, לפיו רק לקראת בסוף המפגש מתאפשר, במקרים מסויימים ולאחר בקשה מיוחדת, מגע אנושי קצר בין הילדים לאביהם, ודאי שאין בו כדי לתת מענה של ממש לבעיה עלינו אנו מצביעים. אי אפשר ואסור להתעלם מילדי האסירים, ילדים שבוודאי לא פגעו, ודי להם בעונש הכבד שעליהם לשאת בהיותם ילדי אסירים".

    

  מכלולי הביקורים החדשים שנבנו בשנה האחרונה בכלל בתי הכלא דומים זה לזה, וכבר מתקיימת בהם פעילות. מדובר במסדרון המחולק לתאים עם הפרדה של דלפק, שמצדו האחד יושבים בני המשפחה ומצדו השני יושב האסיר. כל המכלולים בנויים באותה המתכונת, ובעת ביקור פתוח מחיצת הזכוכית מתרוממת.

   

  משירות בית הסוהר נמסר בתגובה כי "לא חל כל שינוי בנושא הביקורים הפתוחים והסגורים. אסיר או עצור שקיבל ביקור פתוח ימשיך לקבל ביקור פתוח, ואסיר שקיבל ביקור מאחורי מחיצה ימשיך לקבל ביקורים דומים". בשב"ס ציינו כי "לפני כשנה וחצי הוחלט להקים מכלולי ביקורים דומים למען האחידות בין כלל בתי הכלא וכדי לסכל הברחת סמים ואמצעי לחימה באמצעות מבקרים".

   

  "ההחלטה הייתה לבנות מכלולים שבהם ניתן לקיים ביקורים באמצעות מחיצת זכוכית ושפופרות דיבור", נמסר משב"ס. "במקרים שבהם אושר לאסיר ביקור פתוח ללא מחיצה - היא מורמת, ואז הוא יכול לבוא במגע פיזי עם ילדיו ובני משפחתו כבעבר. אם מדובר באסיר שהביקורים שלו סגורים, המחיצה סגורה, והשיחה תיעשה באמצעות שפופרות".

   

  בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מציאות חדשה בכלא. "במה פשעו הילדים?"
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים