שתף קטע נבחר

אובמה: השלום בין ישראל לירדן מוכיח שזה אפשרי

נשיא ארצות הברית משאיר בצד את המתיחות בין ישראל לירדן. לרגל ציון 15 שנים לחתימת הסכם השלום, הוא פרסם הודעה מיוחדת והזכיר שרבין והמלך חוסיין הוכיחו אומץ לב ששינה את ההיסטוריה: "זו השראה, ניתן להתגבר על כל מכשול"

למרות מתיחות ניכרת , פסימיות גוברת וקרירות חוזרת - ברק אובמה ממשיך לראות את הצד החיובי ולדחוף לשלום: לרגל ציון 15 שנים לחתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן, נשיא ארצות הברית וחתן פרס נובל לשלום פירסם הלילה (יום ג') הודעה מיוחדת, בה אמר כי הוא שואב השראה מצעדיהם של יצחק רבין והמלך חוסיין.

 

"כשאנו מציינים את המאורע ההיסטורי הזה, אנו זוכרים שהשלום תמיד אפשרי, למרות מכשולים שנראה כאילו לא ניתן להתגבר עליהם", נכתב בהודעת הנשיא שפרסם הבית הלבן בוושינגטון. "אומץ לבם של המלך חוסיין וראש הממשלה רבין הדגים שמחויבות לקשר, שיתוף פעולה ופיוס אמיתי יכולה לשנות את פני ההיסטוריה".

 

הנשיא האמריקני הוסיף כי "היום אנו מוקירים את ראיית הנולד של שני המנהיגים שהחלו את הדרך עם ספקות העבר, ועמדו יחד לטובת האינטרס של ההתקדמות המשותפת. בעוד אנו עובדים עם הערבים והישראלים להרחיב את מעגל השלום, אנו שואבים השראה ממה שירדן וישראל השיגו לפני 15 שנים, בידיעה שהיעד מצדיק את המאבק".


השראה. חוסיין, קלינטון ורבין בטקס החתימה על הסכם השלום (צילום: AP)

 

אולם בעוד אובמה משבח את מהלכיהם של רבין וחוסיין בעשור הקודם, התקשורת בירדן

בחרה דווקא להצניע את ציון יום השנה להסכם. רוב ההתייחסויות לתאריך ההיסטורי היו בטורים ומאמרים פרשניים. במאמר שכותרתו "שלום או אשליה", ציין הכותב ד"ר חסן אל ברארי כי לפי סקרי דעת קהל, 80 אחוז מהירדנים סבורים שישראל היא אויב.

 

"הישראלים סבורים כי לירדנים אין רגשות ותגובות אל מול דיכוי הפלסטינים", כתב אל ברארי, "הישראלים שלא רואים מעבר לאף שלהם, נדהמו מעומק היחסים הירדנים-פלסטינים והבינו כי אין להפריד בין יחסי ירדן-ישראל למה שקורה במסלול הפלסטיני". אל-ברארי הוסיף כי ייתכן שהשלום החזיק מעמד באופן אסטרטגי, אך הוא נכשל ברמה העממית והציבורית.

 

גם אחיו של המלך חוסיין המנוח, הנסיך חסן בן טלאל, הביע פסימיות לגבי המצב הנוכחי במזרח התיכון במכתב שפורסם במסגרת כנס של מכון טרומן באוניברסיטה העברית לציון 15 שנים להסכם. "כולי תקווה שיגיע היום שבו נוכל לדון בסוגיה נרחבת יותר - העובדה שהאזור נטול כל מאמץ למניעת הסכסוך ופתרונו", כתב הנסיך הירדני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. היעד מצדיק את המאבק
צילום: AFP
מומלצים