שתף קטע נבחר

מודעה לסטודנטים: המרצים האלה הם גיס חמישי

ביומן שחולק על-ידי אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה מופיעה מודעה ובה קישור לאתר שבו קוראים להיזהר "ממרצים קיצוניים אנטי-ישראליים בקמפוס". סטודנט הגיש תלונה, אך באגודת הסטודנטים אומרים כי מדובר במודעה לגיטימית

סטודנטים באוניברסיטת חיפה זועמים על תוכן מודעה, שפורסמה ביומן שחילקה אגודת הסטודנטים עם פתיחת שנת הלימודים. ביומן מודעה הקוראת להכיר את "המרצים האנטי-ישראליים" מכל האוניברסיטאות בארץ. חלקם אגב, מרצים באוניברסיטת חיפה עצמה. תלונה נשלחה לנשיא האוניברסיטה, פרופ' אהרון בן-זאב, בטענה להסתה.

 

המודעה מפנה לקישור לאתר, שבו שמות של מרצים מאוניברסיטאות שונות וציטוטים ממאמרים נגד גדר ההפרדה, שאלות על הלגיטימיות בקיומה של ישראל, ואפילו מאמר התוקף את מדונה על הופעתה בישראל. יש לציין כי תגובות המרצים על המאמרים אינן מופיעות שם.

 

במודעה נכתב: "אזהרה! גיס חמישי אקדמי! הכירו את המרצים האנטי-ישראליים. פרופסורים ומרצים באוניברסיטאות ובמכללות הישראליות מעורבים בפעילויות חתרניות, כגון: תומכים בגלוי במתקפות טרור נגד יהודים, יוזמים חרם בינלאומי נגד ישראל, מנצלים את מעמדם בכיתה להטפה אנטי-ישראלית ולשטיפת מוח אנטי-ציונית, משתפים פעולה עם אנטישמים ידועים, משמיצים את ישראל כמדינה פאשיסטית, קולוניאלית, ומשטר אפרטהייד, מעודדים ויוזמים הפרת חוקים ואלימות, יוזמים ומארגנים המרדה וסרבנות בקרב חיילי צה"ל, ממציאים 'אירועי זוועה' מדומים שביצעה ישראל כביכול, קוראים בגלוי להשמדת ישראל. תלמדו על השימוש לרעה של הבמה האקדמית ותדעו להיזהר ממרצים קיצוניים אנטי-ישראליים בקמפוס".

 

"זהו דבר הסתה ברור"

מאור דהן, סטודנט למשפטים ופסיכולוגיה, הגיש תלונה להנהלת האוניברסיטה. "כתלמיד באוניברסיטת חיפה, קריאת מודעה זו העלתה בי תחושת קבס. הכנת רשימות שחורות של אנשי אקדמיה מזכירה לי תקופות שחורות במשטרים אפלים, בהם נרדפו אנשים בשל דעותיהם שחרגו מן הקונצנזוס. כותרתו של הפרסום- גייס חמישי - הינו דבר הסתה ברור, כיוון שידוע מהו דינו של 'הבוגד'. יש לציין כי נכנסתי לכתובת האינטרנט הרשומה בפרסום וראיתי כי ב'רשימה השחורה' מפורסמים גם שמות מרצים מאוניברסיטת חיפה וגם מגופים אקדמיים אחרים. גם שמו של זוכה פרס ישראל, פרופ' זאב שטרנהל, אשר נפצע ממטען שהונח בפתח ביתו - מופיע שם וזאת בעקבות האשמתו כ"גייס חמישי" ו"בוגד"".

 

דהן שלח מכתב תלונה להנהלת האוניברסיטה. במכתב הוא כותב "גם אם עם לפי החוק אין בפרסום כזה משום דבר הסתה, לטעמי יומן אשר נושא את שם האוניברסיטה ומחולק בצורה רחבה בתחומה לא צריך להכיל פרסום לאתר כזה. יומן זה מלווה את התלמיד מתחילת שנה ועד סופה, וקיומו של דבר פרסום מסית שכזה הוא תעודת עניות גם לאגודת הסטודנטים וגם לאוניברסיטה עצמה אשר למראית עין נותנת במה לדברי הסתה".

 

באגודת הסטודנטים בחיפה, טוענים כי לא מדובר בהסתה, אלא בהבעת דעה לגיטימית. יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, פליקס קוריטני, אמר בתגובה: "זו מודעה פרסומית שקנו וביקשו לפרסם ביומן, כמו אצל מפרסמים אחרים. עברנו על התוכן , וזה בסדר מבחינתנו. זה נותן הסבר לסטודנטים - כמו שיש אתרים שמספרים על שחיתות ועבירות מוסר. יש מרצים, הם עובדי ציבור ואם הם מתבטאים בצורה כזו או אחרת, אין לנו בעיה שציבור הסטודנטים יידע. הם צריכים לדעת אצל מי הם לומדים. אנחנו אוהבים את מדינת ישראל ותומכים בה ולא רואים פסול במודעה".

 

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה: "בהתאם למדיניותה ובהתאם לחוק זכויות הסטודנט, מאפשרת אוניברסיטת חיפה את חופש הביטוי בקמפוס, גם כשאין היא מסכימה ואף מתנגדת לתוכן הדעות המובעות, כל עוד אין בהן עבירה על חוקי המדינה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאור דהן
המודעה ביומן
צילום: מאור דהן
צילום: אבי לוי
אוניברסיטת חיפה. הוגשה תלונה
צילום: אבי לוי
מומלצים