שתף קטע נבחר

אליאור חן השתולל בדרך לישראל: "זה לא חוקי"

אחרי שנה וחצי של מנוסה ובתום 14 שעות טיסה, ינחת אליאור חן בארץ וצפוי לעמוד לדין. ל-ynet נודע כי חן השתולל בעת שהועלה למטוס, עד ששוטרים ברזילאים נאלצו להשתלט עליו. גורמים במערכת אכיפת החוק: גם אם ישתוק, יש ראיות להרשעה

אחרי שנה וחצי של מנוסה, "הרב המתעלל" שנמלט מישראל בדרכו לארץ. אליאור חן, החשוד שהורה לחסידיו להתעלל באופן מחריד בפעוטות ובילדים, המריא הלילה (יום ד') לישראל לאחר שהועבר לידי נציגי משטרת ישראל בברזיל. לידי ynet הגיעו תמונות ופרטים מרגעי ההסגרה ומהמטוס, רגע לפני ההמראה לישראל.


תמונה ראשונה של אליאור חן במטוס "אל על", עם שוטר בילוש ישראלי

 

לפני כשבועיים נחשף ב-ynet כי הליך ההסגרה קרב. אליאור חן, שנעצר בברזיל ביוני 2008, הועבר לשדה התעופה על-ידי כוח משטרה מקומי ונציגים ישראלים.

ל-ynet נודע כי חן הועלה למטוס לפני כל הנוסעים, מלווה בקצין בילוש ישראלי. בשלב מסוים הוא החל להשתולל ולצעוק שההסגרה לא חוקית. השוטרים המקומיים קפצו עליו והשכיבו אותו והוא נרגע רק כשהושיבו אותו במטוס.

 

טיסתו של חן לישראל צפויה להיארך כ-14 שעות, במהלכן יאובטח חן גם על-ידי שוטר ברזילאי. הוא טס במחלקת תיירים. עם הנחיתה בנתב"ג, הוא יועבר בניידת משטרה ישירות לתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים, שם הוא צפוי להיחקר. מאוחר יותר תביא אותו המשטרה לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בעיר.

 

בפרקליטות מחוז ירושלים מוכנים להגעתו, וכבר שוקדים על הכנת כתב האישום, בתום חקירת המשטרה. גורמים במערכת אכיפת החוק אמרו כי חומר הראיות בעניינו של חן מוצק, וגם אם ישתוק בחקירה יש מספיק ראיות כדי להגיש נגדו כתב אישום ואף להרשיעו.

 

לדברי הגורמים, נמצאות בידיהם עדויות של שניים מהילדים שדיברו נגד חן, וכן עדותה של אמם של הילדים שהפלילה אותו בחקירתה במשטרה. האשה צפויה להעיד נגדו במשפט, במסגרת הסדר טיעון שנחתם איתה, לפיו היא צפויה לקבל עונש של חמש שנות מאסר. 

 

עורכי הדין אושרת שוהם ודניאל מור, התובעים במשפטם של יתר הנאשמים, ישמשו באותו תפקיד במשפטו של חן, משום שכבר שנה וחצי הם מנהלים את ההליך בבית המשפט המחוזי בירושלים ו"שוחים" בחומר הראיות הרב בפרשה. סעיפי האישום בהם ככל הנראה יואשם חן, הינם חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת קטין, התעללות בקטין ותקיפת קטין במספר רב של מקרים.

 

"שיתוף פעולה פורה עם ברזיל"

במחלקה הבינלאומית נראים בימים האחרונים חיוכים רבים. לאחר גורם בכיר, "אחרי מאבק של שנה וחצי הצלחנו להביא את חן ארצה ולראות אותו על ספסל הנאשמים". המחלקה הבינלאומית היא זו שטיפלה בכל הליך ההסגרה מול ברזיל. במחלקה אף מגדירים את שיתוף הפעולה בין הצדדים כפורה מאוד וברמה גבוהה ביותר.

 

במרס 2008, עם התפוצצות הפרש, נמלט חן מהארץ לקנדה ומשם לברזיל. ישראל הוציאה צו מעצר בין לאומי בחודש אפריל. אשתו נעצרה במאי אשתקד בברזיל. כבר במהלך תפיסתה של אשתו של חן היו הרשויות בברזיל קרובות לתפוס אותו, אולם לבסוף הוא נעצר כעבור כמה ימים.

 

בדצמבר 2008 הגישו הרשויות בברזיל בקשה לישראל להעביר אליהם חוות דעת, בנוגע לסמכות ישראל להעמיד את חן לדין. הבקשה הועברה בעקבות טענתו של "הרב" הנמלט, כי חלק ממעשיו בוצעו בביתר עילית, שהיא מעבר לקו הירוק ולכן לישראל אין סמכות להעמידו לדין ולכן אין להסגירו אליה. המחלקה הבינלאומית לקחה ברצינות את בקשת הרשויות הברזילאיות והכינו חוות דעת מפורטת, שהועברה על ידי עו"ד גלעד סממה.

 

במאי 2009 קבע בית המשפט העליון בברזיל

כי חן בר הסגרה לישראל ושבוע לאחר מכן "הרב" הגיש בקשה לרשויות בברזיל לקבל מעמד של פליט ומקלט מדיני, כיוון שלטענתו ישראל רודפת אותו על רקע דתי. כחודש לאחר מכן דחתה ועדה בברזיל את בקשתו והפתח להסגרתו הפך לממשי, כאשר לפני כשלושה שבועות חתם שר המשפטים הברזילאי על צו ההסגרה.

 

במחלקה הבינלאומית מציינים בסיפוק את ההישג הגדול של הבאתו של חן לארץ, ואומרים כי עכשיו הכדור עובר לבית המשפט בירושלים, שם הוא יצטרך לעמוד בפני שופט ולשלם על המעשים בהם הוא מואשם.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משטרת ישראל
אליאור חן. "די ראיות להרשיע"
באדיבות משטרת ישראל
מומלצים