שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שינויי האקלים כבר פה? בערבה חם (וגם קר) יותר
  מחקר חדש מגלה כי בשנים האחרונות הטמפרטורה בערבה הולכת ומקצינה – גם בימי החום וגם בימי הקור. המשקעים פחתו ב-50 אחוז והשטפונות הולכים ומתמעטים. "הצמחיה נפגעת וצפויה השפעה גם על מי התהום", אומר החוקר

  המחלוקות סביב סוגיית שינוי האקלים מעסיקות את המדענים בעולם ללא הרף, וכולם מחפשים אחר הוכחות מוצקות לשינויים אלה כבר עתה; ייתכן שהוכחות שכאלה נמצאו בערבה. מחקר חדש שבחן את תנודות האקלים בערבה מעלה שב-40 השנים האחרונות חלה עליית טמפרטורה של מעלה עד מעלה וחצי באזור.

   

  המחקר נערך על ידי ד"ר חנן גינת וינאי שלומי ממרכז מדעי ים-המלח והערבה. הם גורסים כי טמפרטורות גבוהות במיוחד - מעל 45 מעלות - נרשמו בתכיפות גבוהה יחסית בחודשים יוני ויולי בעשורים האחרונים. מאידך, חלה מגמה דומה של התקררות בימים הקרים. "ישנה הקצנה של הטמפרטורה באזור הערבה, גם בימים החמים וגם בקרים, והדבר נכון במיוחד לגבי אזור הערבה הדרומית", הסביר ד"ר גינת בשיחה עם ynet.

   

  בחודש ינואר 2008 למשל נרשמה טמפרטורה הנמוכה מאפס מעלות ואף טמפרטורה של שש מעלות מתחת לאפס במהלך כחמישה לילות רצופים בערבה ובנגב. "מדובר בשינוי מהותי בהשוואה לתצפיות שנערכו במקומות אחרים בארץ. בשום מקום אחר עוד לא נמצא דפוס ברור כזה", אומר גינת.

   

  להקצנת הטמפרטורות באזור הערבה נלוות תופעות נוספות, חלקן מדאיגות במיוחד. “ב-15 השנים האחרונות חלה ירידה של כ-50 אחוז בכמות המשקעים באזור זה. אם בעבר ממוצע המשקעים עמד על כ-30 מילימטרים של גשם, הרי שב-15 השנים האחרונות מדובר על ממוצע של כ-12 מילימטרים בלבד”, מסביר גינת. ההשוואה במחקר נעשתה בין ממוצע המשקעים בערבה הדרומית בין השנים 1993-2007 לבין ממוצע המשקעים ששרר באזור בין השנים 1951-1993.

   

  המשמעות המיידית מורגשת לדבריו בכמות השטפונות באזור ים המלח – שגם היא הולכת ופוחתת בעקביות עם השנים. "הבעיה עם מיעוט השטפונות היא בכך שהם חיוניים לצמחיה בערוצי הנחלים, למערכות האקולוגיות וגם בסופו של דבר למי התהום", הוא מדגיש.

   

  לדבריו, במקומות רבים באזור הערבה קיימת תמותה של צמחים, בהם עצי שיטים. לצד זה, תצפיות ראשונות ממחקר זה מלמדות גם על שינויים במשטר הרוחות ותכיפות גבוהה יותר של רוחות דרומיות באזור.

   

  יום העיון בנושא "מחקרי ים המלח והערבה כמנוף לצמיחה אזורית" יתקיים ב-12 בנובמבר, באוניברסיטת בן גוריון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חם וגם קר יותר. הערבה
  צילום: באדיבות מו"פ ערבה
  מומלצים